Sisukord
Eesti
Postimees
20.01.2018
Eesti Jaeketid on valmis Rakvere streigi ajal lihatooteid asendama (1) Kaks jõuameti juhti paigas, kapo juhti kaalutakse Tosin päeva kodumaal Aasta loomad alati kohal Eesti e-jutlustaja kuulub Ukraina mõjukamate naiste hulka (2) Majandus Jaeketid on valmis Rakvere streigi ajal lihatooteid asendama (1) Välismaa Juhiseid sõja puhuks hakkab jagama ka Eesti Meie slaavi karu (1) Trumpi kaitsestrateegia hindab Venemaad terrorismist tõsisemaks ohuks (2) Arvamus Urmas Reinsalu alasti mõtted (4) Eesti oma Streisandid Meie slaavi karu (1) Poleeritud Kontaveit Postimees 1993. aastal: Tartu vorsti tehakse ameerika lihast EKI keelekool: keel kui mänguasi Tiina Laansalu: kohanimed – rohkem kui lihtsalt sõnad (2) Aleksander Sarapik: piiskop Platon oli Eesti riikluse kujundamise üks sammastest Ene Pajula: mammil on hea meel, kui üks nõukaaegne komme kaob (54) Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome valis presidenti uutmoodi Martin Kutti: karm valik – kodumaa või partei? (1) Kultuur Kasvatusteaduslik mõte eri põlvkondade mälus Ene Pajula: mammil on hea meel, kui üks nõukaaegne komme kaob (54) EKI keelekool: keel kui mänguasi Etnomood ärkab ellu Sport Bø näitas olümpia eel taas Fourcade'ile kandu: mul on üha rohkem energiat! Sada kilomeetrit kannatusi talveöises metsas (1) Mart Soidro kolumn: Eesti tennise traditsioonidest Kontaveit astus Ostapenko alistamisega taas ajaloo lävele Tänak tõi Toyotasse uued tuuled Tarbija Välismaal mobiil-ID kasutades tuleb olla valvas Postimehe test: kas turukaubast on brändihuulepulgale vastast? AK Elukevad saare peal Kasvatusteaduslik mõte eri põlvkondade mälus Vikerkaar loeb. Bukowski fenomen Kosmilist õõva talveöödesse Tiina Laansalu: kohanimed – rohkem kui lihtsalt sõnad (2) Aleksander Sarapik: piiskop Platon oli Eesti riikluse kujundamise üks sammastest Ülo Tuulik: «Я подумаю» ehk Saja aasta eest jaanuaris Tarmo Soomere ja Erki Tammiksaar: Eesti teaduse märkamatud tugisambad tuleb varjusurmast välja tuua Peeter Langovitsi tagasivaade: Soome valis presidenti uutmoodi Arter Ghanas kuld ei sära Filmiarvustus «Pilvede all. Neljas õde»: hüpnootiline Eesti värk Taevaste avaruste narkomaan Sada kilomeetrit kannatusi talveöises metsas (1) Konnad ja maod surevad põrguköögis Maailma parim Eesti salaami tuleb Kadrina vallast Tehnikafriikide laulupidu Las Vegases Etnomood ärkab ellu Arteri suur intervjuu! Kristel Kruustük: sul peab olema kihk maailmas midagi paremaks teha Justin Petrone: jah, mina ka #MeToo Sõiduproov. Ford EcoSport: Visa hing Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti e-jutlustaja kuulub Ukraina mõjukamate naiste hulka

9 min lugemist
  • Jaanika Merilot valitakse pidevalt Ukraina mõjukamate naiste hulka.
  • Eestlanna nõustab Dnipro ja Lvivi linnapäid ja Ukraina transpordiministrit.
  • Merilo järgmine projekt on üleukrainalise e-pileti rakendamine.
Jaanika Merilo Dnipro linnavalitsuse hoone ees. Oma töö eest linna heaks ta tasu ei saa, ainus mida Dnipro linnavalitsus talle tagab, on tööruumid. FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Selle küsimuse võib esitada kasvõi «Mnemoturniiris»: kes on see eestlanna, kes kuulub Euroopa miljonilinna juhtkonna ning ühtlasi Euroopa ühe suurima riigi mõjukamate naiste hulka?

Tellijale Tellijale

Kogu elu Eestis elanud, isa poolt ukrainlane Jaanika Merilo (38) on Ukrainas teinud pärast Maidani revolutsiooni hämmastavat karjääri: tedaon järjekindlalt valitud Ida-Euroopa suurima riigi Ukraina kõige mõjukamate naist hulka, ta nõustab Ukraina suuruselt kolmanda linna Dnipro (ametlikult 1,065 miljonit elanikku) ja seitsmenda linna Lvivi (0,7 miljonit elanikku) linnapäid ning Ukraina transpordi- ja infrastruktuuriministrit Volodimir Omeljani.

«Ma ei tea, kuidas see võimalik on, sest ma olen tavaline Eestist pärit tüdruk, kelle seljataga ei ole oligarhe, minigarhe ega fraktsioone (parlamendis). Mitte kedagi ei ole,» ütles Merilo Postimehele 45 miljoni elanikuga Ukrainas läbilöömise kohta. Ukraina üks kahest kõige kvaliteetsemast poliitikaajakirjast Focus on kolm aastat paigutanud teda Ukraina saja mõjukaima naise hulka.

Viimases, kaks kuud tagasi avaldatud edetabelis oli Merilo 59. kohal, Ukraina kohtunike nõukogu juhi ning informatsioonipoliitikaministri asetäitja vahel. Aga kõige erakordsem on asjaolu, et Merilo on ainus välismaalane, kes on pärast viimase revolutsiooni võitu suutnud jääda edetabelisse püsima.

«Me võtame siin tehnoloogia mõttes kasutusele juba isegi lahedamaid asju kui Eestis.» Jaanika Merilo

Jaanika Merilo on nende naiste hulgas, kes «praegu reaalselt Ukrainat muudavad», ütles Postimehele Ukraina üks kõige mõjukamaid naisi, asepeaminister eurointegratsiooni küsimustes Ivanna Klimpuš-Tsintsadze. Tema sõnul hinnatakse Merilod Ukrainas sellepärast, et ta on aidanud aktiivselt rakendada innovaatilisi lahendusi elanike teenindamiseks nii riiklikul kui Dnipro ja Lvivi linnade tasandil. «Ta aitab Ukrainal maailma kinni püüda,» lisas asepeaminister, rõhutades, et Merilo on suutnud Ukrainas leida ka õiged inimesed, kes tema ideid toetavad.

«Jaanika on tõeline innovaator, ja mis on eriti tähtis: ta teab, kuidas neid ideid ellu viia,» ütles minister Omeljan, keda Merilo nõustab.

Merilo suutlikkust peale rääkimise ka asju ellu viia kiitis Ukraina asemajandusminister Maksim Nefjodov: «Pole ime, et ta seetõttu Ukrainas nii tuntud on.»

Ajakirja Focus toimetaja Darja Tarassova sõnul arvestati Merilo valimisel mõjukate hulka eri valdkondade ekspertide arvamust. «Paljud olid nõus sellega, et Jaanika on Ukrainas tutvustanud paljusid innovatsioonilisi lahendusi ning ta arendab väga aktiivselt Dnipro linna,» rääkis Tarassova. «Tema teene on e-registratuuri loomine Dnipro polikliinikutes, tema avas esimese küberrünnakuvastase regionaalse keskuse Ukrainas, tema on arendanud Ukrainas e-pileti kontseptsiooni,» loetles ta.

Varem Eestis ärimeeste Urmas Sõõrumaa ja Allan Martinsoni juures ning Eesti Arengufondis töötanud Merilo tabas 2014. aasta kevadel väga hästi ära, et äsja verise revolutsiooni läbi teinud Ukraina valitsus vajab euroopaliku riigi ülesehitamiseks nõustajaid. Merilo otsustas pakkuda oma teadmisi, et arendada e-teenuseid, mida Ukrainas neli aastat tagasi praktiliselt polnudki.

Nüüdseks juhib leedukast Ukraina majandusministri Aivaras Abromavičiuse nõunikuna alustanud Merilo Ukraina infrastruktuuriministeeriumis kahte riiklikku töörühma, mis tegelevad ühistranspordi e-pileti ja küberturvalisusega.

«Ma evangeliseerin siin e-riigi,» ütles Merilo lühidalt oma tegevuse kohta Ukrainas.

19.01.2018 22.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto