Sisukord
Arvamus
Postimees
11.01.2018
Eesti Simsonit umbusaldanud opositsioon süüdistab ministrit vassimises (2) USA raportis tunnustatakse Eesti samme võitluses Vene sekkumisega (1) Luik esitab kaitseväe juhatajaks Martin Heremi Eesti andmesaatkond Luksemburgis valmib juunis Majandus Grossi uute toidupoodide aasta Vihmas uppuvates Eesti metsades kuulutati välja eriolukord (11) Välismaa KOHALIK VAADE. Kas piiblivärsid on alkoholireklaam? Leedu ootab vastust (15) Välismaa lühiuudised: 10.01.2018 Ameeriklased segaduses: kes on see mees Valges Majas? (12) Galerii ja video: Tšornobõlis hakatakse tootma päikeseenergiat KOHALIK VAADE. Poola valitsusremont - magustamine või maavärin? Arvamus Mart Nutt: kui 13 000 võõrtöölist on hetkeline, siis mis on lõplik lahendus? (62) Juhtkiri: Kadri Simson ja kõige häbelikum peaminister (11) Priit Pullerits: kuri geenius saab oraakliks (2) Postimees 1992. aastal: leib ja piim ei ole veel Tartus talongikaup Mihkel Mutt: tagasi tulevikku (17) Holger Haljand: kes aitaks taltsutada kübertonti? Kultuur Ivar Põllu soovib, et tema teater ei muutuks mugavaks Sport Haigus nullis Rehemaa neljanda olümpiasõidu Viljandi noorsand liigub sprindikiirusel Euroopa tipu poole Fourcade vs. Norra: mitte duell, vaid sõda End kilpkonnaga võrrelnud Kristjan Ilves otsib sõidutunnet Reis Kaplinn: palju pingviine, vähe «tõelist» Aafrikat Tartu Tartus koguvad tuntust isehakanud viinakullerid Henri Zeigo: pehme jõu kasutamata võimalus (1) Linnakirjaniku tiitli pälvis välismaalane (1) Paljasjalgne Jürgen, püha neljapäev ja inglid Ants Kask: valitsus laseb vanakeste kukil liugu (6) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henri Zeigo: pehme jõu kasutamata võimalus

1 min lugemist
Henri Zeigo FOTO: Margus Ansu

Haldusreformi tulemusel on uute omavalitsuste piirid paigas, nüüd on aeg edasi liikuda sisuliste küsimuste juurde, mis tagaksid vastse valla efektiivse toimimise kõigi sealsete elanike jaoks. Ent enne põhiküsimuste juurde jõudmist on justkui tõsiseks kaalukeeleks saanud nimemaagiaga tegelemine. Kas maimukese nimeks saab Kambja või Ülenurme vald, on ilmselgelt pealiskaudne mure. See ei lahenda kohalikke probleeme ega aita kaasa maine loomisele. Samuti ei kustuta nime tõstmine kaalukausile mõlema valla ajaloolist kroonikat. Kaalu saavad anda vaid inimesed ja nende teod. 

Väiksemal veljel on vähem võimalusi suuremale vastu saada, ent siinkohal tuleb abiks pehme jõud. Selle kõige traditsioonilisem näide on kultuuri rakendamine oma eesmärkide saavutamiseks. Mõjutamise präänikuks on seejuures inimeste kaasamine oma kultuuri­üritustele või nende tutvustamine mitme­suguste programmide kaudu.

Kambja soovib oma ajaloolist pärandit esile tõsta ja nüüd on selleks paremad võimalused kui ei kunagi varem. Valla elanikkond on kasvanud mitu korda, mis tähendab, et on ka inimesi, kes täiendaksid näiteks laulukoori ridu, liituksid näitemängu seltskonnaga või hakkaksid koguduse elu edendama. Füüsilised vahemaad on tänapäeval kõige väiksem takistus. 

Tegelikult vaevleb iga väike omavalitsus varem või hiljem küsimuse käes, kuidas leida inimesi, kes hoiaks, talletaks ning mõtestaks olemasolevat traditsiooni.

Oluline on olla atraktiivne ja avatud kultuuridevaheliseks kommunikatsiooniks, mille kaudu edastada oma sõnumit. Ja mine tea, äkki sünnib kokkupuutealal hoopis mõni uus ja jõuline traditsioon, mis kujundab vaimuelu järgmiseks sajaks aastaks. 

Nimemaagia täidab näilist lootust, et kõik on korras ja midagi halba ei saa tulevikus juhtuda. Tegelikult vaevleb iga väike omavalitsus varem või hiljem küsimuse käes, kuidas leida inimesi, kes hoiaks, talletaks ning mõtestaks olemasolevat traditsiooni. Praegu on veel võimalus muuta elu paremaks pehme jõuga.

Seotud lood
10.01.2018 12.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto