Sisukord
Eesti
Postimees
20.01.2018
Eesti Jaeketid on valmis Rakvere streigi ajal lihatooteid asendama (1) Kaks jõuameti juhti paigas, kapo juhti kaalutakse Tosin päeva kodumaal Aasta loomad alati kohal Eesti e-jutlustaja kuulub Ukraina mõjukamate naiste hulka (2) Majandus Jaeketid on valmis Rakvere streigi ajal lihatooteid asendama (1) Välismaa Juhiseid sõja puhuks hakkab jagama ka Eesti Meie slaavi karu (1) Trumpi kaitsestrateegia hindab Venemaad terrorismist tõsisemaks ohuks (2) Arvamus Urmas Reinsalu alasti mõtted (4) Eesti oma Streisandid Meie slaavi karu (1) Poleeritud Kontaveit Postimees 1993. aastal: Tartu vorsti tehakse ameerika lihast EKI keelekool: keel kui mänguasi Tiina Laansalu: kohanimed – rohkem kui lihtsalt sõnad (2) Aleksander Sarapik: piiskop Platon oli Eesti riikluse kujundamise üks sammastest Ene Pajula: mammil on hea meel, kui üks nõukaaegne komme kaob (54) Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome valis presidenti uutmoodi Martin Kutti: karm valik – kodumaa või partei? (1) Kultuur Kasvatusteaduslik mõte eri põlvkondade mälus Ene Pajula: mammil on hea meel, kui üks nõukaaegne komme kaob (54) EKI keelekool: keel kui mänguasi Etnomood ärkab ellu Sport Bø näitas olümpia eel taas Fourcade'ile kandu: mul on üha rohkem energiat! Sada kilomeetrit kannatusi talveöises metsas (1) Mart Soidro kolumn: Eesti tennise traditsioonidest Kontaveit astus Ostapenko alistamisega taas ajaloo lävele Tänak tõi Toyotasse uued tuuled Tarbija Välismaal mobiil-ID kasutades tuleb olla valvas Postimehe test: kas turukaubast on brändihuulepulgale vastast? AK Elukevad saare peal Kasvatusteaduslik mõte eri põlvkondade mälus Vikerkaar loeb. Bukowski fenomen Kosmilist õõva talveöödesse Tiina Laansalu: kohanimed – rohkem kui lihtsalt sõnad (2) Aleksander Sarapik: piiskop Platon oli Eesti riikluse kujundamise üks sammastest Ülo Tuulik: «Я подумаю» ehk Saja aasta eest jaanuaris Tarmo Soomere ja Erki Tammiksaar: Eesti teaduse märkamatud tugisambad tuleb varjusurmast välja tuua Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome valis presidenti uutmoodi Arter Ghanas kuld ei sära Filmiarvustus «Pilvede all. Neljas õde»: hüpnootiline Eesti värk Taevaste avaruste narkomaan Sada kilomeetrit kannatusi talveöises metsas (1) Konnad ja maod surevad põrguköögis Maailma parim Eesti salaami tuleb Kadrina vallast Tehnikafriikide laulupidu Las Vegases Etnomood ärkab ellu Arteri suur intervjuu! Kristel Kruustük: sul peab olema kihk maailmas midagi paremaks teha Justin Petrone: jah, mina ka #MeToo Sõiduproov. Ford EcoSport: Visa hing Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tosin päeva kodumaal

3 min lugemist
Need kaks Jämejala haigla esimese korruse nurgapealset akent annavad valgust palatile, milles Pätsi hoiti. Tänapäeval on nende klaaside taga sundraviosakonna patsientide söögisaal. FOTO: Elmo Riig

Neljapäeval möödus 62 aastat Eesti ühe kuulsaima poliitiku Konstantin Pätsi surmast. Oma elu viimased 16 aastat viibis ta vangistuses. 18.–29. detsembrini 1954 oli ta Jämejala vaimuhaiglas, kuid rahva suure tähelepanu tõttu viidi ta sealt kiiresti Venemaale Kalinini oblasti Buraševo psühhiaatriahaiglasse.

Tellijale Tellijale

Konstantin Pätsi pojapojale Matti Pätsile näidati küll kätte aknad, mille taga tema vanaisa 1954. aastal Jämejala vaimuhaiglas oli, aga nende ees olevad kardinad olid läbipaistmatud. Jämejala psühhiaatriakliiniku nüüdne ülemõde Mirjam Arus ütles, et palat, kus Pätsi hoiti, on praegu sundraviosakonna patsientide söögisaal.

«Loomulikult tahtsin ma teda näha. See kõik tundus meile tookord ju imena, et ta üldse elus oli,» meenutas Matti Päts. Järgmisel päeval istus ta rongile ja sõitis Viljandisse. «Jämejalal läksime peaarst doktor [Jaan] Bremsi jutule. Ta möönis, et Konstantin Päts tõepoolest viibib nende juures, aga lisas, et julgeolekuorganid ei luba kellelgi temaga kohtuda.» 

19.01.2018 22.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto