Sisukord
Välismaa
Postimees
23.02.2018
Eesti Pressifotograafid ootavad eestimaalastelt laupäeval pilte GRAAFIK: Saja aastaga muutunud Eesti: maarahvast on saanud linnarahvas (3) Jääkarud ootavad ööd Kes on meie armastatuim president? (22) Kiievis kõlasid «Eesti helid» Välismaa Süüria režiimi rünnakud Damaskuse mässulistele jätkusid viiendat päeva (2) Tšehhi presidendi peamine rahastaja ajab kahtlast relvaäri Rahvahääletus Putini toetuseks Arvamus Raul Rebane: tingimusteta alistumine Eestile. Mõtisklus iseolemisest (1) Alis Tammur: Eesti noorte koondportree Teise aastasaja Eesti. Valdur Mikita: Emajõe pastöriseerimine (43) Martin Mölder: noored tagasi paremale? (1) EKI keelekool: keelest ja grammatikatest Andu Rämmer: eestlaste väärtustes peegelduvad ajaloolised muutused Marti Aavik: ma ei karda lumehelbekesi Juhtkiri: ise hakkama saav Eesti (5) Kultuur Teise aastasaja Eesti. Valdur Mikita: Emajõe pastöriseerimine (43) EKI keelekool: keelest ja grammatikatest Sport Andres Vaher: Klounide koht on tsirkuses (3) Põhja-Korea külastas Lõuna-Korea õuduste õhtut Olümpia pluss ja miinus: võluv naiste jäähoki ja Venemaa kavandatav amnestia (1) Bjørndalen imetles Domratševat: kirjeldamatu ja uskumatu sõit! Vabatahtlike rahaga korraldatud mängud Saksamaa pani kullapeole väärika punkti Õppetund nimega olümpia, mis juhatas Tormis Lainet profielu poole Klaperjaht valgele tiigrile teeb hulludele päevadele silmad ette AK Võime enese üle naerda on tugevuse tunnus (3) Alis Tammur: Eesti noorte koondportree Peeter Langovitsi tagasivaade: elagu Eesti! Martin Mölder: noored tagasi paremale? (1) Andu Rämmer: eestlaste väärtustes peegelduvad ajaloolised muutused Marti Aavik: ma ei karda lumehelbekesi «kuskil on läti / siis tuleb tükk tühja maad / seejärel soome» (1) Andres Adamson: sada aastat tagasi (2) Arter Mart Laar: oleks tark, kui näeksime kõiki probleeme enda ümber pigem võimalusena (19) Aastapäev telepurgis – mida vaadata? Vabadussõja esimese soomusauto koopia ehitatakse Vene veermikule Pöördelised aastad eestlase riidekapis: mida saja aasta eest kanti? Meelelahutus Koomiks Sudoku
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Tšehhi presidendi peamine rahastaja ajab kahtlast relvaäri

5 min lugemist
  • Ärimees Jaroslav Strnad ostis Albaaniast miljoneid vanu Hiina padruneid.
  • Tema firma väitel turustati kaup Euroopa Liidus.
  • Eksperdid oletavad, et ostjaid võis leiduda Aafrikas või Lähis-Idas.
Tšehhi president Milož Zeman (vasakult teine) ja tema suurtoetaja, ärimees Jaroslav Strnad (vasakult kolmas) ühise laua taga mullu märtsis, kui riigipea külastas Strnadile kuuluvat sõjatööstust Excalibur Army. FOTO: Czechoslovak Group

Hiljuti teiseks ametiajaks Tšehhi presidendiks valitud Miloš Zemani kampaania peamine rahastaja ärimees Jaroslav Strnad on ostnud Balkanilt kokku nii suures koguses laskemoona kui ka mitu relvatehast, selgub organiseeritud kuritegevusele ja korruptsioonile keskendunud ajakirjandusprojekti OCCRP kogutud materjalist.

Tellijale

Relvaäriga rikastunud Tšehhi ärimees on muuhulgas ostnud Albaania varudest ligi 34 miljonit Hiinas valmistatud vana padrunit. Samuti on ta omandanud võileivahinnaga kaks amortiseerunud relvatehast. Seejuures on Strnadit abistanud mitu vastuolulise mainega Balkani äritegelast. Nende seas on ka kaks inimest, kes on otseselt seotud endise Makedoonia luurejuhi Sašo Mijalkoviga, kes praegu on kohtu all süüdistatuna ebaseaduslikus pealtkuulamises, valimispettuses ja piinamises.

Tõsi, Strnad pole sugugi ainus tšehh, kes on Balkanilt sõjavarustust hankinud. Tema kaasmaalase Martin Drda firma ostis samuti Albaaniast enam kui 30 miljonit padrunit.

22.02.2018 26.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto