Sisukord
Uudised
Tänane leht
27.02.2018
Eesti Kohus tagastas Tallinna Sadama kriminaalasja süüdistusakti prokuratuurile (10) Minister: sotsiaalsüsteem lubas aastaid raha valesti kasutada (8) Peterburi jääkamaka ohver Milana – kaheksa aastat kannatusi ja väikseid võite (4) Elupäästja medaliga autasustatud mees hakkas sarisüütajaks (6) Majandus FOTOD JA VIDEO: Narva-Jõesuu sanatoorium vaatab uhkusega tagasi Putini uue ametiaja taga paistab 2024. aasta vari (4) Läti hädas välishoiustega Välismaa KOHALIK VAADE. Mehhiko kolme kummituse vahel Putini uue ametiaja taga paistab 2024. aasta vari (4) Itaalia abivajajad pöörduvad paremäärmuslaste poole (1) Arvamus Juhtkiri: Pyeongchangi optimismi sisendav sooritus Taavi Minnik: aga juhivad meid eksimatud (11) Olev Remsu: meie riik, meie president (5) Tarmo Pikner: innovatsioon tuleb Kellylt ja Henrylt, mitte valuutavahetajatelt Vastukajasid vabariigi aastapäeva kontserdile (1) Postimees 1925. aastal: Eesti saavutused on meie endi käes (1) Kultuur Eesti pidu pani Berliini vaikse saatkondade kvartali kajama Berliini filmifestival tegi kummarduse naisloojatele (1) Berliin tänas Neeme Järvit püsti seistes Sport Alonso alustas F1-teste õnnetusega Viimane statistikapomm Pyeongchangi olümpiast ehk hulganisti põnevaid fakte (1) Maailmameistrite vormija lahkus ametist. Mis saab edasi? Andres Vaheri viis olümpiahetke: siirus liigutas (1) Tairo Lutteri viis olümpiahetke: spordi ja looduse vaatemäng (1) Ott Järvela viis olümpiahetke: hea nali töötab alati Siim Kaasiku viis olümpiahetke: mõtted Eesti medalist Tervis Kui vanad harjumused ei kao: kehva toitumisega maovähendajaid ohustab toitainepuudus Tartu Kaspar Kokk: Tartu ei ole tööstuslinn President premeeris usinamaid rahvaluule kogujaid Signe Kivi: hakid ja Faust. Sinine ja valge Meelelahutus Koomiks Sudoku

President premeeris usinamaid rahvaluule kogujaid

2 min lugemist
President Kersti Kaljulaid õnnitles noort teadlast Rasmus Kaske rahvapärimuse kogumise eest. FOTO: Sille Annuk

Eile andis vabariigi president Kersti Kaljulaid kirjandusmuuseumis kultuuriloo ja rahvaluule arhiivi kaastöölistele kätte presidendi rahvaluule kogumise preemiad 2017. aasta eest.

Aktusel sai presidendilt preemia Vaike Hang, keda tunnustati järjepideva asjatundliku kogumistöö eest aastatel 1981–2017. Sisukate kaastööde eest aastatel 2002–2017 premeeriti Urve Buschmanni. Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse teadur Rasmus Kask pälvis tänu pärimuskogumise algatamise ja läbiviimise eest Soomaa rahvuspargis. Kauaaegsele Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia õppejõule Ene Lukka-Jegikjanile avaldati tänu oma tudengite kogumistöö juhendamise ning mahuka folkloorikogu üleandmise eest.

Kersti Kaljulaid rõhutas preemiaid kätte andes rahvapärimuse tähtsust ja iga Eesti lugu talletanud inimese panust. Muu hulgas tõi president välja kirjapandud lugude omapärase esitusviisi. «Rahvapärimust saab väljendada värvikalt ning mõnikord ka nii, et selles on rohkem tegelikku elu kui näiteks ajalooõpikutes,» ütles Kaljulaid.

Lisaks ärgitas president kaastöölisi kirja panema praegusi lugusid, mida oleks huvitav lugeda tulevastel põlvedel. Nii soovitas ta keskenduda Eesti Vabariigi 100. aastapäeva lugudele, mis kõik kokku võivad anda elule hoopis teistsuguse vaatenurga kui ajaloolised faktid. Ta tõi näiteks, et kuigi Eesti Rahva Muuseumis peetud aastapäevapeol oli peaaegu sama palju istekohti kui Estonia teatris, võivad inimesed seda sündmust ikkagi tagantjärele meenutada kui püstijalapidu.

Raamatu esitlus

Aktusele eelnesid kirjandusmuuseumis kultuuriloo ja rahvaluule arhiivi päeva loengud ja etteasted. Muu hulgas esitleti Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud raamatut «Minu elu ja armastus. Eesti rahva elulood». Raamatu on koostanud vastne Tartu linna aukodanik Rutt Hinrikus ja Tiina Ann Kirss. Oma saatesõna on äsja ilmunud kogumikule kirjutanud president Kersti Kaljulaid. Raamat koondab 67 elulugu, mis valiti 2016. aasta eluloovõistluse 188 kaastöö seast.

Rutt Hinrikus väärtustab iga kaante vahele saanud eluloolist seika. «Üks elulugu on üks pilk Eesti ajalukku. See jutustab inimese elust oma läbituntud valu ja rõõmuga,» lausus Hinrikus raamatut tutvustades. 

Rahvapärimust saab väljendada värvikalt ning mõnikord ka nii, et selles on rohkem tegelikku elu kui näiteks ajalooõpikutes, ütles Kersti Kaljulaid.

Nagu tavaks on saanud, tehti eluloo ja kaastööliste päeval kokkuvõtteid möödunud aastal laekunud kirjatöödest. Eesti rahvaluule arhiivi juhataja Risto Järve sõnul iseloomustab 2017. aastat nii noorusliku entusiasmiga tehtud kui aastakümnetepikkune järjepidev kogumistöö ning talletati nii tänapäeva kultuurinähtusi kui mõtestati oma minevikukogemusi. 

Uued kaastööd

Eelmisel aastal kutsuti kirjutama kahel teemal: «Imelik nimi» ning «Loomariik ja inimene». 

Loomariigiteemalise võistluse läbiviija, vastne riikliku teaduse elutööpreemia laureaat Mall Hiiemäe tõdes, et kirjutajad pühendasid palju tähelepanu inimese ja loomariigi suhte väljendusvormidele. Näiteks kajastati loomadega seotud endeid ja isiklikke elamusi metsloomadega kohtumistest. Teema «Imelik nimi» inspireeris kirjutama uurimuslikke töid isikunimede päritolust ja tähendusest ning jutustama nimedega seotud ilmekaid lugusid.

Alanud kultuuripärandi aasta puhul kuulutati eilsel üritusel välja lastele ja noortele mõeldud võistlus «Püüa vanaema lugu purki!». Sellega soovitakse parandada koostööd ja mõistmist põlvkondade vahel. Oma loo saavad saata ka täiskasvanud. 

Seotud lood
26.02.2018 28.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto