Sisukord
Pere
Tänane leht
03.03.2018
Eesti «Positiivseid kirju ei saa ajakirjanikud tihti» Nüüd on tiigrite kord Vene valede masin töötleb ka omasid (10) Vene rahvas pandaks toetama ka sissetungi Baltimaadesse (81) Ühe pere tragöödia: naine kaotas oma laste isa, kasvatab üksi erivajadustega tütart ja kuulmishäirega poega (8) Välismaa Putini sõjaline ärplemine pahandas USAd (2) Jaanus Piirsalu kommentaar: Insener Putini hüperboloid Liis Elmiku kommentaar: Kas Itaaliast saab järgmine Kreeka? Arvamus Peksa oleks ikka saanud (8) Juhtkiri: Putini Wunderwaffe (8) Uue aja sportlane (2) Rahvatervise ohver (2) Rahapatakaga pressivihkaja EKI keelekool: ümber-sõnu Rannar Raba: üle laiba (5) Postimees 1998. aastal: Alex Lepajõe neli aastat võltspassiga illegaalselt Eestis Margus Punabi essee: kust tulevad pehmed mehed ehk uue maskuliinsuse bioloogilisest baasist (24) Kultuur EKI keelekool: ümber-sõnu Margus Punabi essee: kust tulevad pehmed mehed ehk uue maskuliinsuse bioloogilisest baasist (24) Sport Trooninõudleja viimane võimalus Tarbija Tarbijakaitseamet hoiatab kahe veebikaupleja eest Lugeja küsib: miks ei ole rongides turvavöösid? Märtsikuu ostukorv: hinnad on kuu ajaga langenud AK 12 veidrat Eestit ehk tundub, et olevikul pole häda midagi AK küsitlus: mufti, rabi, piiskop ja vasakpoolne soorollidest, bitcoinist ja kosmosest (1) Enn Tarvel: «Täiskasvanud rahvas peab suutma elada tõega» (12) Saja aasta sada lugu Thomas Pynchoni võimatu mõõtmatus Naistenalja, kaneelilõhnalist Viled sinised karedas peos. Kaebekõne Olev Remsu asjus Peeter Langovits: Piirivalve esimene oma lennuk teeb esimese lennu Hukkunud raudteelaste mälestusplaat taasavati 84 aastat hiljem Kalle Voolaid: Pyeongchangi olümpia õppetunnid ehk Pierre de Coubertin võib rõõmustada Arter Arteri suur intervjuu: Mihkel Mattisen: üldiselt meeldib inimestele see, mis tuleb südamest Filmiarvustus: «Nähtamatu niit». Meisterlikult kütkestav painaja Iseõppiv tark mees taskus: mida teeb tehisintellektiga nutitelefon? Rahvuslike riiete võidukäik presidendi vastuvõtul Suur finaal tulekul! «Eesti laulu» viis favoriiti Tallinlannast olümpiahõbe Postimehele: armastan Eestit, aga olen meeletult õnnelik, et esindan Venemaad (19) VIDEO: Munadega spordiala Oscarid tulevad seekord nägeluste saatel Paast ja ramm ühel taldrikul: proovi hapukapsa-avokaadokreemi Fotod: Vaata, kuidas sünnib uus automark - sportlik Cupra Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ühe pere tragöödia: naine kaotas oma laste isa, kasvatab üksi erivajadustega tütart ja kuulmishäirega poega

6 min lugemist
FOTO: KRISTJAN TEEDEMA/PM/SCANPIX BALTICS

Põlvamaal Verioramõisas elab Margit Leppund oma poja ja tütrega. Soojust ja rõõmu täis kodus on viimaste aastate jooksul nähtud rohkem eluraskusi kui paljudes teistes terve elu jooksul.

Tellijale Tellijale

Pere pesamuna Renna sündis seljaajusongaga, mida oleks pidanud näha olema juba ultrahelist. «Looteveed tulid ära ja järsku hakkas kiire. Viimane, mida ma kuulsin läbi sagimise: kus arst on, kus arst on…» kirjeldab Margit hetki enne saatuslikku diagnoosi.

«Renna on väga rahulik laps. Isegi haigena magab terve öö, unetuid öid on vähe olnud. Pigem unekott nagu emagi,» naerab Margit. Naerusuine Renna käib Põlva Roosi erilasteaias. Kohta sinna pole raske saada, kuna vanemad ei taha enda lapsi erilasteaeda ega -kooli panna. «Vanematel ikka see mõte, et kui laps vajab järelaitamist või on väiksema puudega, siis on häbi, kui laps erilasteaias on.» 

34-aastane Margit on pidanud matma oma laste isa, kasvatab erivajadusega tüdrukut ning teismelist kuulmishäirega poissi. «Ma olen natuke peast soe, naeratan kõige peale. Kui nutta ei taha, siis naerame,» naeratab ta. «Kui on olukord antud, siis ei mõtle, vaid tegutsed.»

Ootamatu diagnoos

Margit tutvus oma laste isa Gabrieliga 16-aastaselt ühise sõbranna kaudu. 18-aastaselt jäi ta lapseootele ning peagi tervitati pere esimest last Robinit. Elama asuti perena mehe vanavanemate koju Verioramõisa. Pere teine laps Renna sündis 7. augustil 2011. aastal. Meest Margitil tol hetkel kõrval polnud. Kuna rasedus oli juba üle tähtaja, käis Margit mitmeid päevi haiglas sünnitust esile kutsumas. 7. augustil hakkas lõpuks sünnitustegevus pihta.

«Looteveed tulid ja järsku hakkas kiire, lapse südamelöögid kadusid ära,» meenutab ta Renna sündi.

02.03.2018 05.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto