Sisukord
Eesti
Postimees
15.01.2018

Mälumäng

1 min lugemist

Küsimused:

1. Täna 75 aastat tagasi valmis lõplikult Pentagon – Ameerika Ühendriikide Kaitseministeeriumi hoone, maailma suurim kontorihoone. Mis osariigis asub Pentagon?

2. «Dorian Gray portree» («The Picture of Dorian Gray») on Oscar Wilde’i ainus üllitatud romaan, ja ka kõige edukam teos, mida on filmiks tehtud 30 korral. Nimikangelane armub selles romaanis kaunisse noorde näitlejannasse ja teeb talle abieluettepaneku, mille vastu on aga neiu perekond ja nagu hiljem selgub – õigustatult. Mis on selle neiu nimi? Sama nime kannab üks eestimaine bänd ja selle bändi eelmisel aastal ilmunud teine album.

3. Selle joogi leiutajaks peetakse Saksa-Rooma riigi keisri Joseph II õukonnaarsti József Zwacki. Jooki toodetakse punase ristiga ümmargustes pudelites. Oma nime sai jook pärast seda, kui keiser oli jooki maitsnud ja vaimustust avaldanud. Mis nime kannab jook, mis on üks osa Ungari kultuurist ja mida selles riigis võib osta praktiliselt igalt poolt?

4. Millise eesti kirjandusklassikasse kuuluva näidendi tegevus toimub Lipuvere talus, mille peremeheks on Mart Pajuvits?

5. 2007. aastal pälvisid Nobeli rahuauhinna Ameerika Ühendriikide endine asepresident Albert Arnold (Al) Gore ja ÜRO Valitsustevaheline Kliimamuutuste Paneel (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Auhinna üleandmise tseremoonial võttis selle vastu IPCC nõukogu aseesimees, kelle isa oli sündinud Viljandimaal Karksi vallas Sudiste külas. Seega on tegemist sündmusega, kus Nobeli auhinna võtab vastu esimene eest soost inimene. Kes?

Vastused:

1. Virginia osariigis Arlingtoni maakonnas.

2. Sibyl Vane.

3. Ürdiliköör Unicum. Keisri lause pärast maitsmist oli «Das ist ein Unicum!»

4. Eduard Vilde «Vigased pruudid» (1888).

5. Juri Israel (1930–2014), Vene meteoroloog, Venemaa Teaduste Akadeemia akadeemik, Eesti kettaheitja Märt Israeli vanaonu.

Seotud lood
    13.01.2018 16.01.2018
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto