Sisukord
Ilu & mood
Postimees
10.02.2018
Eesti Nädala nägu: Vaheri privileeg (2) Kolonel Grabbi poja teekond Norilskis – mittevihast vihani (16) Nädala nägu: Tõeline nõukogude inimene (9) Kes võidab «Eesti laulu»? Esimene vaatus! (2) Majandus Nädala nägu: Raketimees Välismaa Kalamees Bangladeshis: ma ei julgenud rohingjasid paadile võtta, sest selle eest saab surma (2) Nädala nägu: Raketimees KOHALIK VAADE. Läti hädas Vene spioonidega (1) Arvamus Hans Alla: tüli pidulauas (3) Nädala nägu: Raketimees Nädala nägu: Vaheri privileeg (2) Nädala nägu: Teenitud kuld Nädala nägu: Tõeline nõukogude inimene (9) EKI keelekool: küll on kena lauaga (4) Mihkel Kunnus: #MeToo ja Neverland (8) Juhtkiri: rahvusülikool on Eesti konkurentsivõime tugisammas (5) Jüri Allik: millist Tartu Ülikooli me tahame? (2) Kas stilist teeb mehest klouni või kuninga? Kultuur Meeleheitel koduperenaised, gurmeeversioon Kes võidab «Eesti laulu»? Esimene vaatus! (2) Sport Esimene Pierre de Coubertini medal Kui edukaks osutub Pyeongchangi olümpia avanud rahutuvi lend? Schaap: Kontaveidist saab esikümne mängija Nädala nägu: Teenitud kuld Olümpia pluss ja miinus: spordikohtu «ei» ja ummikud (1) Siim Kaasik: minu esimene olümpia Marek Tiits: uue Allari ootuses Tarbija Postimees maitseb: milline vastlakukkel mekib sel aastal kõige paremini? AK Juurikas. Kevin Uljaste sihib olümpiakulda Juurikas. Rahutud uudised Eestist Juurikas. Viimane veerg Vikerkaar loeb. Juubeldada ja tõlgendada! DRAAMA väikefestival Endlas. Väiketeater: kunst, kassa ja kriitika Rakvere lahing – keskaja veriseim (2) Mammi loodab, et koolirahvas omavahel kokku lepib (1) EKI keelekool: küll on kena lauaga (4) Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti Vabariik riigiarhiivi dokumentides (2) Kellele kuulub Jeruusalemm? (16) Mihkel Kunnus: #MeToo ja Neverland (8) Jüri Allik: millist Tartu Ülikooli me tahame? (2) Arter Filmiarvustus: «Õnnelik lõpp» on film vaataja kogemusest Urmas Välbe: Ma ei näe takistust ära võita olümpiamängud (2) Lumehelbekeste pealetung: noored on vähevintsked solvujad, kes arvavad, et on erilised? (1) Tark linn ei olegi enam ulme Kuidas maitseb tulevik? Arter käis Teko õpperestoranis söömas Läti tuntuim stiiliekspert: presidendi riietusest jääb mulje, et Eesti on provints (29) Kes võidab «Eesti laulu»? Esimene vaatus! (2) VIDEO JA GALERII Otepää saunapeost - palju paljaid inimesi lumel (2) Neeme Raua kolumn: pruun puudutus valgel lumel (4) Kas stilist teeb mehest klouni või kuninga? Sõiduproov! Renault Mégane RS: Ma armastasin prantslast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Läti tuntuim stiiliekspert: presidendi riietusest jääb mulje, et Eesti on provints

7 min lugemist
  • Läti presidendipaaride stilist Žanna Dubska arvustab Eesti presidendi kuvandit.
  • Imagolooja leiab, et Kaljulaidi stiil jätab mulje Eestist kui provintsist.
  • Dubska soovitab loobuda raamatupidajakleitidest ja lohvakatest mantlitest.
Kauni erkkollase kleidi rikuvad T-särgi varrukad. FOTO: Eero Vabamägi

President on oma riigi visiitkaart, ütleb Läti hinnatuim kuvandilooja ja stiiliekspert Žanna Dubska. Arteri palvel vaatas ta üle poolsada fotot Kersti Kaljulaidist ning andis meie presidendi rõivastumisstiilist lähtuvale sõnumile ausa ja sõltumatu hinnangu.

Tellijale Tellijale

Kuigi enamasti peetakse sisu vormist olulisemaks, on veebruaris ikka vastupidi. Meelelahutusajakirjandus, nagu ka selle tarbijad, lausa ootavad presidendi korraldatud vabariigi aastapäeva pidulikku vastuvõttu. Mitte et mõtestada riigi sünnipäeva, vaid et sinna kutsutute riietust arvustada – ning aastatega on seda lausa kostüümidraamaks kutsuma hakatud.

Aga olgu külalistega kuidas on. President on avaliku elu tegelasena ja riigi esindajana pildil mitte ainult pidupäevadel, vaid aasta(te) ringi. Ometi pole keegi Eesti moekunstnikest ega stilistidest – võib-olla respektist ja diskreetsusest, aga ka johtuvalt Eesti väiksusest – kunagi söandanud kritiseerida Kersti Kaljulaidi maitset ja rõivastumisoskust. Kui mitte arvestada moekunstniku haridusega meelelahutaja Hannes Võrno mullusügisest väljaütlemist, et talle praamil vastu jalutanud Kaljulaid jättis pigem Orissaare seenelise, mitte presidendi mulje. Mäletame ka Kaljulaidi solvunud vastulauset, et ta usaldab riietumise asjus «kellegi Võrno» asemel pigem bravuuritar Anu Saagimi maitset.

Presidendipaaride stilist

Enamikul piltidel jätab Kaljulaid Dubskale mulje, nagu oleks ta mõne ametiisiku saatja, kellegi abikaasa, mitte kui president või liider, keda ennast abikaasa saadab.

«President on oma riigi visiitkaart,» rõhutab sõbraliku lõunapoolse naaberriigi tuntuim stiiliekspert ja imagokujundaja, pea kõigi Läti presidentide ja presidendipaaride, kaasa arvatud Vaira Vīķe-Freiberga esindusliku välimuse eest hoolitsenud Žanna Dubska. Tema hooleks on olnud Läti riigipeade väljanägemine ka ametissepühitsemistel ja fotosessioonidel.

Läti presidentide stilist Žanna Dubska. FOTO: Aiga Redmane

Dubska on Läti presidentide, poliitikute, artistide ja teiste avaliku elu tegelaste kuvandiloomisega tegelenud 1995. aastast – see ongi tema töö. Lisaks on ta tegutsenud moetoimetajana mitmetes klantsajakirjades ning löönud nõu ja jõuga kaasa reklaamitööstuses. Läinud detsembris üllitas ta moe- ja elustiilinõuandeid sisaldava teose «Riialanna saladused».

Palusime Dubskal uurida umbes pooltsadat kutseliste pressifotograafide tehtud pilti meie presidendist eri üritustel alates 2016. aasta sügisest, mil varem laiemale avalikkusele täiesti tundmatu Kersti Kaljulaid riigipeaks sai, ning anda tema väljanägemisele oma hinnang.

Ka presidendi abikaasa esindab riiki

Läti olulisim stiiliekspert teeb sissejuhatuseks selgeks: kõige tähtsam on, et avaliku elu tegelane aduks, keda või mida ta esindab.

«Oluline on aru saada – ole sa VIP-persoon või nn tavainimene –, et riietus kõneleb ainult sinust endast ning see kannab sõnumit, mida tahad teistele inimestele edastada. On suur vahe, oled sa partei- või firmajuht või president või tema abikaasa. Viimased ei esinda mitte ainult ennast, vaid ka riiki,» räägib Dubska. «Oma väljanägemisega kõnelevad nad oma maast, seal valitsevatest vaadetest, esteetikast, moraalist, kultuurist. Riigijuhid ja nende abikaasad peavad seda mõistma.»

Dubska sõnul esineb rohkem probleeme just esimeste leedidega, kes laitmatus rätsepaülikonnas ning tavalist või kikilipsu kandva mehe kõrval seistes ei pruugi oma ülesandest täpselt aru saada. Mõned neist leidvat, et kuna neile töötasu ei maksta, pole nad riigi teenistuses, vaid lihtsalt presidendi abikaasad. «Mul on tulnud selgitada, et nii see pole. Et hetkest, mil paarina otsustasite, et abikaasa võiks presidendiks kandideerida, esindate mõlemad ka riiki, mitte ainult üks teist,» selgitab ta.

Meenutab kangesti missis Barnabyt

«Mis puudutab president Kaljulaidi, siis üldiselt – välja arvatud pilt, mis tehtud ametisse pühitsemisel, tumesinises kleidis ja aumärgiga – meenutab ta mulle inspektor Barnaby abikaasat Joyce'i Briti seriaalist «Midsomeri mõrvad». Missis Barnaby pole sugugi rumal naine, aga harrastab kord joonistamist, kord kokkamist, siis tegeleb laatadel heategevuse või raamatukogundusega.

09.02.2018 12.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto