Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
09.02.2018
Eesti Harukordse netikelmi luksuslik elu (3) Haigekassa nõuab kümnetelt inimestelt ravi kinnimaksmist Välisluureamet: idanaaber arendab uusi mõjuagente ka Eesti suunal (3) Majandus Seakasvatajate ainus ühistu laguneb, farmerid ootavad raha tagasi (1) Välismaa Nigeeria krüptohullus jätkub hoolimata bitcoin'i langusest (1) PERSOON. Andrea Nahles – kantsler või koduperenaine? Neeme Raud: USA läheb olümpiale mõistukõnelise Korea-poliitikaga PERSOON. Andrea Nahles – kantsler või koduperenaine? Arvamus Ahto Lobjakas: teise aastasaja Eesti: unistus riigi kadumisest (14) Andrus Karnau: mis maksab Peipsi järv? (4) Aarne Mäe: Don’t panic! (3) Vjatšeslav Leedo: riik ei tohi olla valemängija (2) Juhtkiri: olümpiashow algab Postimees 1991. aastal: igaüks valuuta eest ei saa (1) Mailiis Ploomann: naiste võrdsed võimalused algavad juhtide suhtumisest… meestesse (1) Kultuur Afanasjev tõstab staroverid meie sekka (2) Selgusid kirjanduse aastapreemiate nominendid Sport Olümpia pluss ja miinus: Venemaa küllus ja Koreade harakiri (3) Ott Järvela: lepime kokku, et medalit ei tule (3) Suusahüppajad vältisid õnnega pooleks krahhi Fotouudis: olümpiakülast leiab ka tubakanurga Kuhu kadus üleöö Ermitsa suusakiirus? Jõgeva: ma ei saanud aru, kui suur asi olümpia on Kilp jahib tulemust end tõestanud mudeliga Tartu Kas Tartut ootab Äänekoski saatus? (3) «Mis sa karjud seal raja ääres – tule sõida ise!» Lõunakeskus ehitab koolimaja Varnjas mälestati Peipsi jääl tapetud piirivalvureid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Mäe: Don’t panic!

2 min lugemist
Starman FOTO: HO/AFP

Tänu Hardi Tiidusele on enamik meist kuulnud lugu kreeka filosoofist Zenonist, kelle sõnul pole inimene võimeline õppima kolme asja – taktitunnet, maitset ja julgust: üks on taktitundeline, tuhat mitte; maitse on ühel inimesel kümnest tuhandest; julge on üks sajast tuhandest, ülejäänud on arad, kes seda asjaolu häbenedes muutuvad aga hulljulgeks.

Selle jutu peale öelnud roomlane: «Kallis kreeklane, sa jätsid nimetamata väga olulise asja, mida meie, roomlased, juba ammu teame – ka huumorimeelt ei saa õppida.» Zenon vastas: «Meie, kreeklased, oleme juba sajandeid veendunud, et huumorimeel koosneb kolmest komponendist: taktitundest, maitsest ja julgusest.»

Viimase aja suurimat julgust, seejuures ka huumorimeelt ja isegi maitsekust näitas üles Elon Musk, kes lähetas David Bowie laulu saatel päikeseorbiidile oma elektriauto Tesla (suurepärane reklaam!) koos mannekeeniga Starman. See on midagi väga sürreaalset, naljakat ja samas võimast.

Kosmoseraketi SpaceX Falcon Heavy stardil on kahtlemata märgiline tähendus, sest kanderaketid toodi maa peale tagasi, mis lubab neid lühikese aja jooksul taas ja taas kasutada ning millega on sillutamisel inimkonna tee Marsile.

Päris naljakas on ette kujutada, kuidas kauges tulevikus mõistatavad mõne tsivilisatsiooni esindajad, mis kummaline imevigur see küll ümber kustuva tähe ringi tiirutab – muidugi juhul, kui see Tesla seal avarustes kosmoseprügiga kogemata kokku ei põrka.

See start oli vaimustav ja murranguline hetk, mitte nädala, kuu ega aasta, vaid sajandi sündmus. Kuigi tavaline inimene jääb ikka kinni oma argimuredesse, olgu selleks tasuta bussisõit, streik või ühe kooli estraadikontsert…

Vaadakem aga korra endale otsa. Kas meil on piisavalt huumorimeelt, ja koos sellega kolme ülejäänud komponenti? Seda ju ei õpi. Kogu aeg käiks justkui üks suur Eesti matus. Isegi juubeliaastal. Võibolla sellepärast, et pool sellest sajast aastast oleme olnud võõrvõimu all, ja kindlasti sellepärast, et meid on orjastatud ja küüditatud. Ehk murraks sellest välja?

Hendrik Agur korraldab nõukogudeaegsete estraadilaulude kontserdi? Mis siis? Las korraldab! Miks sellepärast inimene maa sisse taguda? Ärge minge sinna kontserdile.

Mis juhtus lihakombinaadi streigi ajal, kus piketeerijatest märgatava osa moodustasid venekeelsed inimesed? Seal hõigati, tehti nalja, nagu polekski kaalul midagi tõsist. Ametiühingute juht ütles intervjuus otse, et kõik on rõõmsad. Aga palk?

Kuigi nõukaaegset elu pilavat «ENSV» sarja vaadati suure mõnuga (võimalik, et nostalgiast), kipub kohati selliste teemade juures huumorimeel kaduma. Siin on piir, mida me ületada ei suuda. Ise aga imestame, miks venelastele mõjub samamoodi Maarjamäe memoriaali lammutamine.

Ärgem võtkem elu surmtõsiselt. Nagu ei võta Elon Musk, kelle orbiidile lennutatud auto annab «juhile» sõnumi «Ära paanitse!», tsiteerides sellega Douglas Adamsi kultusromaani «Pöidlaküüdi reisijuht galaktikas», kus mees lendab kosmosesse hetk enne seda, kui tulnukad hävitavad Maa.

Seotud lood
08.02.2018 10.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto