Sisukord
Arvamus
Postimees
24.01.2018
Eesti VEB fondi raud aeti tuliseks, Kallase nimi peal (22) Kas uus natsionaliseerimine? Agar ametnik kippus elanikelt maad ära võtma (1) Sarapuude bussifirma tangib kütust Lätis (13) Majandus SUUR VÕRDLUS: Riia lennujaam teeb Tallinnale pika puuga ära (5) Välismaa Malta, Küpros ja Venemaa otsivad tapetud ajakirjaniku allikat Malta opositsioonisaadik: kodakondsusprogramm polnud mõeldud passimüügiks «Unistajad» seiskasid Ühendriikide valitsusasutuste töö Arvamus Jarmo Mäkelä: kes on putinistide lemmik Soome presidendivalimistel? Mart Raudsaar: äkki lõpetaks arvamusfestivali sotsiaalmeedias ja mujal ning peaks hoopis Eesti pidu (19) Ott Järvela: Korea farss (1) Postimees 1946. aastal: agitauto sõitis valdadesse Juhtkiri: riigimehelik suhe Eesti Vabariiki (9) Vladimir Juškin: «Go»-mäng ja Kremli tuumastrateegia (2) Kultuur Haapsalus puhkes häda kunsti pärast (10) Uus laulu- ja tantsupidu sünnib eri elementide koostoimes Sport Söakas Swansea keeras Liverpooli vormelil rattad alt Võiduiha ja tihe kalender murravad tennisetippe Venemaa medalivõimalused kahanevad kiiresti ja hulgakaupa (2) FC Flora palkab ka teise peatreeneri Postimees Monte Carlos: Ogier või Loeb - kellele jääb Sebastienide duellis viimane sõna? Tallinn Kas uus natsionaliseerimine? Agar ametnik kippus elanikelt maad ära võtma (1) Kodu Kinnisvaraarendajad võtavad sihikule väikelinnad Londonis vahetas maja omanikku rekordiliselt kõrge hinnaga Tartu Ilus raamat kubiseb vigadest Koolinoored koguvad beebide heaks raha Mait Klaassen: eestikeelne õpe on, jääb ja peab olema Esimesi sõnu leiavad poisid ja tüdrukud ühtviisi tublilt Indrek Hirv: pöörane tehaseplaan (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ott Järvela: Korea farss

2 min lugemist
Meeleavaldus Lõuna-Koreas, kus protesteeritakse Põhja-Koreale olümpiamöönduste tegemise vastu. Põlema on pandud Põhja-Korea diktaatori Kim Jong-Uni pilt. FOTO: Ahn Young-joon/AP/Scanpix

Rahvusvahelise jalgpalliliidu (FIFA) eelmine president Sepp Blatter tegutses raudses veendumuses, et tema missioon on teenida jalgpallile välja Nobeli rahupreemia. Kui šveitslane suutis 2015. aasta FIFA kongressil panna kätt suruma Palestiina ja Iisraeli jalgpalliliidu juhid, jõudis ta enda arvates ihaldatud auhinnale lähemale. Blatteri mõtted joonistasid toona reaalsusest irdunud sfäärides hoogsaid poognaid, eirates FIFA läbinisti määrdunud imagot. Et plaastriga lahtist luumurdu ei ravi, sai Blatter teada paar kuud hiljem, kui ta korruptsiooni tõttu ametist tagandati.

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) eesotsas president Thomas Bachiga paistab olevat FIFAga juhtunu unustanud, sest keskendutakse Põhja-Korea taliolümpiamängudele nihverdamisele olukorras, kus olümpialiikumise peamine mure on usaldusväärsuse taastamine pärast Sotši olümpial farsiks muutnud Venemaa dopingupettust. See viitab Blatteri sündroomile ehk reaalsusest irdumisele.

Kas diktaatorliku Põhja-Korea püünele tõstmine nende rahumeelse ja demokraatliku naabri Lõuna-Korea spordipeol on viimaste suhtes aus? Miks ei saa 30-aastase pausi järel olümpiamänge võõrustav vahva spordirahvas Lõuna-Korea sammuda avatseremooniale enda riigilipu all, vaid peab seda tegema poliitilise projekti raames? Nende küsimuste üle saab veel debateerida.

Selles aga, et Põhja-Korea olümpiale meelitamiseks kasutatavad vahendid pakatavad ebasportlikkusest, ei ole kahtlust. Spordis kehtivad reeglid ja Põhja-Korea sportlased pääsevad olümpiale neid eirates. See on sohk. Kõige julmem näide puudutab naiste jäähokit, kus põhjakorealaste sundusliku kaasamise tõttu ühtsesse Korea naiskonda jäävad mitmed Lõuna-Korea sportlased ilma võimalusest võistelda kodustel olümpiamängudel, milleks on aastaid valmistutud.

Õigustus «ülla eesmärgi nimel» kõlab õõnsalt, sest see ongi õõnes ja silmakirjalik. Ja ebaõigluse all ei kannata ainult Lõuna-Korea naishokimängijad, vaid ka nende vastased, sest sportliku konkurentsi tingimused on kokkulepitutest erinevad. Kõik on võrdsed, aga mõned võrdsemad…

Põhja-Korea olümpiale toomine pole sportlik, vaid poliitiline projekt. Eestvedajaks ROK, kes Venemaa dopinguküsimust menetledes raius kui rauda, et nemad tegelevad spordi, mitte poliitikaga. Farss, täielik farss. Kas olümpialiikumine saab seda endale lubada olukorras, kus tuleb pidada üha vihasemat võitlust koha eest päikese all?

Kunagine automaatne tähelepanu on ümber lülitatud manuaalrežiimile – spordisõbral on Pyeongchangi olümpia ajal võimalik telekapuldiga anda hääl konkureerivale üritusele. Valimisnimekirjast leiab rohkesti jalgpalli, kamaluga võitlusalasid ja küllusliku valiku tehnikasporti. Rootsi lauas puudub sundus mäluda mädanenud heeringat, kui isu ihkab midagi elegantsemat, särtsakamat või seksikamat.

Seotud lood
23.01.2018 25.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto