E, 28.11.2022

Miks Soome ei e-hääleta?

Hanna-Hulda Reinkort
, välisuudiste toimetaja
Miks Soome ei e-hääleta?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Paberil hääletussedel tundub soomlaste jaoks jätkuvalt kõige turvalisem valik.
Paberil hääletussedel tundub soomlaste jaoks jätkuvalt kõige turvalisem valik. Foto: JUSSI NUKARI/AFP/Scanpix

Soome presidendivalimiste eelhääletusel tegi oma valiku enneolematult palju inimesi – üle 1,5 miljoni. Sellele lisandub aga veel 22 000 – 25 000 häält, kui kohale jõuavad välismaal elavate Soome kodanike kollased hääletusümbrikud.

Paberil hääletamine on põhjanaabrite jaoks siiani ainus võimalus, olgu siis Soomes või välismaal.

Soomlaste tõrksuse juured peituvad osaliselt sündumustes, mis juhtusid kümme aastat tagasi. Nimelt katsetas Soome toona kohalike valimiste ajal kolmes omavalitsuses ka e-hääletamist.

Kui Eesti valija saab e-hääletada enda arvutis ja ükskõik millises asukohas, siis Soome valija pidi minema selleks hääletuskomisjoni valve all asuva arvuti või valimismasina juurde oma häält andma.

Kuigi tegelikult hääletas 2008. aasta oktoobri viimasel pühapäeval elektrooniliselt 12 234 inimest, siis 232 häält polnud kehtivad, mis muutis kogu tulemuse vastuoluliseks.

Valimistel kasutatud valimismasina loonud TietoEnatori juhataja Jukka Iivoneni sõnul ei tulenenud viga aga mitte süsteemist, vaid inimeste käitumisest, sest 1,9 protsenti hääletajatest jättis valimisprotseduuri arusaamatusest lõpetamata.

«Tõenäoliselt jäi neil lihtsalt vajutamata viimasele nupule, mis küsis üle, kas saata hääl teele,» meenutab Soome justiitsministeeriumi nõunik Heini Huotarinen.

Märksõnad
Tagasi üles