Sisukord
Maailm
Postimees
16.02.2018
Eesti Kelm pettis elektriautodega riigilt pool miljonit välja (5) «Tõe ja õiguse» teeb eestlastele kuulatavaks tähelepanu vältiv vene ettevõtja (1) Presidendivalimiste põhiseaduse muudatus kahtluse all Meelis Kompus: Tammsaarel läks «Tõe ja õiguse» kirjutamistuhinas üht-teist segi Majandus Eesti kaheks jagamine: Harjumaa väiksem toetamine võib olla kaotus kogu riigile (3) Rimi ja Maxima mees on õietolmu mitu korda vähem kui võiks (4) Välismaa Vanemateta relvahull viis täide oma haige unistuse KOHALIK VAADE. Leedu tähistab sünnipäeva vanade vaenlaste seltsis Välismaa lühiuudised 16.02 Arvamus Pressinõukogu: Postimees rikkus head ajakirjandustava Henrik Roonemaa: 151 inimest, kes üritasid helistada hädaabisse, kuid ei saanud ühendust (3) Heidit Kaio: mis on naistel viga, et nad põtkivad arvuka sigimise vastu? (22) Juhtkiri: parim «Kevade» Postimees 1934. aastal: inglise keel agronoomidele kõige tähtsam Taavi Teder: mesi «Made in China» (2) Kultuur Selgusid läbi aegade ning eelmise aasta parimad eesti raamatud (1) Eesti maasikad ja teod Brüsselis «Arusaadavad raamatud väsitavad» Variuse vihmavarjude prelüüd Sport Siim Kaasik: kus on olümpiamängude glamuur? (1) Ott Järvela: kas oskaksime tunda rõõmu planeedil Zenga 8? Olümpia pluss ja miinus: rootslanna tuhkatriinulugu ja eestlaste must päev Kangekaelsed norralased jäid medalita Norra koondis näitas taas sügavust Serblase soolokontsert nullis Kalevi visa võitluse Liider Tänak kardab reedehommikust lumesadu Shiffrin alustas täistabamusega Sada lasku ja pikksilm ehk Ühemehebändi õhtu tiirus Vaultier kuldas olümpiavõidu üle: Eestile, armastusega! Tarbija Rimi ja Maxima mees on õietolmu mitu korda vähem kui võiks (4) Tartu Prantslase olümpiakuld tõi Tammelinna kõvasti rõõmu Politsei hakkab ERMi hoone ümber partullima juba päev enne suurt aastapäevapidu Presidendi vastuvõtt tuleb tavapärasest kallim. Tartu võtab osa kulusid enda kanda. (5) Reportaaž filmivõtetelt. Tondikaku imed sünnivad Lõuna-Eestis Käblikul Teenetemärgi Tartu Täht kavalerid Tartu uuteks aukodanikeks on kirjandusteadlane, vaimulik ja arstiteadlane Suusamäärija maraton kestab 48 tundi Hea teenindaja tuleb ka riukliku kliendiga toime Meelelahutus Koomiks Sudoku

KOHALIK VAADE. Leedu tähistab sünnipäeva vanade vaenlaste seltsis

3 min lugemist
  • Tänavad, hotellid ja restoranid on saanud Leedus saja aasta taguse ilme.
  • Leedu lippe on näha kõikjal, inimesi utsitatakse trikoloori akendele riputama.
  • Esimest korda kolme aasta jooksul külastab Leedut Poola president Andrzej Duda.
  • Pingete vältimiseks Poola vähemuse käekäiku Leedus arutama ei hakata.
Liudas Mažylis, Dalia Grybauskaitė ja Vytautas Landsbergis iseseisvusdeklaratsiooni juures. Dokumenti valvab kettaheitjana tuntud Eligijus Rupšys. FOTO: Robertas Dackus

Täna sada aastat tagasi kogunesid 20 meest külmal veebruarihommikul Vilniuse vanalinna kuulsa Biały Sztrali kohviku kohal asuvasse kolmanda korruse tuppa. Pärast mõningast arutelu allkirjastati Leedu iseseisvusdeklaratsioon, mis sai rahvuse taassünni sümboliks.

Tellijale Tellijale

Tähtsat päeva ümbritseb keeruline ajalugu ja ajaga kasvanud legendid. Sobilikult sai legendide aineseks ka deklaratsioon ise. Kaua kadunud dokumendi avastas alles eelmisel aastal väikest kasvu ja kergelt ekstsentriline Leedu professor Liudas Mažylis, kes ostis üheotsapileti Berliini ega naasnud enne, kui leidis Saksa arhiividest selle, mida oli otsinud.

Nüüd võib iseseisvusdeklaratsiooni vaadata sealsamas Biały Sztrali kohviku majas, millest on praeguseks saanud iseseisvuse väljakuulutamise aktile pühendatud muuseum. Kuid kõik kurjade plaanidega isikud võtku teadmiseks, et dokumenti valvab 2,05 meetri pikkune Eligijus Rupšys, kes on tuntud ka kettaheitjana.

15.02.2018 17.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto