Ameeriklane materdas suusatamist, norralane asus kaitsele

Johannes Høsflot Klæbo FOTO: Oryk HAIST/imago/Oryk HAIST

Murdmaasuusatamine on Norra rahvussport. Hiljutisest Ipsose uuringust selgus, et just Marit Bjørgen ja Johannes Høsflot Klæbo on nende olümpiadelegatsiooni suurimad tähed. Nii ajaski mainekas väljaanne New York Times norralased närvi, kui avaldas artikli, milles nimetati murdmaasuusatamist kõige igavamaks taliolümpiaalaks.

Ajakirjanik Sam Andersoni sulest eile ilmunud kirjatükis nimetati murdmaasuusatamist kõige vähem glamuurseks spordialaks olümpial. «Isegi murdmaasuusatamise suurmeistrite ühe etapi keskmine kiirus jääks kooliõuel lubatu piiresse. Võistluse kõige aeglasemates kohtades – tõusudel – suudaksid koolilapsed ilmselt neist kiiremini joosta. Piisavalt igava murdmaasuusatamisega sureb talispordi elegantsus,» andis Anderson oma hinnangu.

Ta jätkas: «Ma ei mõista, miks inimesed pühendavad elu enesepiinamisele, treenivad tuhandeid tunde, et pälvida au spordialas, mille ülemaailmne tuntus on võrreldav puuvestmisega.»

Norralastele nende rahvusspordi selline käsitlus mõistagi ei meeldinud. Ringhäälingukanal NRK püüdis Andersoniga ka kontakti saada, kuid tulutult. Norra suusaliidu turunduspealik Espen Bjervig aitas aga lihtsal põhjamaalasel mõista, miks New York Timesi ajakirjanik murdmaasuusatamisse sedasi suhtub.

«Kriket ja Ameerika jalgpall pole Norras samuti kuigi suured alad. Ilmselt ei tunne ta sportlasi, erinevaid stiile, võistlusprogrammi ega ole ka kuigi palju suusatamisega tegelenud. Kui sa ei tunne spordiala, on sul ka raske selles põnevust leida,» ütles Bjervig.

Kõige tühisemaks pidas ta ameeriklase kriitikat murdmaasuusatajate kiiruse kohta. «Ega maratonil ka kuigi kiiresti joosta. Ma peaksin ta ühele suusalaskumisele võtma, võib-olla siis meeldiks suusatamine talle rohkem,» jätkas Bjervig.

Loo alguses mainitud Ipsose uuringust selgus aga, et 65 protsenti Norras küsitletud inimestest eelistab olümpiamängudel telerist vaadata just murdmaasuusatamist. Mõistagi oli tegemist kõige populaarsema alaga, uisutamisalad jäid 57 protsendi peale ning mäesuusatamist eelistas 37 protsenti.

01.02.2018 03.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto