Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
31.01.2018
Eesti Tehissaarte planeering liigub visalt võiduka lõpu poole (9) Perekondi puudutavad maksumuudatused puust ja punaseks Äkkpidurdus viimasel hetkel: Telia otsustas Põlvast ja Valgast mitte lahkuda Majandus Erakordne aeg: kõik suured majandused on tõusuteel (2) Välismaa Ämari lennuväebaas püstitas hävitajate rekordi (4) Itaalia õhuväelased on valmis Vene lennuki saatmiseks 5. põlvkonna hävitaja nõuab ka piloodilt rohkem (2) Belgia peaminister ajab Venemaal õunadiplomaatiat Putini sõbrad pääsesid noomitusega (1) Hanna-Hulda Reinkort: Muumipapa valitseb Soomeorus edasi Arvamus Igor Taro: «kingitud» hobuse asemel kiiremaid ühendusi Taavi Minnik: kas Eesti peab olema islamisti liitlane? (9) Juhtkiri: peenike punane joon (1) Taavi Tamkivi: riigi 300 miljonit eurot ja meie vanaduspõlv (4) Ahto Lobjakas: Jeeriku protestipasun (7) Edasi 1978. aastal: suur rahvakirjanik ja humanist: pidulik õhtu RAT «Estonias» Hanna-Hulda Reinkort: Muumipapa valitseb Soomeorus edasi Kultuur Arvo Pärdile pühendatud festival osutus publikumagnetiks DocPoint murrab vaataja klišeesid Sport Kajutite ja sarvesaiade kiuste kuldse geimi otsinguil Venelased tahtsid dopingupatuseks määrida puhta konkurendi (1) Tallinn Tehissaarte planeering liigub visalt võiduka lõpu poole (9) Tartu Gaasileke külvas Annelinna kortermajas ärevust Norras kindlalt kanda kinnitanud Kodumaja ehitab üha enam elamisi ka Rootsis Segadus Kredexi toetusega tõi korteriühistutele kaela hiigelvõlad (3) Joogiveepuhasti teeb läbi uuenduskuuri Edgar Valteri kadunud võimalus ehk Kuidas teha rahu mineviku ja tulevikuga Tellimus perede ja pensionäride partei loomiseks (1) Täna sööme kommi, homme … (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: peenike punane joon

2 min lugemist
Valga Telia esindus kolib varsti Euronicsi kauplusesse. FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Viimastel nädalatel tekitas Valga- ja Põlvamaal palju pahameelt telekomihiiu Telia otsus sulgeda esindus Valgas ja Põlvas. Need oleks suletud vastavalt 30. ja 31. jaanuaril, kui Telia otsus poleks endaga kaasa toonud kohalike inimeste pahameelt. Seepärast otsustas Telia oma füüsiliste esinduste sulgemisest esialgu loobuda ning otsida muud lahendust.

Iseenesest võib aru saada mõlemast poolest. Kuna kapitalismi eesmärk on kasum, siis on ka Telia eesmärk oma huve kaitsta ja kasumit teenida. Vaadanud üle ääremaadel asuvate esinduste tulu- ja kulupoole, jõuti järeldusele, et nende ülalpidamine pole rentaabel. Teiselt poolt on ääremaade inimesed viimased veerandsada aastat olnud tunnistajad sellele, kuidas elu Eestis liigub ühes suunas. Tallinna. Muidugi on paljud teenused, mille saamiseks tuli varem kindlasti kontorisse minna ja seal sabas seista, tänapäeval kolinud internetti. Ent arvestades Eesti vananevat ühiskonda, kus mediaanvanus on juba 43 aastat, tuleb ka mõista, et kõigile ei ole see meelepärane ega ka kättesaadav, ning kuna vahel tuleb niikuinii esindusse minna, on vajadus füüsiliste esinduste järele edaspidigi olemas.

Elu Põlvamaal ja Valgamaal poleks jaanuari viimastel päevadel seisma jäänud ka siis, kui Telia oleks siiski otsustanud oma esindused sulgeda. Ilmselt oleksid  kohalikud oma asjad telekomifirmaga kuidagi ikka aetud saanud. Kuid nende silmis on sellised sammud, mis võivad Tallinnast vaadatuna tühisena näida, juba omamoodi punane joon, kust enam üle minna ei saa. Näiteks haldusreformiga seoses vähenesid ääremaade inimeste võimalused poliitikas osaleda, peale selle tuleb uute piiridega valdades mõnelgi teatud teenuste saamiseks kodust kaugemale sõita, kui olud seda nõuavad. Kuid enne haldusreformi lubati ju vastupidist: et teenuste kättesaadavus ei halvene, vaid hoopis paraneb.

Seepärast võib puhtinimlikult aru saada neist, kelle silmis on punane joon näiteks pangaautomaat või siis Telia kontor. Seepärast on väga rõõmustav, et väga erinevate huvidega osalised kokkuleppele jõudsid. Elu seisnebki kompromisside tegemises. Mis aga puudutab rahvastiku- ja regionaalpoliitikat, siis praeguses olukorras, kus rahvastik kahaneb, tuleb nii Eestis tervikuna kui ka kohalikul tasandil see faas väga hoolikalt läbi mõelda, et tähtsamad funktsioonid saaksid edaspidigi täidetud. Loodetavasti saab Põlva ja Valga inimeste ning Telia kompromissist tulevikus positiivne näide teistelegi.

Seotud lood
30.01.2018 01.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto