Sisukord
Arvamus
Tänane leht
25.01.2018
Eesti Sisekontrolli aruanne põhjustas Salme kultuurikeskuse juhtkonna vallandamise Reinsalu sai rekordarvu hääli Bussihange keelas kaugliinibussidel peatumise (20) «100 hetke» jõudsid Helsingisse Endine töötaja süüdistab lihatööstust veiste piinamises (16) Majandus Oleg Gross pidas pidu põhjusega (3) Talpsepp möönab kahjumit, kuid mitte põrumist Jaeketid pühadeaja kuludest ei räägi Välismaa Türgi rünnaku alla sattunud Süüria kurdid peavad end reedetuks (3) Elupõlisest roheliste valijast sai tulihingeline põlissoomlane Põlissoomlaste valija: võtame Soome tagasi Soome politoloog: presidendikandidaadid abistaksid Eestit ELi kaudu Arvamus Sami Seppänen: järgmine suur samm nutiilmas (1) Juhtkiri: masin liigub edasi (6) Postimees 1930. aastal: turism vajab korraldamist Hendrik Alla: liikuvate piltide kuldaeg Olev Remsu: Jeruusalemm: poolt või vastu? Poolt! (12) Kultuur D'Artagnan ja seitse pöialpoissi mõrvamüsteeriumis Ursula K. Le Guin – kirjanik, kes kirjutas sellest, mis on päriselt olemas Reklaam ärgu rikkugu raamatut Sport Vutikuninga Jari Litmaneni kingitus Eestile Ahonen teeb Soome olümpiaajalugu Balta: olen paremas vormis kui mullu Ott Tänak: sõnadega midagi ei tee. Sõita tuleb! Margus Kiiver: autoralli MM 2018 – suuri muutusi pole, aga põnev on ikka Kuldar Sikk teeb autoralli MM-sarjas ajalugu Reis Bangladeshis on luksus kõrvuti solgislummidega Tartu Raamatukogu remont toob Tiigi tänava elanikele unetuid öid (1) Suletud Krabi kooli direktor ja õpetaja lähevad kohtu alla (7) Tartu linn sõlmis läbi aegade kalleima lepingu Tartu näitab soomusrongi asemel koostöö jõudu Sada aastat Liivimaa vennaskonda Kristel Kaljuvee: visuaalpäevikute triumf Henri Zeigo: ülikoolilinn vajab uusi suuri investeeringuid (4) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: masin liigub edasi

2 min lugemist
Urmas Reinsalu riigikogu kõnepuldis. FOTO: Liis Treimann

Kahe nädalaga kaks ministri umbusaldamise katset riigikogus osutavad otse ja üheselt poliitilisele kalendrile. Pisut enam kui aasta pärast seisavad ees parlamendivalimised ning iga võimalus pildile pääseda kasutatakse ära.

Neis kahes hääletuses oli midagi erinevat ja midagi sarnast.

Erinevus seisnes sisus. Kui majandus- ja taristuminister Kadri Simsonile heideti ette peamiselt ebakompetentsust ja mõnevõrra poliitilist kultuuri puudutavaid küsimusi, siis justiitsminister Urmas Reinsaluga oli olukord vastupidine – esikohal oli minister kui väärtuste kandja ja ainult mõnevõrra kriitikat sai tema töö.

Kui 10. jaanuaril Simsoni umbusaldushääletusel oli kohal 94 saadikut ning vaid üks neist ei hääletanud, siis Reinsalu puhul oli kohal 81 saadikut, kellest 35 ei hääletanud. Reinsalu hääletus oli (eriti sotsidele) väärtuskahvel ning selles olukorras otsustas koalitsioon valdavalt mitte hääletada. Avalikult Reinsalu kohta jõuliselt sõna võtnud sots Hannes Hanso oli umbusaldamise poolt.

Sarnasus seisnes selles, et mõlemat hääletust vedas tugevalt opositsiooni põhijõud Reformierakond. Hästi ette valmistatud küsimused näitavad, et oravapartei on vaatamata segasele seisule erakonna edasise juhi küsimuses ühtse löögirusika vajadusest aru saanud ja valitsusest minema löömise šokist toibunud. Sarnane oli ka kõrge retooriline pilotaaž ja kohatine demagoogia meistriklass, aga mõlemal juhul oli kõnepuldis rünnakut pareerimas kogenud poliitik.

Mida see kõik näitab? Kuigi Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid väitis, et opositsioonil pole kuigivõrd sisemist jõudu, võis vähemalt Reinsalu puhul näha märke paadi kõikumisest. Samas on Reinsalu olnud IRLi selge liider, olgu esimees parajasti kes tahes, ning tema kukutamine olnuks sirge tee valitsuskriisi.

Valitsuses on kahtlemata erimeelsused, ja väga mitmes küsimuses, kuid haavatud looma kujundile, mida kasutas EKRE esimees Mart Helme, see eriti ei vasta. Reinsalu vastuse valguses, et tema pole valmis «ühelegi elavale, töötavale organismile» hoope andma, paistabki võimuliit ennem praktilise masinana. See läheb edasi oma (poliitilist) programmi täites, jäädes külmaks kõrvalt tulnud signaalide suhtes. Ja kuni opositsioonil ei õnnestu mõnda mehaanilist sõlme nässu keerata või masin ise kuhugi ei takerdu, teekond jätkub. Aku kestab järgmise aasta märtsini.

Natuke riukalikult lähenedes võib ju küsida, kas sotsid on järgmised, kelle avalikust tähelepanust indu saanud opositsioon ette võtab. Teemasid leidub, näiteks alkoholiaktsiis. Kutsar koputavat ju kolm korda.

Seotud lood
24.01.2018 26.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto