Sisukord
Arvamus
Postimees
20.01.2018
Eesti Jaeketid on valmis Rakvere streigi ajal lihatooteid asendama (1) Kaks jõuameti juhti paigas, kapo juhti kaalutakse Tosin päeva kodumaal Aasta loomad alati kohal Eesti e-jutlustaja kuulub Ukraina mõjukamate naiste hulka (2) Majandus Jaeketid on valmis Rakvere streigi ajal lihatooteid asendama (1) Välismaa Juhiseid sõja puhuks hakkab jagama ka Eesti Meie slaavi karu (1) Trumpi kaitsestrateegia hindab Venemaad terrorismist tõsisemaks ohuks (2) Arvamus Urmas Reinsalu alasti mõtted (4) Eesti oma Streisandid Meie slaavi karu (1) Poleeritud Kontaveit Postimees 1993. aastal: Tartu vorsti tehakse ameerika lihast EKI keelekool: keel kui mänguasi Tiina Laansalu: kohanimed – rohkem kui lihtsalt sõnad (2) Aleksander Sarapik: piiskop Platon oli Eesti riikluse kujundamise üks sammastest Ene Pajula: mammil on hea meel, kui üks nõukaaegne komme kaob (54) Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome valis presidenti uutmoodi Martin Kutti: karm valik – kodumaa või partei? (1) Kultuur Kasvatusteaduslik mõte eri põlvkondade mälus Ene Pajula: mammil on hea meel, kui üks nõukaaegne komme kaob (54) EKI keelekool: keel kui mänguasi Etnomood ärkab ellu Sport Bø näitas olümpia eel taas Fourcade'ile kandu: mul on üha rohkem energiat! Sada kilomeetrit kannatusi talveöises metsas (1) Mart Soidro kolumn: Eesti tennise traditsioonidest Kontaveit astus Ostapenko alistamisega taas ajaloo lävele Tänak tõi Toyotasse uued tuuled Tarbija Välismaal mobiil-ID kasutades tuleb olla valvas Postimehe test: kas turukaubast on brändihuulepulgale vastast? AK Elukevad saare peal Kasvatusteaduslik mõte eri põlvkondade mälus Vikerkaar loeb. Bukowski fenomen Kosmilist õõva talveöödesse Tiina Laansalu: kohanimed – rohkem kui lihtsalt sõnad (2) Aleksander Sarapik: piiskop Platon oli Eesti riikluse kujundamise üks sammastest Ülo Tuulik: «Я подумаю» ehk Saja aasta eest jaanuaris Tarmo Soomere ja Erki Tammiksaar: Eesti teaduse märkamatud tugisambad tuleb varjusurmast välja tuua Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome valis presidenti uutmoodi Arter Ghanas kuld ei sära Filmiarvustus «Pilvede all. Neljas õde»: hüpnootiline Eesti värk Taevaste avaruste narkomaan Sada kilomeetrit kannatusi talveöises metsas (1) Konnad ja maod surevad põrguköögis Maailma parim Eesti salaami tuleb Kadrina vallast Tehnikafriikide laulupidu Las Vegases Etnomood ärkab ellu Arteri suur intervjuu! Kristel Kruustük: sul peab olema kihk maailmas midagi paremaks teha Justin Petrone: jah, mina ka #MeToo Sõiduproov. Ford EcoSport: Visa hing Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti oma Streisandid

2 min lugemist
 • Jürgen Ligile ja Martin Helmele saadetud nõuded võivad pöörduda Sarapuude vastu.
 • Nõudekirjad kahjustavad eelkõige Keskerakonna konkurentsivõimet poliitikas.
Perekond Sarapuu FOTO: Illustratsioon: Andrus Peegel

2003. aastal oli USA lauljal Barbra Streisandil mure, sest fotograaf Kenneth Adelman tegi pildi, millel oli tema Californias asuv maja, ning pani selle üles oma kodulehele. Streisand kaebas Adelmani kohtusse 50 miljoni dollari suuruse kahjunõudega.

Seda fotot oli selleks hetkeks Adelmani kodulehelt alla laetud ainult kuus korda, millest kaks kuulusid Streisandi advokaadile. Nõue tegi pildi hetkega kuulsaks, sest järgmise kuu jooksul külastati saiti 420 000 korda.

Kahjunõue aga läbi ei läinud ning hoopis Streisand ise pidi maksma üle 150 000 dollari. Ent tema jaoks ilmselt kõige ebameeldivam tõsiasi, et avalikustatud asja vastu võitlemine tegi selle oluliselt tuntumaks, saigi nimeks Streisandi efekt.

Eestiski on olnud sellesarnaseid juhtumeid. Üks neist oli 1990ndatel Vilja Laanaru ja Enno Tammeri vahel. Aga oli ka eelmisel suvel, mil üks ajakirjanik nimetas jalgpalliklubi FCI mängu impotentseks. Kuna jalgpalliklubi keelas ajakirjanikul nende mänge külastada, pälvis juhtum palju tähelepanu. Ja võite vaid arvata, kelleks vastasmeeskonna fännid FCId hiljem kutsuma hakkasid.

Küllap hagi kuidagi ära lahendatakse, ent Keskerakonna jaoks on see lihtsalt mõttetu ankur, mis nende konkurentsivõimet poliitikas vähendab.

Võimalik, et 1990ndate ja 2000ndate bussiäris töötas strateegiana hästi tugevamate konkurentide kohtusse kaebamine. Kui oma positsiooni ja kõlavusega rahul pole, siis patakas advokaadi lauale ja kohtusse.

Ent 2010ndate poliitikas on see juhtum mõneti naljakas ja mõneti kurblooline. Naljakas selles mõttes, et kui Sarapuude soov oli lõpetada neile ja korruptsioonile koos vihjamine, siis tulemus on täpselt vastupidine.

Meedia hoiab edaspidi ilmselt tavapärasemast teravamat pilku tasuta ühistranspordi kaval ja ATKO osalusel selles. Kui uskuda Sarapuude nõudekirja sisu, siis võib kujutleda, et kõigil neil kordadel riivatakse raskelt Sarapuude tundeid. Rohkelt kirjutatakse ka Jürgen Ligi ja Martin Helme kohtuistungitest, kus kogu lugu iga kord jälle lahti harutatakse.

Samuti saavad poliitilised konkurendid kasutada oma positsiooni ja rääkida sellest edaspidi nii palju kui võimalik. Üks võimalus on seda teha ainult riigikogus, kus öeldu eest riigikogu liikmeid kohtusse kaevata ei saa. Meedia sõnu vahendada võib ikkagi. Aga võivad öelda ka kambakesi otse meediale ja lastagi siis juba kõik kohtusse kaevata. Advokaadibüroo Lextal saaks hea tööotsa.

Kui ülejäänuid sel teemal avalikult rääkijaid kohtuasi ei ähvardaks, oleks pilt kristallselge – asi pole tões, vaid poliitikas –, miks valikuliselt ühtede inimeste avalikult öeldud sõnad riivavad ja teiste omad mitte.

Teine naljakas aspekt peitub selles, et kui Keskerakond peaks tahtma pärast 2019. aasta valimisi teha valitsust Reformierakonnaga, siis on neil automaatselt juures üks täiesti ebavajalik lisaprobleem. Vaevalt et oravad teeks Keskerakonnaga liitu nii, et kohtuasi veel üles jääks. Aga kui see nõue tagasi võetaks, siis tuleks samuti välja, et see ikkagi oli poliitiline.

Küllap hagi kuidagi ära lahendatakse, ent Keskerakonna jaoks on see lihtsalt mõttetu ankur, mis nende konkurentsivõimet poliitikas vähendab. Teavad ju sellest vastuolust ka poliitilised konkurendid ja oskavad seda ka enda kasuks ära kasutada, eriti just läbirääkimiste eel.

Sääraseid stsenaariumeid ei suudetud ilmselt ette näha. Ja see ongi kurbloolisus, sest tegu pole ju suvaliste inimestega, vaid nendega, kes meie riiki juhivad. Nendega, kes peaksid olema targad, et Eesti asja ajada, ja mitte libastuma ainuüksi poliitilise kommunikatsiooni põhitõdedes. Nõudlik valija tahaks suuremat intellektuaalset võimekust.

Selle vaidluse taustal on oluline meeles pidada ka Arvo Sarapuu rasket haigust. Samas – kui inimene leiab aega, et püsti panna kohtuasju, siis siidkinnastes pole ilmselt ka mõtet teda kohelda. Mõistlikum olnuks see asi sinnapaika jätta.

Seotud lood
  19.01.2018 22.01.2018
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
  Logi sisse
  Sul ei ole kontot?
  Loo Postimees konto