Sisukord
Film
Tänane leht
17.02.2018
Eesti Heli Läätsest. Armastusega Hiinlased ja vietnamlased läksid Tartus uusaasta pärast raksu (3) Mupo võttis kasutusele kehakaamerad (4) Hümniseadus on EKRE kaval miin valitsuses erimeelsuste tekitamiseks (14) Lakkhunt pole rebane Välismaa Eesti on tõusnud eliitürituse silmapaistvaks osalejaks REPORTAAŽ. Leedu võttis aastapäeva tähistamise suurelt ette President Kaljulaid: maailm ei ole läinud rahulikumaks, küll aga on muutunud Eesti positsioon (2) Arvamus EKI keelekool: millal sünnipäev kujundina sobib ja millal mitte? Eva Piirimäe: enesemääramise kimbatus (10) Postimees 1997. aastal: õed Šmigunid said Kanadas kaksikvõidu Nädala nägu: kolm musketäri lunastust otsimas (2) Nädala nägu: puhta sõna vägi Nädala nägu: oligarhide magatajast poliitikute hukutajaks (2) Nädala nägu: kullakillud külalistelt Juhtkiri: Putini jälgedes (26) Kultuur EKI keelekool: millal sünnipäev kujundina sobib ja millal mitte? Vene absurdi veenev realism Maalija jõuline armastus looduse vastu: Johannes Uiga 100 Sport Olümpia pluss ja miinus: medaleid jagub paljudele, kuid mitte Pechsteinile Sundby andis Tammjärvele lisajõudu Siim Kaasik: väärikalt kaotamise oskus Olümpia linnas, mida polnud olemas Staaride eraldamine äratas suursoosiku ellu Mart Soidro: taliolümpiaraamatutest. Teatava nostalgiaga Sahamees Tänaku saatus: esikohalt üheksandaks Nädala nägu: kullakillud külalistelt Kroonimata kuninga viimane olümpialiug? Tormis Laine lubab eestlaste vana harjumuse murda Tallinn Mupo võttis kasutusele kehakaamerad (4) Tarbija Nutikas säästab kena kopiku AK Aeg lendab meie ajus Saatuslik kohtumine jäätiseputka juures Vikerkaar loeb: Mudlumist. Kui niisugusest Kui õnn läks üle õnnetuseks Maalija jõuline armastus looduse vastu: Johannes Uiga 100 Ago Pajur: küünlakuu kaheksa päeva Kaur Maran: kuidas me siia jõudsime? (4) Peeter Langovitsi tagasivaade: Maarjamaa Rist Soome kindralile Eva Piirimäe: enesemääramise kimbatus (10) Autodidakti poolelu SUUR LUGU: Postimees esitleb - kolme teadusharu koostöös sündis uus pilt eestlaste kujunemisest (47) Arter Ilona Leib: kommunikatsioon vedas alt Kes on ladyboy ja miks neid Tais nii palju on? (1) Genka ehk Henry Kõrvits: mida popim oled, seda rohkem on sul vaenlasi! Söö skorpionit ja sularasva koorikuga. Elamused Hiinast. Külm tahab natuke teravat: proovi Hiina kööki Filmiarvustus "Klassikokkutulek 2": kolm meest hauas, seksihulludest naistest rääkimata Valus suusaõppetund eksjalgpallur Raio Piirojale Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala nägu: kolm musketäri lunastust otsimas

2 min lugemist
Filmi «Klassikokkutulek» kangelased: Henry Kõrvits, Mait Malmsten ja Ago Anderson. FOTO: Andres Peegel

Esimene «Klassikokkutuleku» film purustas Eesti publikurekordid: 33 828 külastust avanädalavahetusel ja kokku 189 100 vaatajat kinosaalis. Esmaspäeval saab teada, kas «Klassikokkutulek 2: Pulmad ja matused» lükkab omakorda uppi oma eelkäija avanädalavahetuse publikurekordi. Mis ajab meid kinno sellist pehmelt öeldes totakat meelelahutust tarbima?

Selle nähtuse juured ulatuvad minu meelest 2009. aastasse, kui Hollywood tõi välja Todd Phillipsi komöödia «Pohmakas» koos oma järgedega. See rääkis varases keskeas meeste võitlusest oma minapildi, ebakindluse ja huvitavate uimastitega. Filmid said populaarseks, tõid raha sisse. Taani «Klassefesten» kopeeris mudeli Skandinaavia oludesse ning urgilased Soomest ja Eestist tegid kähku oma versiooni, mis kõikjal edukalt linastus.

Ameerika kino- ja teletoodang kultiveerib globaalset kultuurilist hegemooniat. Nii hakkabki väiksemates kultuurides tunduma, et siin tuleks naerda samade asjade üle kui seal, kus liiguvad miljardid dollarid.

Maailm meie ümber on muutunud õrnaks ja haavatavaks. Keskealise mehena tunnen kasvõi Postimehe toimetuses, et naljade peale, mis minu arust ei tohiks kedagi eriti haavata, vaatavad nooremad kolleegid mind kui nõmedat onu Heinot 2012. aasta «Tujurikkujast». Ka «Tujurikkujat» ennast ei saaks endisel kujul teha, niikuinii solvuti selle peale juba tol ajal, mis siis veel nüüd.

Nii ongi jäänud alles üks ühiskonnaklass, kelle üle võib süüdimatult ükskõik kui labast nalja visata – just need keskealised mehed. Neid on nii kasvatatud, et mees iga pisiasja peale pillima ei pista. Teiselt poolt võib mõelda, et onukesed said nii kaua oma privileege teistele ühiskonnaliikmetele peale suruda, et uues vapras maailmas ongi nende kord aastakümnete jooksul kogunenud arve ära maksta. Ehk leiavad ka lunastuse, kui enne ära ei sure.

Jääb nüüd küsida, kas need naljad peavad siis nii sabaalused olema. «Pohmaka» ja «Klassefesteni» edu näitas, et madalaimale ühisnimetajale taandatud sisu toob inimesed kinno. Ja mitte ainult. Lisaks piletitulule oli «Klassikokkutulek» ilmselt üks kõige enam piraaditud – kui soovite, siis varastatud – eesti film läbi aegade. Kriitikud ja snoobid tõmbasid ninad vingu, aga produtsent Kris Taskat nagu ka lätlast Andrejs Ēķist (kes väntas eesti näitlejatega hea maitse skaalal veel madalamal paikneva «Svingerid») see ei morjenda. Vaataja hääletab rahakotiga.

Tähelepanelikum vaataja märkab siiski, et järjefilmi «Klassikokkutulek 2» naljaarsenal ei koosne ainult vähenõudlikest seksinaljadest. Stsenaariumi kohandas taanlaste algupärandi põhjal Martin Algus, kes on nii mõndagi stseeni «Tujurikkuja»-väärilist mõru huumorit põiminud. Näiteks iseloomustab kirikuõpetaja ärasaatmisel kadunukest: «Krõõt elas pika ja ilusa elu... Ta oli toimekas medõde ja sama südi ja toimekas küüditamisohver.»

«Klassikokkutulek 2» jõudis linale just vastlanädalal; keskajal peeti sellal metsikut paastueelset karnevali. Mihhail Bahtini järgi andis karneval oma anarhistliku, isegi jumalavallatu naljaviskamisega võimaluse ühiskonna jäik hierarhia pea peale pöörata ja võimukandjate naeruvääristamisega auru välja lasta («François Rabelais’ looming ja keskaja ning renessansi rahvakultuur», eesti keeles 2017). Lasku siis ka «Klassikokkutulekud» kord aastas seda auru välja. Küll jõuame vaadata ka Michael Haneket ja Veiko Õunpuud.

Seotud lood
16.02.2018 19.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto