N, 8.12.2022

Andres Vaher: uus pole alati halb

Andres Vaher, Pyeongchang
Andres Vaher: uus pole alati halb
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kelly Sildaru.
Kelly Sildaru. Foto: Postimees

Käib kahevõistluse väikese mäe hüpete proovivoor. Juurde astub üks kolleeg – kõnepruugi järgi oletades üpris kindlasti ameeriklane – ja asub elu uurima. «Kuidas neid punkte siin antakse?», «Aga miks on siin punktisummad väiksemad kui põhivõistlusel?», «Kuidas seda tuulekompensatsiooni arvutatakse?»

Ja nii edasi. Ma ei too neid näiteid sugugi halvustavalt. Vastupidi. Võõrasse maailma sattunud inimene üritas end uue reaalsusega kurssi viia.

Täpselt samamoodi sumpasime meie pilkases pimeduses, kui Kelly Sildaru hakkas freestyle-suusatamises pead tõstma. Olen kindel, et laiem üldsus ei jaga senini neist grab’idest ja cork’idest tuhkagi – ehkki tegemist on Eesti parima sportlasega. Haritus tuleb ajaga.

Ei küsinud, aga küllap on toosama ameeriklane märksa paremini kodus meie edukaima taliala sugulase lumelauasõidu nüanssides. Võitis USA seal ju neli esimest mängus olnud kuldmedalit. Ala kuninga Shaun White’i pisarais rennisõidu triumf talletub kahtlemata nende olümpiamängude meeldejäävamate hetkede kullavaramusse.

Sama kahtlemata jääme meie rohkem armastama n-ö klassikalisi talialasid. Mingu meie suusameestel ja -naistel nii räbalalt kui tahes, meie teame ikka, kes on Klæbo ja Bjørgen. Teame isegi, kes on Manificat ja Diggins. Aga ei tea, kes on Yira Sao. Täpselt nagu korealased jäävad armastama lühirajauisutamist ja Yira Saod, kuid ei tea tuhkagi suusastaaridest ning jätavad põhja suusaalade tribüünid tühjaks. Traditsioonidel ja kultuuril on jõud.

Peamine aga, et kõik need alad on ühtmoodi täisväärtuslikud, pole õiget ega valet, paremat ega halvemat. Konservatism viib elu tagasi, mitte edasi. Et üht rohkem armastada, ei pea teist vihkama – nagu meil kodu-Eesti kitsa spordipõllu olelusvõitluses pahatihti näikse kombeks olevat. Ehkki ka olümpiakava pole kummist, on laias ilmas toimetada lihtsam. Lõpuks on igaühe enda teha, kellel õnnestub koguda rohkem publikumenu, populaarsust, harrastajaid ja ka raha. Kõik need tegurid on teatavasti omavahel tihedalt seotud.

Mis puudutab aga meie lemmikut ehk freestyle-suusatamise pargisõitu, siis saime Pyeongchangis teada, et see ala on ettearvamatu ja tasavägine. Üllatused saatsid naiste olümpiavõistlust algusest lõpuni. Medalikolmik osutus väga ootamatuks, kvalifikatsiooni kolmest paremast ei mahtunud sinna keegi. Kuid… Ka 100 meetri jooks saab ilma Usain Boltita olema ettearvamatu. Eks me juba uuel talvel näe, kas koos Kelly naasmisega mäele asendub praegune põnevus taas ühe tüdruku valitsemisega. Loodame mõistagi viimast.

Märksõnad
Tagasi üles