Sisukord
Arvamus
Postimees
11.01.2018
Eesti Simsonit umbusaldanud opositsioon süüdistab ministrit vassimises (2) USA raportis tunnustatakse Eesti samme võitluses Vene sekkumisega (1) Luik esitab kaitseväe juhatajaks Martin Heremi Eesti andmesaatkond Luksemburgis valmib juunis Majandus Grossi uute toidupoodide aasta Vihmas uppuvates Eesti metsades kuulutati välja eriolukord (11) Välismaa KOHALIK VAADE. Kas piiblivärsid on alkoholireklaam? Leedu ootab vastust (15) Välismaa lühiuudised: 10.01.2018 Ameeriklased segaduses: kes on see mees Valges Majas? (12) Galerii ja video: Tšornobõlis hakatakse tootma päikeseenergiat KOHALIK VAADE. Poola valitsusremont - magustamine või maavärin? Arvamus Mart Nutt: kui 13 000 võõrtöölist on hetkeline, siis mis on lõplik lahendus? (62) Juhtkiri: Kadri Simson ja kõige häbelikum peaminister (11) Priit Pullerits: kuri geenius saab oraakliks (2) Postimees 1992. aastal: leib ja piim ei ole veel Tartus talongikaup Mihkel Mutt: tagasi tulevikku (17) Holger Haljand: kes aitaks taltsutada kübertonti? Kultuur Ivar Põllu soovib, et tema teater ei muutuks mugavaks Sport Haigus nullis Rehemaa neljanda olümpiasõidu Viljandi noorsand liigub sprindikiirusel Euroopa tipu poole Fourcade vs. Norra: mitte duell, vaid sõda End kilpkonnaga võrrelnud Kristjan Ilves otsib sõidutunnet Reis Kaplinn: palju pingviine, vähe «tõelist» Aafrikat Tartu Tartus koguvad tuntust isehakanud viinakullerid Henri Zeigo: pehme jõu kasutamata võimalus (1) Linnakirjaniku tiitli pälvis välismaalane (1) Paljasjalgne Jürgen, püha neljapäev ja inglid Ants Kask: valitsus laseb vanakeste kukil liugu (6) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Kadri Simson ja kõige häbelikum peaminister

2 min lugemist
Jüri Ratas ja Kadri Simson FOTO: Liis Treimann / Postimees

Inimestega on paraku nii, et pärast teatud iga õnnestub väga harva midagi muuta. Praegune Jüri Ratase valitsus on selle kohta hea näide. Inimestel, kes on poliitikuks kujunenud Edgar Savisaare klannisüsteemis, on raske midagi enda ja erakonna juures muuta. Sellepärast on põhimõtteliselt jätkunud kõik see, mida Savisaare-aegsele Keskerakonnale ette heideti: korruptsioon, Putini Venemaale väärilised poliittehnoloogiad ja manipulatsioonid, kodaniku taskust varastatud raha eest erakondliku propaganda tegemine ning ühiskonna lõhestamine.

Ainuke erinevus Savisaare Keskerakonnaga võrreldes on see, et erakonna uus juht Jüri Ratas peab kehastama maailma kõige häbelikumat peaministrit ja parteijuhti ning tegema nägu, et tal on selle kõige pärast justkui häbi, mistõttu Keskerakond peab kogu aeg puhastuma. Ja seda ajal, mil keegi teine seda enam ammu häbenema ei vaevu: ei Ratase enda erakonnakaaslased ega lähimad liitlased parteis, samuti mitte koalitsioonipartnerid IRL ja sotsiaaldemokraadid, kes toimuva kahel käel heaks kiidavad.

Kolmapäeval umbusaldati riigikogus majandusminister Kadri Simsonit, kellele opositsioonierakonnad heitsid ette perekondlikult ja erakondlikult kallutatud otsuste tegemist, kuna tasuta ühistranspordi kasumlikud viljad on kavas põrgatada erakonnakaaslasele Arvo Sarapuule, samas kui seakasvatuses on riigieelarvest justkui peavõidu saanud Simsoni elukaaslane Teet Soorm, kes on praegu kriminaaluurimise all. Ehkki umbusaldusavaldus kukkus riigikogus häältega 44:49 läbi, tuleb opositsioonile tunnustust avaldada, kuna seni on opositsioonina piltlikult öeldes lati alt läbi joostud. Sedakorda suudeti umbusaldusavaldus korralikult argumenteerida ja hääletamisele eelnes ka põhjalik arutelu riigikogu saalis.

Nagu eespool kirjutatud, on inimestel raske muutuda. Ka Kadri Simsoni reaktsioon umbusaldushääletusele meenutas Savisaare-keskerakondlase kätteõpitud käitumismustrit: sülitada näkku, nõudes, et nägu puhtaks pühitaks ja näkkusülitamist võetaks kui «jumalikku roosi». Selline käitumine ei ole demokraatliku riigi ministrile ja poliitikule kohane, vaid sobib Putini Venemaa komberuumi.

Süüdistada kõiges oma vastaste vandenõu ning meedia pahatahtlikkust on aga ühele poliitikule ja erakonnale kahtlemata mugavam, kui analüüsida ja otsida vigu omaenese tegevusest ja käitumisest. Ajalugu pakkus aasta eest Keskerakonnale ja selle poliitikutele ainulaadset võimalust. Kuid ka ajalooga on nii nagu inimese eluga. Kes võimaluse käest laseb, sellele ta armulikkust üles ei näita ja teist enam ei paku. Nõnda jääbki peaminister Ratasel üle vaid oma häbelikkuse-mängu edasi mängida.

Seotud lood
10.01.2018 12.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto