Sisukord
Arvamus
Tänane leht
15.02.2018
Eesti Vihmasuved röövivad Eesti metsalt kasvuisu Võitlus rahapesuga on üha aktuaalsem Gammer ja Hirv võivad jääda vahi alla (1) Bonnieri preemia läks jagamisele kahe toimetuse vahel Majandus Võitlus rahapesuga on üha aktuaalsem Bonnieri preemia läks jagamisele kahe toimetuse vahel Välismaa Välisministri fopaa Hollandi valitsust ei kõigutanud USA poliitika kangeim naine Nancy Pelosi Arvamus Juhtkiri: «Landromati» õppetund (1) Maarja Vaino: udutamist võiks nimetada viimase aja moenähtuseks, seda nii poliitikas kui ka mujal (14) Aimar Ventsel: mida arvab Vene meedia? (1) Neeme Korv: kollane vest Surmalõigul (3) Vastukaja Postimehe juhtkirjale: viin pole odavaim jook (1) Martin Mölder, Tanel Paas: mida näeb eestlane peeglist? (1) Postimees 1994. aastal: prostituudid loodavad olümpiamängude pealt raha teenida Kultuur Kolm pärli linna südamest Jääpeeglile maalitud leek Sport Olümpia pluss ja miinus: Lõuna-Korea vaba tahe ja naabrite medalipõud Toidupaus ähvardas olümpiavõidu nurjata Läti fännid soojendasid end medalisajuks Andres Vaher: õppeolümpia sunnib oskusele näha protsessi Margus Kiiver: kas Rootsi legendaarsed lumevallid toetavad Tänakut? Monoliidi asemel killustik: jäähokiturniir sai hiilgava avapaugu Eesti parim. Halva tuuleõnne ja enda rumaluse kiuste White hüppas end haiglavoodist ajalukku Tartu Kultuurikandjate rõõmupuhangud vallandusid kiriku lae all Tartu nõuab riigilt tselluloositehase kohta selgust ja on valmis minema kohtusse (4) Valter Parve: kooslaulmise pidu, igaühe kodus, 25. veebruaril! Maailma tippvõimlejad tähistavad Eesti juubelit Heljo Pikhof: hiigeltehase kahekiiruseline käsitlus (5) Estcube 2 sööstab Maa orbiidile uue ja parema purjega Osa Soome relvakollektsionääri kogust jõudis Tartusse Ei saa mitte vaiki olla ehk Tõnissoni maja ümber kees elu (1) Kuldne portsigar ja kasukavöö – nüüd igavesti hoiul Raadil Tartlaste ette tuleb näidend Vanemuise kuldajast Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valter Parve: kooslaulmise pidu, igaühe kodus, 25. veebruaril!

2 min lugemist
Valter Parve FOTO: Madis Sinivee / Pärnu Postimees

Eesti riik saab saja-aastaseks ja meil kõigil on põhjust õnnitleda üksteist ja iseennast sel puhul. On põhjust olla tänulik neile, kelle tarkus, vaprus ja pühendumus on meid tänasesse päeva toonud. On põhjust rõõmustada, et me arvult väike rahvas suutis raskete aegade kiuste püsima jääda, et oskasime oma keelt ja kultuuri hoida. See kõik annab põhjust uhke olla, pidu pidada, suured ja väikesed saalid ilu ja rõõmuga täita.

Üks võimalus sest kõigest osa saada oleks ise head inimesed kokku kutsuda ja 25. veebruaril oma väike kodune või kodukoha laulmise pidu teha – kingituseks Eestile.

Usun, et just üheskoos laulmine oli karskusseltside, hoiu-laenuühistute jms loomise ning tegevuse kõrval üks neid olulisi allikaid, mis kasvatas rahvuse kokkukuuluvuse tunnet ja õpetas üksteist kuulama ja võtma eestvedamisega kaasnevat vastutust.

Tänu ühistegevuse kogemusele kasvasid valmisolek luua oma riik ja kindlus selle juhtimisega hakkama saada. Oma kultuuri pühaks pidades püsisime koos ja vajadus ühte hoida pole saja aastaga sugugi kadunud. Kooslaulmine on nagu salakeel, mis võiks aidata meil selles üleilmastuvas tõmblemises rahvana kestma jääda.

Kooslaulmine on nagu salakeel, mis võiks aidata meil selles üleilmastuvas tõmblemises rahvana kestma jääda.

Kindlasti pole mõtet vastanduda nn masinamuusikale, kuid selle kõrval peab elus püsima oskus ja tahtmine ise viisijupp üles võtta ja sõprade abiga lugu lõpuni laulda. Meeli liigutav laulmispidu peab olema vaba igasugusest sunnist või «kinnitatud» repertuaarist, abiks võiksid olla eestvedajate ja kokkutulnute varutud salmikud-laulikud.

Sõltub teie pere kutsutud külaliste arvust, mitu korda igaüks viisiotsa üles saab võtta; minu poolt meie kodus algatatud lood oleksid kindlasti näiteks «Jää vabaks, Eesti meri» ja midagi Valgrelt, aga ka «Mu meelen kuldne kodukotus …», «Merepidu», «Maid ja rahvaid maha jättes …», «Laev tõstis purjed üles …», «Rohelised niidud», «Tasa heliseb …».

Kindlasti peaksid kodusest kooslaulmisest osa saama lapsed ja noored ning neilgi olgu võimalus omi viise kooslaulmiseks pakkuda (ehk peaksid nad saama tuge selle ettevalmistamisel?). Tore oleks sel päeval kõlanud lood kokku koguda ja üks EV 100 lauluraamat trükkida. Kui eestvedajatel on tahtmist oma koduse laulmise peo muljeid jagada, siis minuga saab ühendust telefonil 515 8724.

Moraalselt saab kingituse mõtet toetada, infot ja meeleolusid jagada aadressil https://www.ev100.ee/et/laulmise-pidu.

Eesti ja Eesti piiride taga erinevais paigus, aga ühel päeval sõprade-sugulaste seltsis üheskoos laulmine oleks ilus kingitus esivanematele selle kauni kombe ja meie riigi eest. 

Seotud lood
14.02.2018 16.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto