Sisukord
AK
Postimees
27.01.2018
Eesti Eestlanna päästis Krimmis juuditari mahalaskmisest Lääne Elu: Keskerakond tuleb välja eriti helde pensionitõusu lubadusega (19) Habekotkastel seisab ees tähtis haudetöö Jari Litmanen - kuningas parandas vea Valitsus kaotab järsult rahva toetust (47) Arheoloogilised kaevamised käivad Maarjamäel paralleelselt ehitusega Omniva korrastab: üle 600 tühja kirjakasti võib kaduda Majandus Omniva korrastab: üle 600 tühja kirjakasti võib kaduda Välismaa Taastamistööd ei pruugi Taj Mahali päästa Soome ainsa NATO-meelse kandidaadi populaarsust vähendab punane minevik (3) Keemikust teadlane peab Tšehhi presidenti Moskva käepikenduseks Arvamus Jari Litmanen - kuningas parandas vea Urmas Reinsalu - oma sõnade vang (15) Kalmar Ulm: Pontus de la Gardie, sõjastrateeg meretagusest Rootsist EKI keelekool: Eesti keel miljard+ Peeter Langovitsi tagasivaade: kuidas «Mere lapsed» Birminghami lennutati Raul Eamets ja Kristjan Järvan - nõidusunest äratajad (9) Jelena Skulskaja veste: traagiline eduiha (1) Lauri Vahtre: vaimus provintslase verine laup (38) Kätlin Konstabel: mõtleme ja mäletseme (1) Edasi 1950. aastal: J.V. Stalini üksikute teoste väljaandmine 2 Quick Start - liiga pikk finiš? Kultuur Geeniused, maadeavastajad või bandiidid? EKI keelekool: Eesti keel miljard+ Kätlin Konstabel: mõtleme ja mäletseme (1) Jelena Skulskaja veste: traagiline eduiha (1) 2 Quick Start - liiga pikk finiš? Sport Elu parim tulemus tõi Ilvesele ohtralt kiitust ja enesekindlust Joosep Susi: milline on sportlase vastutus? (1) Tallinn Arheoloogilised kaevamised käivad Maarjamäel paralleelselt ehitusega Tarbija Kes keda: vana hea Telia TV või uus Elisa Elamus (7) AK Sündigu rohkem lapsi! (6) Lauri Vahtre: vaimus provintslase verine laup (38) Kalmar Ulm: Pontus de la Gardie, sõjastrateeg meretagusest Rootsist Punk ei ole surnud! Aia vahele kinni jäänud Eminem Eesti muusikaaasta ja muusikaauhinnad Putini endine vaenlane (1) Baltisaksa aadel Eesti, Euroopa ja Venemaa vahel (1) Kummitus natside peakontorist Vikerkaar loeb. Kaotaja teeb tagasi (1) Arter Suur intervjuu! Paul Keres: maailm on läinud täiesti ülepea lolliks, ja ma kardan, et läheb veel rohkem lolliks (11) Eesti tahab verd (18) Iluuisudraama «Mina, Tonya» purustab põlvi ja südameid. Teleskoopnuiaga Teeseen teeb tervisejooki Geeniused, maadeavastajad või bandiidid? Oivaline Läti väikelinn Cesis sobib sisseostudeks ja kultuurireisiks Tiina Park: alkoholi müükse siin ämbritega «See on ju Dior!» ehk mida näeb Riia moemuuseumis VIDEO! Lendav jooga. Algajale. Sõiduproov. Hyundai i30 N: kõige kuumem kuumpära Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sündigu rohkem lapsi!

7 min lugemist
FOTO: graafika: Silver Alt

Kui ettevõtjad jälle sisserände suurendamise sooviga välja tulid, olid rahvuslikumalt meelestet inimestel rauad juba soojas. Kiiresti käidi välja traditsioonilised soovitused: sündigu hoopis rohkem lapsi, riik toetagu, koostatagu uus rahvastikupoliitika. Nelja lapse isa Marek Sammul ei tahaks kedagi kurvastada, aga tõele näkkuvaatamise huvides ütleb ära, et esiteks on migratsioon tänapäevases Euroopas norm. Leppigem sellega ja mõelgem pigem, kuidas sellega toime tulla. Teiseks ei tõuse sündimus Eestis taastetasemele niipea, kui üldse enam kunagi.

Tellijale Tellijale

Eesti rändepoliitika on seni olnud suunatud sellele, et soodustada kvalifitseeritud tööjõu sisserännet ja suruda alla odava tööjõu sissetoomist. Samas on Euroopa Liidu sisepiirid lahti ja kvoodi alt on väljas ka mõned majandussektorid. Üks, sisuline probleem on siin selles, et tööjõuvajaduse prognoosi kohaselt on välistööjõu näljas sektorid, mis ekspordivad, nt metalli- ja masinatööstus või elektroonikatööstus. St majandussektorid, mis teenivad Eestile reaalset tulu. Teine, tehniline nüanss on aga proportsioonides.

Eelmisel aastal asus Eestisse 10 500 inimest (ERR 16.01). Ei ole päris selge, kui suur osa neist on koju naasnud eestimaalased, kuid on selge, et nii mõnigi sisserändevaidlus on selle arvu valgel naeruväärne. Näiteks see, kui vaidleme, kas võtta vastu kümme põgenikku rohkem või vähem. Rändekvoodi suurendamine kahekordseks teeks 10 500 sisserändajast 12 000. Muidugi on see arvestatav kasv, aga ei tähenda sugugi kahekordset sisserände kasvu nagu võiks vaidluse teravuse põhjal arvata. Piirarvu vaidlused puudutavad 1300, vaidluse kõrval tuleb Eestisse u 9000 inimest.

26.01.2018 29.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto