Sisukord
AK
Postimees
10.02.2018
Eesti Nädala nägu: Vaheri privileeg (2) Kolonel Grabbi poja teekond Norilskis – mittevihast vihani (16) Nädala nägu: Tõeline nõukogude inimene (9) Kes võidab «Eesti laulu»? Esimene vaatus! (2) Majandus Nädala nägu: Raketimees Välismaa Kalamees Bangladeshis: ma ei julgenud rohingjasid paadile võtta, sest selle eest saab surma (2) Nädala nägu: Raketimees KOHALIK VAADE. Läti hädas Vene spioonidega (1) Arvamus Hans Alla: tüli pidulauas (3) Nädala nägu: Raketimees Nädala nägu: Vaheri privileeg (2) Nädala nägu: Teenitud kuld Nädala nägu: Tõeline nõukogude inimene (9) EKI keelekool: küll on kena lauaga (4) Mihkel Kunnus: #MeToo ja Neverland (8) Juhtkiri: rahvusülikool on Eesti konkurentsivõime tugisammas (5) Jüri Allik: millist Tartu Ülikooli me tahame? (2) Kas stilist teeb mehest klouni või kuninga? Kultuur Meeleheitel koduperenaised, gurmeeversioon Kes võidab «Eesti laulu»? Esimene vaatus! (2) Sport Esimene Pierre de Coubertini medal Kui edukaks osutub Pyeongchangi olümpia avanud rahutuvi lend? Schaap: Kontaveidist saab esikümne mängija Nädala nägu: Teenitud kuld Olümpia pluss ja miinus: spordikohtu «ei» ja ummikud (1) Siim Kaasik: minu esimene olümpia Marek Tiits: uue Allari ootuses Tarbija Postimees maitseb: milline vastlakukkel mekib sel aastal kõige paremini? AK Juurikas. Kevin Uljaste sihib olümpiakulda Juurikas. Rahutud uudised Eestist Juurikas. Viimane veerg Vikerkaar loeb. Juubeldada ja tõlgendada! DRAAMA väikefestival Endlas. Väiketeater: kunst, kassa ja kriitika Rakvere lahing – keskaja veriseim (2) Mammi loodab, et koolirahvas omavahel kokku lepib (1) EKI keelekool: küll on kena lauaga (4) Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti Vabariik riigiarhiivi dokumentides (2) Kellele kuulub Jeruusalemm? (16) Mihkel Kunnus: #MeToo ja Neverland (8) Jüri Allik: millist Tartu Ülikooli me tahame? (2) Arter Filmiarvustus: «Õnnelik lõpp» on film vaataja kogemusest Urmas Välbe: Ma ei näe takistust ära võita olümpiamängud (2) Lumehelbekeste pealetung: noored on vähevintsked solvujad, kes arvavad, et on erilised? (1) Tark linn ei olegi enam ulme Kuidas maitseb tulevik? Arter käis Teko õpperestoranis söömas Läti tuntuim stiiliekspert: presidendi riietusest jääb mulje, et Eesti on provints (29) Kes võidab «Eesti laulu»? Esimene vaatus! (2) VIDEO JA GALERII Otepää saunapeost - palju paljaid inimesi lumel (2) Neeme Raua kolumn: pruun puudutus valgel lumel (4) Kas stilist teeb mehest klouni või kuninga? Sõiduproov! Renault Mégane RS: Ma armastasin prantslast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kellele kuulub Jeruusalemm?

6 min lugemist
Iisraeli vastased protestijad. FOTO: MAHMOUD ZAYYAT/AFP

Jeruusalemma kuuluvuse küsimus on olnud tüliõunaks juba viimased 70 aastat. Selle aja vältel on käinud pidev heitlus selle nimel, kellele kuulub Jeruusalemm. Mõlemad pooled, nii juudid kui ka palestiinlased loevad Jeruusalemma enda omaks ning mingeid kompromisslahendusi pole praegu silmapiiril. Trumpi tunnustust Jeruusalemmale interpreteeriti otsusena tunnistada terve Jeruusalemma kuulumist Iisraelile. Tegemist on julge eksperimendiga, mille mõjud ja tagajärjed pole praegu veel selged. Arvamustoimetaja Taavi Minnik küsis ajakirjanik Orhan Džemalilt ja publitsist Avigdor Eskinilt, kellele peaks Jeruusalemm kuuluma.

Tellijale Tellijale

Kahekümne aasta eest võttis Ameerika Ühendriikide Kongress vastu otsuse tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, kuid ükski järgnev president seda otsust ei kinnitanud, kuna kardeti kaotada sidemeid rikaste araabia maadega, nagu Saudi Araabia. Donald Trump otsustas 2017. aasta detsembris selle sammu teha, see tõi kaasa kriitikalaviini. Trumpi sammu mõistsid hukka Rooma paavst, ÜRO peasekretär, Euroopa liidrid, Türgi ja Iraan, islamistid, vasakpoolsed ja palestiinlased. Huvitaval kombel olid araabia maade reaktsioonid pigem vaoshoitud.

-Iisrael loeb Jeruusalemma oma pealinnaks, kuid rahvusvaheline kogukond peab Ida-Jeruusalemma Iisraeli poolt okupeerituks. Kellele peaks kuuluma Jeruusalemm teie arvates?

Avigdor Eskin: «Jeruusalemm on Iisraeli pealinn alates 1948. aastast, rohkem kui 70 aastat. 1967. aasta kaitsesõja käigus vallutas Iisrael Ida-Jeruusalemma ning sellest ajast on Jeruusalemm Iisraeli osa. Eri riikidel on selle kohta erinevad seisukohad, kuid Iisraeli seisukohalt on täiesti ükskõik, mida arvavad sellest riigid nagu Saudi Araabia, Jeemen, Süüria ja teised, kus tapetakse massiliselt süütuid inimesi ja rikutakse inimõigusi.

Ühendriigid tunnustasid Jeruusalemma Iisraeli osana ja kolivad siia oma saatkonna. See on väga oluline sündmus. Iisraeli jaoks on USA seisukoht olulisem kui see, mida arvavad kõik ülejäänud maad kokku. Barack Obama ajal lootsid araabia riigid, et Ameerika toetab nende Iisraeli-vastast positsiooni. Ameerika roll on Lähis-Ida regioonis palju suurem kui Euroopa Liidu oma. Iga aasta kulutab Ameerika Palestiina autonoomia toetuseks rohkem kui 700 miljonit dollarit, samas kui teised riigid panustavad kümnetes kordades vähem.

Barack Hussein Obama toetas Egiptuse Moslemi Vennaskonda ning rääkis pidevalt Palestiina riigist ja palestiinlaste õigustest, see aitas kaasa vaid verevalamisele ja terrorismile. Trump teatas hiljuti, et nüüd on Jeruusalemma probleem päevakavast maha võetud. See tähendab, et Jeruusalemmas on rahulik.

Rahvusvahelises õiguses ei leia me selle kohta viidetki, miks ei võiks Jeruusalemm olla Iisraeli pealinn. Teised riigid, nende hulgas Eesti, leiavad, et Jeruusalemm peaks olema Palestiina riigi pealinn ning et Ida-Jeruusalemm on Iisraeli poolt okupeeritud. See on naeruväärne. 1948–1967 kuulus Ida-Jeruusalemm Jordaaniale, enne seda kuulus Jeruusalemm brittidele, enne seda Türgile. Mingitest palestiinlastest ei räägitud enne 1960ndaid, see kõik on KGB projekt. Lugege Ion Pacepa, läände põgenenud endise Rumeenia luure kindrali raamatuid, ta on detailselt kirjeldanud, kuidas Palestiina projekt sündis Lubjankal. Varem nimetati palestiinlasteks kõiki Palestiina elanikke: juute, kristlasi, araablasi. Palestiinlased on rahvana väljamõeldis! Ning jutud sellest, et neil on mingid õigused Ida-Jeruusalemmale, on lihtsalt naljakad.»

09.02.2018 12.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto