Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
27.01.2018
Eesti Eestlanna päästis Krimmis juuditari mahalaskmisest Lääne Elu: Keskerakond tuleb välja eriti helde pensionitõusu lubadusega (19) Habekotkastel seisab ees tähtis haudetöö Jari Litmanen - kuningas parandas vea Valitsus kaotab järsult rahva toetust (47) Arheoloogilised kaevamised käivad Maarjamäel paralleelselt ehitusega Omniva korrastab: üle 600 tühja kirjakasti võib kaduda Majandus Omniva korrastab: üle 600 tühja kirjakasti võib kaduda Välismaa Taastamistööd ei pruugi Taj Mahali päästa Soome ainsa NATO-meelse kandidaadi populaarsust vähendab punane minevik (3) Keemikust teadlane peab Tšehhi presidenti Moskva käepikenduseks Arvamus Jari Litmanen - kuningas parandas vea Urmas Reinsalu - oma sõnade vang (15) Kalmar Ulm: Pontus de la Gardie, sõjastrateeg meretagusest Rootsist EKI keelekool: Eesti keel miljard+ Peeter Langovitsi tagasivaade: kuidas «Mere lapsed» Birminghami lennutati Raul Eamets ja Kristjan Järvan - nõidusunest äratajad (9) Jelena Skulskaja veste: traagiline eduiha (1) Lauri Vahtre: vaimus provintslase verine laup (38) Kätlin Konstabel: mõtleme ja mäletseme (1) Edasi 1950. aastal: J.V. Stalini üksikute teoste väljaandmine 2 Quick Start - liiga pikk finiš? Kultuur Geeniused, maadeavastajad või bandiidid? EKI keelekool: Eesti keel miljard+ Kätlin Konstabel: mõtleme ja mäletseme (1) Jelena Skulskaja veste: traagiline eduiha (1) 2 Quick Start - liiga pikk finiš? Sport Elu parim tulemus tõi Ilvesele ohtralt kiitust ja enesekindlust Joosep Susi: milline on sportlase vastutus? (1) Tallinn Arheoloogilised kaevamised käivad Maarjamäel paralleelselt ehitusega Tarbija Kes keda: vana hea Telia TV või uus Elisa Elamus (7) AK Sündigu rohkem lapsi! (6) Lauri Vahtre: vaimus provintslase verine laup (38) Kalmar Ulm: Pontus de la Gardie, sõjastrateeg meretagusest Rootsist Punk ei ole surnud! Aia vahele kinni jäänud Eminem Eesti muusikaaasta ja muusikaauhinnad Putini endine vaenlane (1) Baltisaksa aadel Eesti, Euroopa ja Venemaa vahel (1) Kummitus natside peakontorist Vikerkaar loeb. Kaotaja teeb tagasi (1) Arter Suur intervjuu! Paul Keres: maailm on läinud täiesti ülepea lolliks, ja ma kardan, et läheb veel rohkem lolliks (11) Eesti tahab verd (18) Iluuisudraama «Mina, Tonya» purustab põlvi ja südameid. Teleskoopnuiaga Teeseen teeb tervisejooki Geeniused, maadeavastajad või bandiidid? Oivaline Läti väikelinn Cesis sobib sisseostudeks ja kultuurireisiks Tiina Park: alkoholi müükse siin ämbritega «See on ju Dior!» ehk mida näeb Riia moemuuseumis VIDEO! Lendav jooga. Algajale. Sõiduproov. Hyundai i30 N: kõige kuumem kuumpära Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: maalihe Eesti poliitilisel maastikul

2 min lugemist
Valitsus FOTO: Robin Roots / Õhtuleht

Poliitika on võitlus võimu eest. Selles osalemine eeldab eesmärkide formuleerimist, kuid peale selle peab olemas olema ka strateegia nendeni jõudmiseks. Poliitikutele ja erakondadele on põhiline tulemus valimistel. Erakondade toetusnäitajad, millest kuuleme valimistevahelisel ajal, sarnanevad poliitikas teatud mõttes spordivõistluste vahefinišiaegadega, mille põhjal saame aimu, kes ja millises järjestuses on finišikoridorile lähenemas. Kui üldiselt on erakondade valimistevaheliste reitingute teatavaks tegemine mõnes mõttes rutiin, siis viimase Kantar Emori uuringu näitajad annavad tunnistust teatud tektoonilisest lihkest Eesti poliitikamaastikul.

Esiteks toetab Jüri Ratase valitsust kõigest umbes kolmandik vastanutest ning valitsuserakondade reiting kolme peale kokku on samas suurusjärgus kui Reformierakonnal. Muidugi on Keskerakonna, sotside ja IRLi veidi enam kui aastast valitsusaega saatnud pidevalt skandaalid, alustades Mailis Repsi infantiilse valega propagandaagentuurile Sputnik antud intervjuu kohta ja lõpetades Urmas Reinsalu «kanakarja kambaka» skandaaliga.

Kuid viimases languses, mis on tulnud pärast aastavahetust, on suurem roll rahasurvel, mida inimesed mitmesuguste aktsiisitõusude ja maksumuudatuste tõttu oma nahal tunnevad, tajudes seda märgina valitsuse ebaefektiivsusest, sest toetus on korraga kahanenud kõigil kolmel valitsuserakonnal. Majandusminister Kadri Simsoni vastutusala ümbritsevad skandaalid ning asjaolu, et Keskerakond on kohalike valimiste ajal maksnud Tallinna eelarvest kinni telekanalis PBK tehtud erakondliku propaganda arved, mängivad pigem teisejärgulist rolli.

Teiseks on tublisti vähenenud Keskerakonna väiksemate vendade, IRLi ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus. Sotside reiting oli sedavõrd madal viimati 2010. aastal ning toona otsustati selles olukorras välja vahetada erakonna esimees. Samas on Jevgeni Ossinovskil suured teened Läti majanduse arendamise eest ja kui lätlased ei taha olla tänamatud, peavad nad talle kunagi Põhja-Lätisse ausamba püstitama. IRL, mis veel aastal 2013 oli üks kohalike valimiste võitjaid, on viimastel aastatel pidanud surmaheitlust valimiskünnisega. Viimase küsitluse järgi jäävad nad alla selle. Ka IRLi viimaste aastate hädade põhjus on olnud see, et juhid ei vea välja.

Kolmas üllatav moment on opositsioonierakondade Reformierakonna ja EKRE kõrge reiting, sest tõtt-öelda pole kumbki selleks midagi teinud. EKRE on jätkanud lihtsalt poliitilise huligaani rollis, samas kui Reformierakond ja selle poliitikud on viimase aasta jooksul opositsioonis piirdunud sellega, et oodanud, millal neile ükskord Stenbocki maja võtmed tuuakse.

Seotud lood
26.01.2018 29.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto