Sisukord
Arvamus
Postimees
17.01.2018
Eesti Zukerman: PBK on teinud palju häid asju Pakane kodutut metsast välja ei aja (4) PBK saadete sisu suunab Kõlvarti eksnõunik (5) Reinsalu avaldus vallandas pahameeletormi Majandus Ettevõte kahtleb konkurentsiameti sõltumatuses Välismaa Diginarratiiv kandis Eestit eesistumise viimase hetkeni Mahapõletatud majad ja tapetud sugulased: Birma põgenikud räägivad oma loo (3) Sõda on vallandanud Ukrainas HIV-epideemia Europarlament räägib Vene propagandast Tüli Rumeenia halli kardinaliga maksis peaministrile koha Arvamus Lugeja peaminister Ratasele: Te olete mulle valetanud! (10) Joosep Värk: kas andestame Tiit Ojasoole? (14) Postimees 1937. aastal: Pärnu lahe lõhekuningas Erkki Bahovski: seriaali «Sild» N. osa Raimond Kaljulaid: võitlus PBKga on parempoolsete valimiskampaania (4) Juhtkiri: toetada tuleb noori peresid (1) Ivar Raig: mida saab teha riik sündimuse suurendamiseks Eestis? (26) Kultuur Dolores O’Riordani tume sära Viis lühifilmi pahal teemal Raamat, mis teeb televaataja taas lugejaks Sport Vastuoluline Gatlin esitati Laureuse auhinnale Williams palkas Sirotkini Arglikuks jäänud Pärnu pani end raskesse seisu Eesti bobi jäi teel Pyeongchangi olümpiale toppama Messias või hoopis paaria? Skandaal Boliivia lagendikul Nabi jätab EMi vahele ja keskendub MMile Tallinn Pakane kodutut metsast välja ei aja (4) Kodu Korteriomanikel on õigus üürivõlgniku esemed pandiks võtta (1) Tartu Tartus tegutseb vähemalt 100 ilusalongi Saatusekaaslase panniga tapnud eluheidik jääb aastateks vangi (1) Janno Zõbin: kultuuritöötaja ei tohiks kuuluda riskirühma Rannar Raba: kõige lipum lipp Kunsti sünnist möödub täna täpselt 1 000 055 aastat Heitlikku ilma trotsides said valmis esimesed suusarajad Tartus ja Pärnus esineb maailma parimaid fagotimängijaid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1937. aastal: Pärnu lahe lõhekuningas

1 min lugemist
PM 17.01.1937 FOTO: Digiteeritud eesti ajalehed / dea.nlib.ee

Otse Läti piiri ääres Ikla külas Pärnumaal elab mitte ainult Pärnu lahe, vaid üldse Eesti jõukamaid ja tuntumaid kalapüüdjaid August Veide, keda rahvasuu kutsub «lõhekuningaks».

Seda nime väärib August Veide ka täiel määral, kuna tema püünised võtavad sageli oma alla mere Heinastest kuni Sorgu saareni, s.o. ligemale 100 km. August Veide püüniste väärtust hinnatakse 30 000 kroonile ning püügihooajal seilab Veide teenistuses mitukümmend inimest. Veide peamiseks püügikalaks on lõhe ning sageli püüab ta Pärnu lahest oma artelliga rohkem kui kõik teised kalurid kokku.

Veide, 51 aastane merekaru, on tegelenud lõhe ja teiste kalade püügiga umbes 30 aastat. Varem, kui Heinaste polnud pooleks lõigatud Eesti ja Läti vahel, kui praeguse Ikla asemel oli Suur-Heinaste alev, vedas Veide ainukesena Pärnu rannast lõhe Riiga. Nüüd veerevad Veide lõhed omnibusega Iklast Pärnu ja sealt siseturule ja mujale.

Olgu veel märgitud, et Pärnu lahe lõhekuninga käes püsib ka rekordlõhe Eestis. Kolme aasta eest püüdis ta Ikla küla juures merest Eestis püütutest suurima lõhe – 25,5 kilose hiiglase.

Aug.Veide põlvneb kuulsast Veide nimeliste laevnikkude perekonnast. Ka ta ise on Heinaste merekooli haridusega ning on noorpõlve mööda saatnud kaugetel meredel. Ta on käinud ka Ameerikas. Ka oli ta esimeseks Heinaste komandandiks Vabadussõja päevil ning Heinaste sadamakapteniks.

17.01.1937

Seotud lood
    16.01.2018 18.01.2018
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto