Sisukord
Arvamus
Postimees
23.01.2018
Eesti Opositsioon arvestab vähemalt 49 häälega (1) Hundid murdsid Pärnumaal kaks koera ja vasika Brittide uuring maalib eestivenelastest nukra pildi (10) Moldova järjekordse pangaskandaali raha jõudis ka Eestisse Majandus Amazon avas tulevikupoe Coca-Cola: me ei saa jääda ühe joogi ettevõtteks (1) Välismaa Interaktiivne graafik: kellest saab järgmine Soome president? Lõhestunud sotsid päästsid Merkeli ja Schulzi (1) Arvamus Maria Mägi-Rohtmets: aeg hukka mõista, aeg mõista (7) Ahto Lobjakas: valitsus väärtuskonfliktis (13) Priit Pullerits: Jürgen Ligi langemine (48) Juhtkiri: läbimõtlematus, kaos, kriis (3) Postimees 1936. aastal: tänavune hülgeküttimine nurjumas Kapitalismi pooldaja Hannes Astok: tervitame Eesti Morganeid (3) Ene-Margit Tiit: et Eesti lapsi jaguks ka kosmosesse (6) Kultuur 2 Quick Start saab uhke auhinna Kaks kalambuuri kahes vaatuses Polnud tulemust, oli vaid tagajärg MustonenFest ühendab kontserdisaalis Maa ja Taeva Sport Tonga murdmaamehe jabur teekond olümpiale (4) Venemaa kangelaseks tõusnud korealane jääb olümpialt eemale Tormiline lõpuspurt viib Laine olümpiale Tervis Kolleegi juhuslik kommentaar muutis noore naise elu (1) Tartu Ilmaprognoos ei tõota suusaradadele head Hommikused reisijad peavad Tartu vaksalis edasi külmetama Peagi saab vanas katlamajas seemnest saiapäts Jõe veetaset näitav sammas pidas vastu napilt üle seitsme aasta (1) Tselluloositehasest oleks Tartul palju võita (5) Lõõtsamaja elanikke hakkab teenima nutipostkast Pallase mõju ulatub silmanähtavalt meie päevisse Ivar Ivask – isetu kultuurivahendaja terves ilmas Vallaametnike kaksikmoraal Meelelahutus Koomiks Sudoku

Priit Pullerits: Jürgen Ligi langemine

2 min lugemist
Priit Pullerits FOTO: Margus Ansu

Olen Jürgen Ligis alias Ära Kaaguta ja Kaunid Suured Silmad Kinnise Suu Kohal sügavalt pettunud. Ta ei ole tavaliselt selline, kes karjaga kaasa jookseb – ja ammugi ei kaaguta. Aga nüüd on temast saanud minister Urmas Reinsalu kallal nokkiva karja eestvedaja. Kusjuures kanakarja kujundi kasutamine poleks siin liiast, sest kanad võivadki enda seast nokkida mõnda nii ja seni, kuni nokitav lausa hinge heidab.

Just seda, vähemasti poliitilises mõttes, Ligi koos oma kambajõmmidega Reinsalu suhtes soovibki – et temast jääks ministritoolil järele tühi koht.

Küsite, miks ma just Ligi ründan, kui Reinsalu kallal nokkijaid on teisigi. Lihtne: igaüks, kes elu seadustega kursis, teab, et kallalekippujate hulgast tuleb välja valida kõige tugevam ning kostitada kolakaga just teda. Siis tekib vähemasti lootus, et kamp vajub laiali.

Ligi mitteformaalne kerkimine Reinsalule kambakategijate ninameheks õõnestab tema kaine mõistusega mehe mainet seda rohkem, et viimase ajani jättis ta mulje poliitikust, kes odavate populaarsete vooludega kaasa ei jookse. Nüüd on temast saanud lääne kõige totramate topeltmoraaliga suundumuste kandja, nn radikaalselt progressiivse karja hääletoru. Kohe selgitan.

Õigemini, las selgitab seda mullune aasta advokaat Paul Keres, kellega eelmisel nädalal vestlesin. Ta ütles sõna-sõnalt nii, kommenteerides ühiskonnas käivitunud nõiajahte: «Täna on niimoodi, et inimest ei lasta töökohalt lahti, kui ta paneb toime mingisuguse jubeda ametikohustuste rikkumise. Aga ta lastakse igal juhul töökohalt lahti, kui ta kasutab näiteks sõna «neeger» või ütleb, et mehed ja naised ei pruugi kõigis oma oskustes ja oma annetes olla võrdsed, või kui ta kasutab mingit halvustavat sõna muhameedlaste kohta – siis ta võib kindel olla, et ta oma postilt lendab.»

Me ei rääkinud Keresega Ligist, ei rääkinud ka Reinsalust ega Tiit Ojasoost. Nõiajahid ja kambakad polnud veel alanud. Aga Kerese öeldu tabab Ligi sellegipoolest otse kümnesse.

Kas teile ei tundu kummaline, et Ligi tundis vastupandamatut vajadust tormata Reinsalu kanakarja kambaka sõnapaari kasutamise pärast ametist kangutama, aga samal ajal on ta vaadanud endisaegse kauase rahandusministrina – Euroopa parimana selles ametis aastal 2010! – vähemasti väliselt vaikselt pealt, kuidas Jevgeni Ossinovski tekitab oma sõgeda alkopoliitikaga riigile kahju kümneid miljoneid eurosid aastas? Ehk rikub jubedalt Eesti majandust. Igatahes pole kuulnud, et Ligi oleks andnud hoogu minister Ossinovski või Jüri Ratase valitsuse umbusaldamisele sama palju, nagu ta on andnud Reinsalu ametist kangutamisele.

Tõsiasi, et senise otsekohese, olgugi vahel ka valusa kõnepruugiga Ligi mängib nüüd õrnahingelist solvujat ja kaasatundjat, on muidugi tema isiklik valik. Aga see, et oma äsjase valikuga põlistab ta euroopaliku topeltmoraali kinnistumist Eestis, on kõike muud kui riigimehelik. Seni pidasid paljud, isegi Ligi vaenlased, teda riigimeheks.

Seotud lood
22.01.2018 24.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto