Sisukord
Uudised
Tänane leht
22.02.2018
Eesti Pisut vanemad kui vabariik Koprapere kinkis Eestile saja meetri pikkuse tammi (5) Majandus Eakaid ootab 10 aasta suurim pensionitõus (23) Välismaa KOHALIK VAADE. El Salvadori tänavatel käib sõda Uganda politsei: Soome relvaärimehe surnukehalt leiti kokaiini ja mürgi jälgi Arvamus Lugeja filmist «Rodeo»: müts maha Mart Laari ees! (2) Lugeja kirjutab: minu tervituskõne isamaale (1) Mart Raudsaar: vapilooma saatus (1) Juhtkiri: Narvaga, südamest südamesse (2) Eesti Kirikute Nõukogu läkitus Eesti Vabariigi sajanda aastapäeva puhul Rootsi peaminister ja välisminister Eesti rahvale: homsete väljakutsete ees seisame kõrvuti Postimees 1938. aastal: saated, aktused, vastuvõtud - Soome tähistab Eesti 20. sünnipäeva Tõnu Tender: millist eesti keele arengukava me soovime? Kultuur Tõnu Kaljuste esimese stipendiumi sai helilooja Pärt Uusberg Lavastus «Workshop» annab tiivad vaid siis, kui kriitiliselt asjasse suhtuda Sport Seitse sentimeetrit jäi puudu Samurai Goggiale teenitud kuld, Vonnile kuldaväärt pronks Olümpia pluss ja miinus: uued kroonitud pead ja matusebüroo hokihallis Ott Järvela: taliolümpia – täpselt paras Saksamaa uskumatu võit, Rootsi erakordne fiasko Kontaveit komistab või kukub? Kahe lapstähe võrratu duell. Või pigem sõda jääl Viikingite medalipidu Norra superhotelli külje all Reis Loomad pardal: millisel juhul lubatakse koer lennukisse lisatasuta? Tartu Sada aastat tagasi nägi Tartu kohati põnevam välja kui nüüd Ülikooli raamatukogu avab aprillis uksed, remont jätkub Kümme võimalust tähistada vabariigi 100. aastapäeva Tudengite kingituse riigile saab avada sajandi pärast Ilmavalgust nägi tartulik semiootikaõpik 1918 ja 2018: mitu äri ning lõbusat naist tegutses Tartus saja aasta eest Savka külas peatus väga haruldane külaline Tartu linna lennukiangaarid ootavad suurt rahalaeva Toomas Lunge: me peaks maailma kerge muigega võtma Kunstiprogramm «Lätted» algab Peeter Alliku isatalus Eesti Üliõpilaste Seltsi värvidest Eesti Vabariigi riigilipuks (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kümme võimalust tähistada vabariigi 100. aastapäeva

5 min lugemist
FOTO: Artur Kuusi illustratsioon

Tänavu peab meie kodumaa oma esimest kolme­kohalise arvuga sünnipäeva. Riigi kohta pole seda just palju, kuid inimskaalale asetatuna on see igati väärikas iga. Ajaga kuhjuvad kogemused, mälestused ja lood. Ajaga sünnib ajalugu. Pole mingi saladus, et sellel armsal väikeriigil on kirju minevik. Aastakümneid pole me näiteks tema sünnipäeva avalikult tähistada saanud. Praegu ei takista meid miski. Meil on riik. Meil on juubel. Me ei jäta seda pidu pidamata.

Tellijale Tellijale

Kulinaarne pomm

Rahva kohta, kes on end läbi sajandite murdnud aganate ja halvaksläinud piimaga, oleme me vägagi isukad. Andke meile põhjus ja me vaaritame nii, et selgrood raksuvad. Kui aastavahetus toob eestlase pidulauale verivorstid ja hapukapsad, siis vabariigi aastapäeva eel püütakse meri kiludest tühjaks ning pigistatakse kanadest viimne kui muna välja. Ei anta asu ei puuris ja õrrel elavatele ega taluõuel siblivatele kaagutajatele. Tublimad kokkajad ei pea paljuks ka sülti podisema pista ning lihunikud ei jõua ära ahastada, et kõigevägevam seale ainult neli jalga külge mõtles. Äädikas ja sinep on eestlasele nii elementaarsed, et käivad korteriostuga kaasas. Lõpetuseks polegi muud, kui kappides leiduvatest jääkidest veel üks ämbritäis salatit valmis visata ja võibki lipu masti tõmmata.

21.02.2018 23.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto