Sisukord
Arvamus
Postimees
24.01.2018
Eesti VEB fondi raud aeti tuliseks, Kallase nimi peal (22) Kas uus natsionaliseerimine? Agar ametnik kippus elanikelt maad ära võtma (1) Sarapuude bussifirma tangib kütust Lätis (13) Majandus SUUR VÕRDLUS: Riia lennujaam teeb Tallinnale pika puuga ära (5) Välismaa Malta, Küpros ja Venemaa otsivad tapetud ajakirjaniku allikat Malta opositsioonisaadik: kodakondsusprogramm polnud mõeldud passimüügiks «Unistajad» seiskasid Ühendriikide valitsusasutuste töö Arvamus Jarmo Mäkelä: kes on putinistide lemmik Soome presidendivalimistel? Mart Raudsaar: äkki lõpetaks arvamusfestivali sotsiaalmeedias ja mujal ning peaks hoopis Eesti pidu (19) Ott Järvela: Korea farss (1) Postimees 1946. aastal: agitauto sõitis valdadesse Juhtkiri: riigimehelik suhe Eesti Vabariiki (9) Vladimir Juškin: «Go»-mäng ja Kremli tuumastrateegia (2) Kultuur Haapsalus puhkes häda kunsti pärast (10) Uus laulu- ja tantsupidu sünnib eri elementide koostoimes Sport Söakas Swansea keeras Liverpooli vormelil rattad alt Võiduiha ja tihe kalender murravad tennisetippe Venemaa medalivõimalused kahanevad kiiresti ja hulgakaupa (2) FC Flora palkab ka teise peatreeneri Postimees Monte Carlos: Ogier või Loeb - kellele jääb Sebastienide duellis viimane sõna? Tallinn Kas uus natsionaliseerimine? Agar ametnik kippus elanikelt maad ära võtma (1) Kodu Kinnisvaraarendajad võtavad sihikule väikelinnad Londonis vahetas maja omanikku rekordiliselt kõrge hinnaga Tartu Ilus raamat kubiseb vigadest Koolinoored koguvad beebide heaks raha Mait Klaassen: eestikeelne õpe on, jääb ja peab olema Esimesi sõnu leiavad poisid ja tüdrukud ühtviisi tublilt Indrek Hirv: pöörane tehaseplaan (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: riigimehelik suhe Eesti Vabariiki

2 min lugemist
Eesti lipp. FOTO: SCANPIX

Odavamad tarbekaubad ja madalamad maksud meelitavad paljusid eestlasi Lätti. Kui igat senti lugeva tavainimese seisukohast on see käik igati mõistetav, siis avaliku raha najal tegutsev ettevõte peaks mitu korda järele mõtlema, enne kui ületab Rubico jõe.

Tänases lehes tuleb välja, et riigilt sadu tuhandeid eurosid saava aktsiaseltsi ATKO Bussiliinid Valga osakonna ühistranspordi sõidukeid käiakse teisel pool piiri lõunanaabrite juures tankimas. Tõsi, ettevõtte vaatenurgast lähtudes hoitakse kulusid märgatavalt kokku. Kohaliku allüksuse juht põhjendabki tegu sellega, et äriüksuse keskus asub piirilinna ääres. Seetõttu käiakse Valkas kütust hankimas. Ent tegemist on ebaausa eelisega teiste turul tegutsevate tegijate suhtes.  

Asjal on halb maik man veel selle pärast, et kütuseaktsiisist ja käibemaksust saadavad tulud lähevad siinkohal hoopis Läti riigile. Mainitud ühistranspordiäri on seotud keskerakondlase Arvo Sarapuuga. Küsigem, miks ei ole ta siiani teinud lõppu sellele silmakirjalikule tegutsemisele. Seda enam, et tema enda kodupartei on jätkanud valitsuses üldist maksutõusu. 

Lisame siia veel selle, et praeguse võimuliidu kavandavast tasuta bussiliiklusest võidaks Arvo Sarapuuga seotud ettevõte samuti. Olgugi et kõik on veel lahtine, on siiski selge, et vedaja ei laseks sellist võimalust käest, kus riik tagaks sissetulekut.

Kogu see inetu lugu riivab arvatavasti nii mõnegi kodaniku õiglustunnet. Nagu ütles meie rahva moraalseks kompassiks peetud president Lennart Meri ühes oma uusaastasoovis: «Inimesed igatsevad õiglust. Eestlane on äärmiselt tundlik ahnuse ja pettuse suhtes. Aga õiglus hakkab maksma siis ja sedavõrd, kui ja kuivõrd iga eestlane tahab olla riigimees. Mitte päevapoliitik, vaid just riigimees. Igal perel võivad olla ja peavadki olema erinevad huvid, mis isekeskis lahku lähevad. Aga see, mis meid ühendab, peab käima erinevustest võimsalt üle.»

Tuletame siinkohal meelde Keskerakonna esimehe, peaminister Jüri Ratase sõnu möödunud kevadel Postimehele antud usutluses: «Ma olen mitu korda öelnud, et Keskerakond ei pea olema see erakond, kes on korruptsioonijuhtumites pidevalt sees. /---/ Minu soov on seda erakonda muuta.»

Järjekordne mahhinatsioon riigi rahaga, kuhu on kaasatud keskerakondlane, on taas see koht, kus avalikkus ootab valitsusjuhilt seisukohta. Seda enam, et siin tuleb mängu ka perekondlik konflikt. On ju Arvo Sarapuu naine Kersti riigikogu keskfraktsiooni juht.

Ja tulles tagasi Meri jutu juurde, võiksid asjaosalised mõelda taasiseseisvunud Eesti esimese presidendi sõnadele mainitud uusaastasoovis: «Küsige enda käest, kas teis elab riigimehelik suhe Eesti Vabariiki?»

Seotud lood
23.01.2018 25.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto