Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.01.2018
Eesti Politsei kahtlustab viit meest ja üht naist riigilt miljoni euro väljapetmises (6) Rahvas ei kiida tulumaksureformi heaks (27) Majandus Maksuamet hindas Läti viinaralli maksukahju tunduvalt kõrgemaks (17) Välismaa KOHALIK VAADE. Kas Hispaania vajab kuningaid? (2) Rohingja pereema ihkab koju tagasi (1) Rumeenia uus valitsus levitab korruptsiooni lehka Arvamus Kuido Saarpuu: näitasin sahamehele rusikat (2) Lugeja kirjutab: uus tulumaks on samm õigluse poole (10) Feminist pihib: miks ma armastan Eesti meest! (13) Juhtkiri: soomlaste selge valik (4) Postimees 1938. aastal: täna on Õpetatud Eesti Seltsil suurpäev Karmo Tüür: Kurdistani udukogu Lugeja kiri: meenutusi sõja koledustest (1) Kultuur Eesti Festivaliorkester: Euroopa on vallutatud, ees ootab Aasia (1) Inimene unistab, jumal naerab «Tammsaare on eesti kultuurile suur lotovõit!» (3) Sport Simple Sessionil esinduslik koosseis Tali: Cretu arvas, et võiksin B-koondist juhendada Dopinguprogrammi tellis Putin? (1) Nähtamatud öö- ja tööloomad aitasid Tänaku teiseks Eesti spordirahva lemmiktaliala – suusatamine küll, aga püssiga Tarbija Pakasega silkamine aitab immuunsust tugevana hoida Tartu Paju tänava pilvelõhkuja ehitust on plaanis alustada kevadel (4) Löökaukude hooaeg jõudis pärale (1) Ravimatult haiged tükivad Peipsile külma ja tuule kätte. Miks küll ometi?! Janno Zõbin: miks lasteaiatasu võib otsustada mõne küla tuleviku Signe Kivi: minu halepallaslik Tartu pastoraal Lukas Groen: noor muusik ei pruugi üksi kaugele jõuda Eve Kask mängib tõejärgsusega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kirjutab: uus tulumaks on samm õigluse poole

2 min lugemist
FOTO: Urmas Luik

Kuulakem ka vähematululiste häält, manitseb lugeja Heino Tonsiver.

Uued asjad tekitavad vastuseisu, olgu tegu Solarise keskuse, Vabadussamba või Haabersti ristmikuga. Uus tulumaks eriti, kuna see puudutab igaüht majanduslikult ja emotsionaalselt. Väikseimgi tulu vähenemine üle öö on psühholoogiliselt koormav. Solidaarsus ja sotsiaalse ebavõrdsuse vähenemine jäävad varju. Kõrgematululiste hääl ja opositsioonipoliitikute rollikäitumine kostavad kõvemini.

Uus tulumaks on vaieldamatult sammuke sotsiaalse võrdsuse poole. Kas ei olnud jõhker, kui minimaalselt palgalt või veel väiksemalt, paarisajaeuroselt tulult tuli maksta tulumaksu. Kõrge palga saajale ei ole aga 36 eurot täiendavat tulumaksu koormav. Näiteks palgalt 3600 eurot on kasv ainult 1 protsent.

Tulumaksu arvutamine on lihtsam kui senise tulumaksu puhul. Tulu puhul 500–1200 eurot tuleb igalt sajalt eurolt lisada 20 eurot ehk 20 senti iga euro kohta. 2100 euro ja enama tulu puhul on veel lihtsam: tulu korrutada 0,2ga ehk maksta viiendik palgast. Ka vahemik 1200–2100 ei ole keeruline. Baasile 140 eurot on vaja lisada iga 100 euro tulu kohta 31,11 eurot, iga 10 euro kohta veel 3,11 eurot ja iga ühe euro kohta 31 senti. Kui peast arvutamine ei sobi, saab tulumaksu teada arvuti abil või paberil mõne minutiga. Endise tulumaksu puhul oli asi keerulisem. Peast arvutamine hästi ei sobinud, sest maksuvaba osa oli ebaümmargune ja aeg-ajalt muutus.

Tulumaksu ainsa ja ümmarguse määra 20% säilitamine peaks olema väga selge eelis.

Tulumaksu sujuv kasv on mõistlikum kui astmeline tulumaks. Miks peaks tulu kasvuga maksumäär minema äkitselt näiteks 20-lt 26-le või 33-le? Kui palju tõuseks kõrgetululise tulumaks siis, kui taastada maksumäär 26%, nagu ikka veel vahel pakutakse!

Töötavad pensionärid ei tohiks kurta, et nende maksuvaba tuluosa kasv on väiksem kui teistel. Pensionile saamise ja töölt lahkumise vaheline periood on ju kõige tulusam lõik eluteel. Ka siis, kui tööandja palka ei tõsta, kasvab pensionitulu ikka natuke. Saada korraga täit palka ja täit pensioni – seda eelmine riigikord näiteks üldse ei sallinud.

Igakuise kinnipeetava tulumaksu summa määramine kõikuva tulu korral on enda otsustada. Sobiva prognoosi äraarvamist tuleks võtta sportlikult – kui täkke ennustus läheb. Kui aasta sees tabab palgatõus või mõni lisatulu, saab tulumaksu kinnipidamist suurendada ja ehmatus deklaratsiooni esitamisel jääb olemata. Tulumaksu tagastused ja juurdemaksmised järgmisel aastal on ka seni toimunud.

Uus tulumaks on pikas perspektiivis jätkusuutlik. Kujutleme aega aastate (aastakümnete) pärast. Üha enam palga ja/või pensioni saajaid ületab 2100-eurose kuutulu piiri. Siis on tulumaks ülilihtne ja ka riigikassasse laekub veidi enam kui senise tulumaksuga.

Niisiis, vaja rohkem mõistmist, kannatust ja harjumist.

Seotud lood
    29.01.2018 31.01.2018
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto