N, 8.12.2022

Võtmeküsimus: kas Ilves lendab juhtgruppi?

Andres Vaher, Pyeongchang
Võtmeküsimus: kas Ilves lendab juhtgruppi?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kristjan Ilves on õhulennuks valmis. Kui kõrgele kannavad ta tiivad?
Kristjan Ilves on õhulennuks valmis. Kui kõrgele kannavad ta tiivad? Foto: Tairo Lutter

Nädala eest Eesti olümpiakoondise senise parima, 16. koha saanud kahevõistlejal Kristjan Ilvesel avaneb täna võimalus tulemust parandada. Suure mäe võistlus peaks andma selleks hüvad eeldused: seal on õhulennud pikemad ning võimalus õnnestuda ja suusasõiduks korralik vahe sisse teha suurem. Või teisisõnu: kui normaalmäel võib ka keskpärasel hüppajal näkata (nagu viimati hilisemal pronksimehel Lukas Klapferil), siis suurel trampliinil igaüks naljalt lendu ei tõuse.

«Hüppekindlus ja -tunne on olemas – suurel mäel annab sellega palju rohkem võita kui väikesel. Raudselt kavatsen tänase tulemuse üle teha,» lausus Ilves vahetult pärast esimest etteastet Pyeongchangis, andes 16. kohale hinnangu: «Pole paha, aga olen suuteline paremaks.»

Normaalmäel oli Ilves üheksas, kohe seljataga terve hulk võimsaid suusahunte. Nagu mitmel korral varemgi, tähtsustas ta võistluse järel taas, kuivõrd oluline oleks pääseda murdmaasõiduks päris esimeste sekka.

«Oletada pole mõtet, aga tunnen, et olen suuteline suurel mäel kuue sekka hüppama. Meeletult tähtis, et saaks esimesed 2,5 kilomeetrit oma tempos sõita ega peaks rapsima hakkama. Elu on näidanud, et siis ei tule ärakukkumist nii lihtsalt,» selgitas Ilves.

Kristjan Ilves sai Pyeongchangis väikesel mäel 16. koha
Kristjan Ilves sai Pyeongchangis väikesel mäel 16. koha Foto: TAIRO LUTTER/PM/SCANPIX BALTICS

Tema treenerist isa Andrus lisas, et tol päeval polnud tuulega kõige rohkem õnne, ent nägi positiivset: «Tehniliselt oli hüpe isegi väga hea – siit on hea lootusrikkalt suure mäe võistluse poole vaadata.»

Viimastel päevadel on kahevõistlejad saanud Alpensia keskuse suure trampliiniga harjuda. Kahtlemata pole võimalik ühtegi treeningut otseselt võistlusesse üle kanda, ent kuna kõik said soovi korral teha kuni üheksa hüpet, võib üht-teist siiski järeldada.

Oletada pole mõtet, aga tunnen, et olen suuteline suurel mäel kuue sekka hüppama.

Ilves kasutas kolmest päevast ja üheksast võimalusest ära vastavalt kaks ja kuus. Ta püsis üsna stabiilselt esikümnes, parimal juhul oli üleeilse 132 meetri pikkuse õhulennuga teine. Kristjan ega Andrus Ilves ei soovinud vahepealsetel päevadel tehtu kohta kommentaare anda, eelistades rahulikult võistluseks valmistuda. Eile otsustati hüppamise asemel keskenduda suusatreeningule, samamoodi talitas ka mitu konkurenti, näiteks terve Saksamaa viisik.

Ent K125 hüppenõlval on seni eristunud kolm meest: jaapanlased Akito Watabe ja Go Yamamoto ning austerlane Franz-Josef Rehrl. Kui Yamamoto ja normaalmäe hüppevõistluse võitnud Rehrl on lahjad suusamehed, siis äärmist stabiilsust näidanud Watabe mitte. Kindlasti on MK-sarja liidri eesmärk suur hõbedakogu – nii Sotši kui ka Pyeongchangi OMil, aga ka Lahti MMil – üle kullata ning tõusta esimeseks asiaadist kahevõistluse individuaalseks olümpiavõitjaks.

Lisaks nimetatud triole on mäel kindlust ilmutanud kuue päeva eest esimesena medalita jäänud soomlane Eero Hirvonen ja ülipikkadeks lendudeks võimeline norralane Jarl Magnus Riiber. Soosikute sakslaste supertriost Eric Frenzel – Johannes Rydzek – Fabian Riessle on parim olnud Rydzek.

Endiselt on liimist lahti MK-sarja teine mees norralane Jan Schmid, ehkki eile näitas ta juba paremaid tulemusi.

Hüppevõistlus algab täna kell 12 ja 10 km pikkune suusasõit kell 14.45, mõlemad on otseülekandes nähtavad Kanal 2 ja postimees.ee vahendusel. 

Treeningute parimad

Suure mäe üheksa treeninghüppega on parimaid tulemusi näidanud (nime järel keskmine ja parim koht ning kasutatud hüpete arv):

  1. Go Yamamoto (Jaapan) - 3,0 (1.), 9 katset
  2. Akito Watabe (Jaapan) - 3,33 (1.), 9
  3. Franz-Josef Rehrl (Austria) - 4,5 (1.), 6
  4. Johannes Rydzek (Saksamaa) - 4,8 (1.), 5
  5. Jarl Magnus Riiber (Norra) - 5,11 (1.), 9
  6. Eero Hirvonen (Soome) - 5,67 (1.), 6
  7. Kristjan Ilves (Eesti) - 8,33 (2.), 6
  8. Mario Seidl (Austria) - 9,44 (5.), 9
Märksõnad
Tagasi üles