Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.02.2018
Eesti Kohus tagastas Tallinna Sadama kriminaalasja süüdistusakti prokuratuurile (10) Minister: sotsiaalsüsteem lubas aastaid raha valesti kasutada (8) Peterburi jääkamaka ohver Milana – kaheksa aastat kannatusi ja väikseid võite (4) Elupäästja medaliga autasustatud mees hakkas sarisüütajaks (6) Majandus FOTOD JA VIDEO: Narva-Jõesuu sanatoorium vaatab uhkusega tagasi Putini uue ametiaja taga paistab 2024. aasta vari (4) Läti hädas välishoiustega Välismaa KOHALIK VAADE. Mehhiko kolme kummituse vahel Putini uue ametiaja taga paistab 2024. aasta vari (4) Itaalia abivajajad pöörduvad paremäärmuslaste poole (1) Arvamus Juhtkiri: Pyeongchangi optimismi sisendav sooritus Taavi Minnik: aga juhivad meid eksimatud (11) Olev Remsu: meie riik, meie president (5) Tarmo Pikner: innovatsioon tuleb Kellylt ja Henrylt, mitte valuutavahetajatelt Vastukajasid vabariigi aastapäeva kontserdile (1) Postimees 1925. aastal: Eesti saavutused on meie endi käes (1) Kultuur Eesti pidu pani Berliini vaikse saatkondade kvartali kajama Berliini filmifestival tegi kummarduse naisloojatele (1) Berliin tänas Neeme Järvit püsti seistes Sport Alonso alustas F1-teste õnnetusega Viimane statistikapomm Pyeongchangi olümpiast ehk hulganisti põnevaid fakte (1) Maailmameistrite vormija lahkus ametist. Mis saab edasi? Andres Vaheri viis olümpiahetke: siirus liigutas (1) Tairo Lutteri viis olümpiahetke: spordi ja looduse vaatemäng (1) Ott Järvela viis olümpiahetke: hea nali töötab alati Siim Kaasiku viis olümpiahetke: mõtted Eesti medalist Tervis Kui vanad harjumused ei kao: kehva toitumisega maovähendajaid ohustab toitainepuudus Tartu Kaspar Kokk: Tartu ei ole tööstuslinn President premeeris usinamaid rahvaluule kogujaid Signe Kivi: hakid ja Faust. Sinine ja valge Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Pyeongchangi optimismi sisendav sooritus

2 min lugemist
Eestlased Olümpiamängude avamisel FOTO: Pilt videost

«Olümpism ei ole süsteem, see on vaimuseisund,» ütles täpselt sada aastat tagasi kaasaegsete olümpiamängude looja Pierre de Coubertin. See on pigem avatud mõiste, sest asjatundjate hinnangul pole Coubertin tegelikult täpset olümpiaidee definitsiooni andnud. Just praegu on paras aeg vaadelda, millise kultuurikihi jätsid endast äsja Lõuna-Koreas Pyeongchangis peetud XXIII taliolümpiamängud.

Selles kontekstis tuleks esitada mitmeid küsimusi. Milline on Pyeongchangi valguses olümpiamängude kui suure spordipeo jätkusuutlikkus? Kuidas on lood spordi puhtusega? Kuivõrd üritatakse olümpiamänge ja rahvusvahelist olümpialiikumist poliitikasse tõmmata? Millist mõju avaldab mängude jätkuv kommertsialiseerumine?

Tundub, et Pyeongchangi järel oleme mitmes mõttes lootusrikkamad kui pärast Sotšit. Inimesed otsivad killustunud maailmas pidepunkte ja kõrgel tasemel läbi viidud olümpiamängud suudavad seda pakkuda. Aga samavõrd jahivad seda suurt tähelepanu need jõud, kelle eesmärk on omaenese võimu nimel just ebastabiilsust külvata. Need jõud ei pääsenud Lõuna-Koreas fookusse.

Mängude lõputseremoonial kokkuvõtet tehes oli Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach mõõdukalt optimistlik. «Kogesime, kuidas olümpiavaim ühendas kogu maailma. Näitasite, kuidas sport toob inimesi kokku, ehitab sildu selles hapras maailmas,» ütles Bach, viidates Põhja- ja Lõuna-Korea ühtsele esinemisele avatseremoonial; sellelegi, et mängudel osales rekordarv riike (92).

Mis puutub talispordi ja üldse spordi puhtusesse, siis tuleb ROKil, nagu kõigil rahvusvahelistel spordiorganisatsioonidel, endiselt pingutada. Sotši päevil täistuuridel töötanud Vene dopingumasina kõrvalejätmine oli õige samm, kuid hokimeeskonna demonstratsioon, kui eirati ROKi keeldu ja ikkagi poliitilise sõnumina oma hümni lauldi, näitab, et vägikaikavedu jätkub. Esimesed märgid näitavad, et mingit süsteemset sohitegemist seekordsetel mängudel polnud.

Olümpia, nagu kogu tippsport, on kommertsialiseerunud, kuid siin ei maksa ainult tonte seinale maalida. Raha on toonud ülekannetesse uut kvaliteeti, seda ennekõike tänu mitmesuguste tehnoloogiate ja eri platvormide kasutusele võtmisele. Olümpia ei jõudnud vaatajateni ainult teles, raadios ja lehes, vaid mobiilis ja veebis igal võimalikul moel. Võib kaljukindlalt öelda, et see areng jätkub kahtlemata peadpööritavas tempos.

Ja last but not least, ka Eestil oli ja on põhjust rõõmustada. Medalit me ei saanud, kuid võimalus kaasa elada meie noortele kiiruisutajatele, kahevõistlejatele ja laskesuusatajatele, kus sündis mõnigi kiiduväärt eneseületus, annab lootust veel paremateks sooritusteks tulevikus. Ning ühtlasi innustab rahvast sportima, mis oli ka papa Coubertini filosoofias üks alusväärtusi.

Seotud lood
26.02.2018 28.02.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto