Sisukord
Uudised
Tänane leht
09.01.2018
Eesti Eestkostjaks määratud mees tühjendas aastaid venna pangakontot (1) Kohus ei rahuldanud Lepajõe kaebust filmitootja vastu Pensionäride esindajad imestavad eakaaslaste hämmelduse üle (43) Tallinna südalinna Liivalaia tänavale kerkivad 30-korruselised hooned (1) Ametnikud peavad pensionäride teavitust piisavaks (4) Majandus Hinnatõus võib pidurduda Välismaa Saksamaa tippajakirjanik: Venemaa aitab Süürias ISISt (2) Talvepalavik Aadria mere ääres Arvamus Karmo Tüür: otsustusvõimetu Moldova (1) Jürgen Ligi: alkoholipoliitika piir ja piiritus (19) Juhtkiri: maksupoliitika asemel poliittehnoloogiat (9) Postimees 1992. aastal: president Bushi teine atakk Evelyn Kaldoja: las Visegrád eksperimenteerib Erik Salumäe: riigikirikuga Eesti (5) Kultuur Noored olid huvitavamad Kuldgloobuse võidufilmid jõuavad Eestis ekraanile Sport Kanepi ja Kontaveit anti üles Fed Cupiks Analüüs: kuidas Kalev Kairysega uue hingamise on leidnud? Mitmed tipptennisistid jätavad Austraalia lahtised vahele Verinoor pealik, kes rõhub kirele ja töökusele Edetabel: maailma kalleimad jalgpallurid Tartu Aasta tegijad looduses on valitud Sissemurdjaid pole lihtne tabada, kuid vargused vähenevad ERMi juhi kohalt priiks saav Tõnis Lukas pürib kutsekooli direktoriks (6) Tartu ülikool loodab raamatukogu lugejatele avada eksamisessiooniks Nõo valla elanik läheb viimsele teele riigi ja valla toel Koolipere sai 23 aasta järel taas üheks Janno Zõbin: võltsmoraaliga ei ole võimalik alkoholismi vastu võidelda (1) Andres Anvelt: iga inimene väärib turvalist kodu Näitusel peegeldub Tartu kunsti kesine aasta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aasta tegijad looduses on valitud

2 min lugemist

Nõnda nagu inimühiskonnas, ei ole looduseski kõik võrdsed. Mõni mees või naine on võimule lähemal kui teised ja need omakorda võimukamad kolmandatest. Ja nii edasi. Looduse ebavõrdsus avaldub eriti hästi inimeste tavas nimetada aasta loom, lind, puu ja nii edasi. Eelmisel nädalal jõudis meie looduse tänavuste tegijate valimine lõpule.

Lind, puu ja orhidee

Eestis on aasta lindu valitud 1995. aastast, kui selleks sai rukkirääk. Ornitoloogiaühing on aasta linnuks 2018 nimetanud Euroopa suurima kanalise metsise ehk mõtuse. Temaga looduses kohtumine muutub aina harvemaks. Kõige rohkem kahju teeb sellele linnule asjatundjate arvates metsade lageraie.

Aasta puud on ajakirja Eesti Loodus toimetus valinud aastast 1996. Esimene oli kadakas, tänavune on laukapuu, teise kaitsekategooriasse kuuluv asteldega luuviljaline, kes on looduslikult levinud Lääne-Saaremaal. Et teda on kasvatatud ilupõõsana, siis on metsistunud laukapuud leitud ka Eesti mandriosast.

Eesti orhideekaitse klubi valis detsembris aasta orhideeks kauni kuldkinga, Euroopa suurimate õitega orhidee. Klubi kuulutas välja aasta orhidee üheksandat korda.

Muld, loom ja seen

Eesti mullateaduse seltsi ja Eesti maaülikooli koostöös sai samuti detsembris aasta 2018 mulla tiitli näivleetunud muld, mis professor Alar Astoveri hinnangul kuulub Lõuna-Eesti viljakaimate muldade hulka.

Eesti looduskaitse seltsi jõulukonverentsil kuulutasid terioloogid Tiit Maran ja Peep Männil aasta loomaks 2018 ilvese.

Eesti mükoloogiaühing valis detsembris 2018. aasta seeneks tuletaela. Tema viljakehad kasvavad kaskedel ja harvem teistel lehtpuudel ning vanasti on teda kasutatud tule süütamiseks, teatas ühingu esimees Külli Kalamees.

Sammal ja liblikas

Samblasõprade esindajana teatas Tartu ülikooli taimeökoloogia vanemteadur Kai Vellak, et 28. detsembril sai valitud aasta samblaks 2018 napi häälteenamusega turbasammalde ees laanik.

Alles eelmisel nädalal teatas Eesti lepidopteroloogide seltsi esindaja Aleksander Pototski, et aasta liblikaks osutus seltsi liikmete arutelu tulemusena pääsusaba. Pääsusaba valiti üldrahvalikul hääletamisel vastaval veebilehel ühtlasi Eesti rahvusliblikaks.

Aasta muld, sammal ja nii edasi on kogu muust Eesti loodusest tänavuseks aastaks esile tõstetud, kuid mitte ebavõrdsuse suurendamiseks. Looduse asjatundjad põhjendavad seda asjaoluga, et nii saab tutvustada linde, puid, seeni ja nii edasi ka üldisemalt ning ühtlasi selgitada nende kõikide kaitse vajadusi.

Seotud lood
08.01.2018 10.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto