Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2018
Eesti Pisut vanemad kui vabariik Koprapere kinkis Eestile saja meetri pikkuse tammi (5) Majandus Eakaid ootab 10 aasta suurim pensionitõus (23) Välismaa KOHALIK VAADE. El Salvadori tänavatel käib sõda Uganda politsei: Soome relvaärimehe surnukehalt leiti kokaiini ja mürgi jälgi Arvamus Lugeja filmist «Rodeo»: müts maha Mart Laari ees! (2) Lugeja kirjutab: minu tervituskõne isamaale (1) Mart Raudsaar: vapilooma saatus (1) Juhtkiri: Narvaga, südamest südamesse (2) Eesti Kirikute Nõukogu läkitus Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva puhul Rootsi peaminister ja välisminister Eesti rahvale: homsete väljakutsete ees seisame kõrvuti Postimees 1938. aastal: saated, aktused, vastuvõtud - Soome tähistab Eesti 20. sünnipäeva Tõnu Tender: millist eesti keele arengukava me soovime? Kultuur Tõnu Kaljuste esimese stipendiumi sai helilooja Pärt Uusberg Lavastus «Workshop» annab tiivad vaid siis, kui kriitiliselt asjasse suhtuda Sport Seitse sentimeetrit jäi puudu Samurai Goggiale teenitud kuld, Vonnile kuldaväärt pronks Olümpia pluss ja miinus: uued kroonitud pead ja matusebüroo hokihallis Ott Järvela: taliolümpia – täpselt paras Saksamaa uskumatu võit, Rootsi erakordne fiasko Kontaveit komistab või kukub? Kahe lapstähe võrratu duell. Või pigem sõda jääl Viikingite medalipidu Norra superhotelli külje all Reis Loomad pardal: millisel juhul lubatakse koer lennukisse lisatasuta? Tartu Sada aastat tagasi nägi Tartu kohati põnevam välja kui nüüd Ülikooli raamatukogu avab aprillis uksed, remont jätkub Kümme võimalust tähistada vabariigi 100. aastapäeva Tudengite kingituse riigile saab avada sajandi pärast Ilmavalgust nägi tartulik semiootikaõpik 1918 ja 2018: mitu äri ning lõbusat naist tegutses Tartus saja aasta eest Savka külas peatus väga haruldane külaline Tartu linna lennukiangaarid ootavad suurt rahalaeva Toomas Lunge: me peaks maailma kerge muigega võtma Kunstiprogramm «Lätted» algab Peeter Alliku isatalus Eesti Üliõpilaste Seltsi värvidest Eesti Vabariigi riigilipuks (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja filmist «Rodeo»: müts maha Mart Laari ees!

2 min lugemist
"Rodeo" filmi esilinastus FOTO: Konstantin Sednev

Olukord Eesti riigis on mäda, kirjutab endine riigikogu liige Liis Klaar.

Käisin kinos ja vaatasin «Rodeot», filmi, mis käsitleb Eesti vabanemist Nõukogude Liidu ikkest ning eriti Mart Laari rolli selles protsessis.

Väga tugev film – peaks olema kohustuslik kõikidele gümnaasiumiõpilastele!

Missugune julgus, otsustusvõime, kartuse maha surumine ja ennastsalgav töö!

Loomulikult ollakse tagantjärele tark ja öeldakse, et seda või teist oleks võinud teha teisiti jne.

Kuid kas meil oleks olnud praegu Eesti Vabariiki, mille saja-aastast sünnipäeva tähistame, kui poleks olnud neid julgeid eesotsas Mart Laariga?

Vaadates seda filmi ja eriti neid neid vanu dokumentaalkaadreid, saan alles nüüd aru, kui tähtsad olid kiired otsused. Demokraatia siia või sinna, aga keegi peab julgema ka väikeses ringis otsuseid teha.

Vaadake, kuulake, mis meil praegu toimub – kõik nämmutatakse sada korda läbi, keeratakse pahupidi ja keegi ei julge otsustada. Tuuakse lagedale ka poolikuid lahendusi, et las rahvas otsustab! Rahval aga pole neid fakte ja pole ka teadmisi, et alati otsuseid langetada.

Loomulikult on õige, et meil on riigikogu ja demokraatia töötab mingil määral, ja asju, mida on mõttekas arutada ja millel on mitu võimalust, tuleks muidugi läbi arutada, aga kui kõik argumendid on laual, siis peab keegi otsustama, ja kui otsus tehtud, pole enam vaja «nämmutada»!

Olukord meie riigis on praegu kui mitte «mäda», siis mädanemise äärel. Kõik on kõikide kõri kallal, mitte midagi pole puutumatu ja püha, pole ühist eesmärki jne jne

Võtame kasvõi Rail Balticu – arutatakse ja õiendatakse, ja siis, kui me lõpliku otsuseni oleme jõudnud, on terve projekt nii aegunud, et keegi pole enam 200 km kiirusega rongist huvitatud, sest mujal toimivad juba ülikiired 500 km tunnis liikuvad «rongid». Tulevikuperspektiiv puudub, igaüks vaatab oma mätta otsast ja tehakse ülekäe kiireid otsuseid, et meeldida oma valijaskonnale.

Aga Eesti kui riik, kas me niimoodi elame veel 100 aastat?

Seotud lood
21.02.2018 23.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto