Sisukord
Arvamus
Postimees
11.01.2018
Eesti Simsonit umbusaldanud opositsioon süüdistab ministrit vassimises (2) USA raportis tunnustatakse Eesti samme võitluses Vene sekkumisega (1) Luik esitab kaitseväe juhatajaks Martin Heremi Eesti andmesaatkond Luksemburgis valmib juunis Majandus Grossi uute toidupoodide aasta Vihmas uppuvates Eesti metsades kuulutati välja eriolukord (11) Välismaa KOHALIK VAADE. Kas piiblivärsid on alkoholireklaam? Leedu ootab vastust (15) Välismaa lühiuudised: 10.01.2018 Ameeriklased segaduses: kes on see mees Valges Majas? (12) Galerii ja video: Tšornobõlis hakatakse tootma päikeseenergiat KOHALIK VAADE. Poola valitsusremont - magustamine või maavärin? Arvamus Mart Nutt: kui 13 000 võõrtöölist on hetkeline, siis mis on lõplik lahendus? (62) Juhtkiri: Kadri Simson ja kõige häbelikum peaminister (11) Priit Pullerits: kuri geenius saab oraakliks (2) Postimees 1992. aastal: leib ja piim ei ole veel Tartus talongikaup Mihkel Mutt: tagasi tulevikku (17) Holger Haljand: kes aitaks taltsutada kübertonti? Kultuur Ivar Põllu soovib, et tema teater ei muutuks mugavaks Sport Haigus nullis Rehemaa neljanda olümpiasõidu Viljandi noorsand liigub sprindikiirusel Euroopa tipu poole Fourcade vs. Norra: mitte duell, vaid sõda End kilpkonnaga võrrelnud Kristjan Ilves otsib sõidutunnet Reis Kaplinn: palju pingviine, vähe «tõelist» Aafrikat Tartu Tartus koguvad tuntust isehakanud viinakullerid Henri Zeigo: pehme jõu kasutamata võimalus (1) Linnakirjaniku tiitli pälvis välismaalane (1) Paljasjalgne Jürgen, püha neljapäev ja inglid Ants Kask: valitsus laseb vanakeste kukil liugu (6) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: kuri geenius saab oraakliks

2 min lugemist
Priit Pullerits FOTO: Margus Ansu

Bannon, Bannon...? Steve Bannon? ... Et kus te seda nime hiljuti kuulnud olete?

Ahjaa, muidugi! Tema on ju see mees, endine Valge Maja peastrateeg, kes lajatab Ameerika presidendi Donald Trumpi pihta, et tegelikult ta ei tahtnudki valimisi võita ja taandus pärast riigipeaks saamist magamistuppa; et tema lähikondsete kohtumine Venemaa esindajatega on võrdne riigireetmisega ning et eriuurija Robert Mueller purustab sellega seoses Trumpi poja nagu muna teleekraanil ja paljastab tema väimehe seotuse rahapesuga; et Trumpi tütar Ivanka on loll nagu tellis jne, jne.

Need on kõvad sõnad Bannonilt. Kuumad ja erutavad väited, mis on teinud Ameerika ajakirjaniku Michael Wolffi raamatust «Tuli ja raev: sissevaade Trumpi Valgesse Majja» bestselleri. Nende väidetega seoses teile Bannoni nimi küllap tuttav ette tulebki, sest ajakirjandus, varjamatult Trumpi-vaenulik nii siin- kui sealpool Atlandit, on viimasel nädalal Bannonit rasvaste pealkirjade alla isuga tsiteerinud. Mõnuga.

Bannonist on saanud kangelane, oraakel ja apostel, kartmatu heerold ja otsekohene tõekuulutaja.

Bannon, Bannon... Bannon? ... Et kus te seda nime veelgi varem kuulnud olete?

Mnjaa, muidugi. Alles pool aastat tagasi, rääkimata veelgi varasemast ajast, mil Bannon sai Trumpi peamiseks nõunikuks valimiskampaania ajal, oli ta mees, kelle poole tuli vaadata varjamatu põlguse ja vaenuga. «Rassismi hääl,» lasi tema kohta paksus pealkirjas kõlada New York Times. «Natsionalist,» jätkas Times tema iseloomustamist juhtlõigus.

Endast hästi arvavad väljaanded ei jätnud tollal viitamata, et Bannoni juhitud jõuliselt konservatiivne uudisteveeb Breitbart News on kanal valgete ülemvõimu ihalejaile, naiste vihkajaile ja moslemite vaenajaile. Bannoni käe all, kui tsiteerida neid, kes tema väiteid nüüd innu ja mõnuga paljundavad, sai Breitbartist agressiivne, paremäärmusse kalduv platvorm, mis levitas valimiskampaania ajal häbematult vandenõuteooriaid nii Ameerika kui maailma meedia soosiku Hillary Clintoni kohta. Lühidalt: ta on kuri geenius.

Reuters tembeldas Bannoni alles hiljuti populistlikuks radikaaliks, kel oli võtmeroll Trumpi kehtestatud sissesõidukeelus seitsmelt moslemimaalt pärit inimestele. Brittide BBC süüdistas, et just Bannon oli keskne tegelane, kes veenis Trumpi taandama USAd Pariisi kliimaleppest.

Pärast Trumpi võitu kiitles – või äkki irvitas, lausa ülbitses? – Bannon väljaandes Politico, et vabariiklased jäävad võimule 50 aastaks, kui Trump viib ellu kõik need lubadused, mis ta kampaania ajal andis. Oojaa, vist ikka irvitas ja ülbitses, sest Bannon kuulutas Trumpi põlgavaile ajakirjanikele, et nood räägivad ainult iseendaga ega saa s***agi aru, mis tegelikult toimub.

Bannon... Tjah, kus te seda varem kuulnud olete, et mees, keda ajakirjandus just äsja jäägitult põlastas, sobib üleöö sellelesamale ajakirjandusele allikakriitikavabalt usaldusväärseks ja tõsiseltvõetavaks autoriteediks?

Seotud lood
10.01.2018 12.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto