Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.01.2018
Eesti Alkoholiaktsiisi jääb puudu mitukümmend miljonit (12) Norilskis mälestati vangilaagris hukkunud eestlasi Sitkete maapoodnike kaamelikannatus katkemas: «Inimesed tulevad poest läbi ja irvitavad, et näe, me läheme Lätti!» (24) Majandus Konkurendid neelasid Eesti Energia puidupõletuse alla (3) Trump käis ärieliidile Ameerikat propageerimas Välismaa Põhja-Korea sanktsioonid näpistavad Hiina ärimehi Niinistö koer jäi kampaaniast kõrvale (1) Tšehhi venemeelne president jätkab võimul (1) Soomlased valisid järjepidevuse Arvamus Lugeja kurjustab: Klassikaraadio kuulajad on kui siilid udus Evelyn Sepp: kas pärandame oma lastele konnatiigi? (23) Aarne Mäe: onu Heino kimbatus (12) Juhtkiri: aktsiisitõusudega betoonseina poole (32) Postimees 1993. aastal: kummalised lendlehed postkastides Peet Kask: uue tulumaksuseaduse eluiga kujuneb lühikeseks (14) Dago Antov: kas parkimiskoha laius on Eesti liiklusohutuse põhiprobleem? (3) Lugeja kiri: Keskerakonna valimisreklaami maksab kinni Tallinna elanik Kultuur Raamist väljas. Mida kunstnikud raha pärast teevad? Kuidas Ameerika ajakirjandus oma presidenti kiusas Sport Ott Tänaku uus ja võluvam aura lummab rallimaailma Vormikõvera järsk tõus tõi Ilveste perre päikese tagasi Nuttev kuningas kindlustas trooni WRC-sarja uus megaprojekt: kas fiasko või kõigest krobeline algus? Teadus Muistsed luud heidavad kinda senistele inimkonna põlvnemise teooriatele Tartu Meie oma pärand taluarhitektuur vajab hoidmist ja kaitset Olümpiamedalisti Levandit kahtlustati Nõukogude Liidust põgenemises Väike roohabekas hiilgab suurte vuntsidega Esivanemate mustrid teevad moes jälle ilma Tantsukoolil valmis oma aabits Tung EMOsse ei vähene (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kurjustab: Klassikaraadio kuulajad on kui siilid udus

1 min lugemist
Kaader multifilmist «Siil udus» FOTO: Wikipedia.org

Klassikaraadio jätab kuulaja siili kombel udusse eksima, kirjutab raadiokuulaja Jaan Audru.

Mis siilid? Need oleme ju meie, Klassikaraadio kuulajad ! Klassikaraadio tegijates näib üha enam süvenevat arusaam, et klassikaline muusika on justkui tapeet seinas – pole kellegi asi, kes selle tegi või kes selle sinna kleepis –, ja vaesed kuulajad ongi selle tõttu määratud ekslema teadmatuse udus.

Toon mõned näited:  24. jaanuaril Irina Zahharenkova kontserdi ülekande vaheajal lasti pärast intervjuud pianistiga eetrisse muusikat, tõenäoliselt oli see Tšaikovski, aga kindel ei saa olla. Mõni päev varem oli eetris huvitav saade juubilar Tiit Laugiga. Saate tegija ei suvatsenud kahjuks avalikustada, kes mängisid saate lõpus kõlanud Gershwini «Helesinist rapsoodiat». Meie õige sümpaatne muusikateadlane Tiia Järg tegi möödunud suvel toreda saate eesti muusikast. Saate lõpus küll ütles, mis lood olid, aga kes mängisid, jäi saladuseks.

Terve rida Klassikaraadio saateid, näiteks «Capo» ja «Tõeline klassika», on sellised, kus salastatud on nii autorid kui ka esitajad. Siinkohal meenub, et nõukogude ajal anti välja unikaalne heliplaat, millel oli lakooniline tekst: tšellokontserdi esitab ERS. Ei helilooja, ei solisti, ei dirigendi nime!

Asi oli selles, et kõik kolm – Arvo Pärt, Mstislav Rostropovitš ja Neeme Järvi – olid Nõukogude Liidu uppuvalt laevalt jalga lasknud ja seega kodumaa reeturid. Oleks tore, kui Klassikaraadio lõpetaks nõukogude stiilis salastamise ja teataks edaspidi enne iga loo esitamist nii autori kui ka esitajate nimed.

Paljud Klassikaraadio kuulajad, kellega olen suhelnud, on sama meelt.

Seotud lood
27.01.2018 30.01.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto