Sisukord
AK
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (4) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (7) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (5) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tiina Laansalu: kohanimed – rohkem kui lihtsalt sõnad

5 min lugemist
Tiina Laansalu FOTO: Erakogu

Nimede panemine on inimesele ainuomane tegevus ja võimaldab asju või näiteks kohti teistest omasugustest eristada. Kohanimed võimaldavad kõnelejatel täpsemalt suhelda, puhtfunktsionaalselt on neid vaja ühe koha eristamiseks teistest, kuid samal ajal on kohanimedega seotud ka palju tundeid.

Tellijale

Kohanimede teema puudutab igaüht. Kõik me seostame end mõne kohaga, millel on oma kindel nimi, ning peame mingeid kohanimesid eriti oluliseks või omaseks – on see siis kodulinna nimi, vanavanemate talukoha nimi või juba lapsepõlvest tuttava pargi nimi. Sageli hindame üht kohanime prestiižsemaks või ilusamaks, teist aga kehvemaks või koledamaks.

Emotsionaalsel tasandil on kohanimedega seotud sellised olulised teemad, nagu identiteet, ajalugu, traditsioon, sugulus, omand, jõud ja raha. Et nimed on niisuguse erilise kvaliteediga sõnad, lummavad nad inimesi ja samas tekitavad ka palju küsimusi – kohanimed ja nendega toimuv ei jäta enamasti ükskõikseks.

Meenutuseks: kui üks Tartu tänav nimetati Madruse tänavaks, tõstsid sealsed elanikud protesti, tuues muu hulgas argumendiks, et nimi ei ole sama prestiižne kui naabertänavate nimed (Kapteni, Lootsi, Pootsmani ja Tüürimehe). See omakorda tekitas tugevat üleriigilist vastukaja, valdav arvamus oli, et nimi ei ole kuidagi halvustav.

22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto