Sisukord
Eesti
Tänane leht
19.02.2018
Eesti Eesti hakkab saatma ohu-SMSe, kaalub ühisvarjendeid (15) Majandus Foorum paljastab: lätlaste fintech aitab sulisid ja võlglasi Redgate soovib pankadele alternatiivi pakkuda Välismaa Mikser: USA-Türgi pinged on julgeolekumure ka meie jaoks Julgeolekuinimeste Oktoberfestil jäi maailm kuristiku servale Luik: Lavrovi vihjed olid suhteliselt jõhkrad (9) Ameeriklased olid McCaini pärast liimist lahti Iraani lennuõnnetus nõudis 66 inimese elu Arvamus Raimond Kaljulaid: #metoo – kuidas panna tippjuhid kaasa mõtlema? (3) Juhtkiri: sõnumid kuristiku servalt – õnneks mitte vaid kukkumisohust (2) Kaupo Meiel: hakkame sättimist lõpetama (2) Postimees 1928. aastal: hakkame sättima! Sergei Metlev: 21. sajandi enesekindel Eesti elustiil (1) Kaire Uusen: kas Eestis on ikka tööjõupuudus? (15) Kultuur Ene-Liis Semper: Eesti tugevuseks on olnud hea intuitsioon (16) Sport Laenatud suuskadel olümpiavõitjaks Balta vorm ja eneseusk püsivad MMi eel vankumatuna Short track ehk välk ja pauk! Olümpia pluss ja miinus: müts maha identiteeditute ees, suusatamisele uus algus (1) Kuidas seletada dopingupattu: konkurendi kuri käsi või ajude puudumine? Siim Kaasik: Kelly Sildaru alal valitseb kahepalgelisus (5) Ahastus Rootsi lumest «Meil on ainult üks vastane – meie ise.» Eesti lipp oli Antsonile kullast kallim Tarbija Marsikulguril täitus 5000. tööpäev (5) Tartu Märt Läänemets: kas rahva hääl on jumala hääl? (1) Politsei: noored eksivad, aga kõiki ei pea kohe karistama Kersti Kivirüüt: otsedemokraatia eesti jonni teenistuses Teadlaste hinnangul on miljarditehase kahjulikud mõjud ilmsed (18) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti hakkab saatma ohu-SMSe, kaalub ühisvarjendeid

4 min lugemist
  • Uuringud näitavad, et hädaolukorda sattumisele mõeldakse harva või üldse mitte.
  • Hädaolukorras loodetakse esmalt päästeametile, politseile ja meditsiiniabile.
  • Eestis pole praegu tehnilist lahendust, millega ohust viivitamatult teavitada.
FOTO: Alari Paluots

Rahva õigeaegseks teavitamiseks tuleks riigis luua SMS-hoiatuste süsteem, kaaluda sireene ning ehitada nullist üles võime elanikke suures mahus evakueerida, pakutakse värskelt valminud elanikkonnakaitse kontseptsioonis.

Tellijale Tellijale

Mida teha siis, kui Eestit tabab näiteks keemiaõnnetus, epideemia, metsatulekahju või sõda?

Rakkerühm tuvastas, et Eestis pole praegu tehnilist lahendust, millega inimesi ohust viivitamatut ja asukohapõhiselt teavitada. Selle asemel loodeti senini massiteabevahenditele ja sotsiaalmeediale.

Uuringud näitavad, et hädaolukorda sattumisele mõeldakse pigem harva või üldse mitte. Kui aga riiki peaks tungima välisvaenlane, ollakse peamiselt küsimuse ees, kuidas riik kodanikke teavitab, mil moel toimub evakuatsioon ja kuidas tsiviilisikuna konfliktis käituda.

Esimese asjana tulekski rakkerühma meelest Eestis luua riiklik SMS-põhine hoiatussüsteem, millega saaks teavitada ohust korraga tervet piirkonda inimesi ning anda neile esmaseid käitumisjuhiseid.

Kogu evakuatsioonivõime rajamine muu hulgas sõjaaja tarbeks on aga pikk ja kallis protsess, mille tegelik sisu ja hind peab selguma alles eraldi tegevuskava käigus 2019. aastaks.

17.02.2018 20.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto