Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.02.2018
Eesti Niguliste kirik võeti koguduselt jõu ja kavalusega (7) Arstitõend päästis Peipsi kalakuninga kohtu alt (8) Rahapesuskandaal jõudis kardetud meheni (8) Haagissuvilaga talvepakase ajal metsas Sotsid lasevad auru välja, ent jätkavad Ossinovskiga (10) Majandus Katlamajad ei tööta veel täisvõimsusel Euroopa naerualune – Berliini uus lennujaam Välismaa KOHALIK VAADE. Slovakkia ajakirjaniku tapmises kahtlustatakse maffiat Küpros pani ajakirjanikele päitsed pähe Salapärasel Wagneri grupil võis olla lepinguline kohustus ameeriklasi rünnata (23) Venemaa ja Süüria lubatud humanitaarpaus Ida-Ghoutas osutus pettuseks (2) RAND: Vene rünnaku esimestel nädalatel oleks NATO tõsiselt hädas (60) Arvamus Mihkel Mutt: «Kuradile käigu jagatud kuulsus!» (2) Erkki Bahovski: Soome murtud sild. Miks me küll nii teeme? (12) Juhtkiri: põhiseadusvastane sehvt (6) Tõnis Oja: Läti õppetund Andrei Kuzitškin Eesti juubelipeost: kord saja aasta jooksul võiks siiski pidutseda nii kuis saab (8) Edasi 1990. aastal: küsimusi saadikukandidaadile Lugejate kirjad: Konstantiin, vaktsiin ja aestid Kultuur Nullindate comeback (1) Kõik teed viivad inimesest välja Faust, moodne inimene Sport Barcelona vutitäht teeb tenniseajalugu Kelly Sildaru vaevad läbi: «Olen seda hetke nii kaua oodanud!» (1) Ilmataat jättis jalgpallurid suluseisu (1) Tallinn Haagissuvilaga talvepakase ajal metsas Tartu Jääaja keskuses möllavad Kalevipojad Elva vald kehtestas oma abivajajatele hinnakirja Lauri Leas: kas parem on olla õnnetu progeja või õnnelik filosoof? Salasuitsud liiguvad üle piiri nii muulade kui droonidega (1) Põltsamaa abivallavanem alustab tööd 1. aprillil (1) Coop Panga juht: brändilojaalsus on panganduses kaduv nähtus Uues noortekeskuses lõbustab lapsi ämblik Miku Mudilased teavad, et emakeelt räägib laps oma emaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lauri Leas: kas parem on olla õnnetu progeja või õnnelik filosoof?

2 min lugemist
FOTO: Margus Ansu

Kas ülikooliõpinguteks tuleks valida eriala, mis kindlustab korraliku sissetuleku, või hoopis selline, mis pakub hingerahu. Tartu ülikooli lahtiste uste päeval annavad tudengid sel teemal väitluslahingu.

Nagu tihtipeale eluliste küsimustega, ei ole sellele ühest vastust. Kas eriala valides tuleks üldse lähtuda taolistest stampkujundeist? Siiski leian, et mõistlikum on valida eriala, mis annab tulevikus kindla töökoha ja suure palganumbri, sellise eriala asemel, mis hoolimata atraktiivsusest ei pruugi rakendust pakkuda. Kuid mille alusel valida?

Vastuse leidmiseks peab ehk esmalt mõtlema, mis üldse teeb inimese õnnelikuks. Tõenäoliselt näiteks raha, eneseteostus, üleüldine heaolu. Veelgi tõenäolisemalt kombinatsioon neist. Kuidas inimesed selleni jõuavad, sõltub huvidest ja motivatsioonist. Hulgaliselt on inimesi, kellele õnnelikuks eluks piisab vaid stabiilsest töökohast ja sellest, et saab õhtuti teleri ees lösutada ja aeg-ajalt sõpradega koos aega veeta. Siiski on üksjagu neidki, kes tahavad ühiskonnale midagi rohkemat anda, kes tahavad tegutseda selle nimel, et teistel oleks parem elada. Selliseid inimesi muudabki õnnelikuks just eneseteostus ja tunne, et nende panus mängib ühiskonnas suurt rolli.

Arvan, et haridus või eriala ei ole üksi see, mis muudab inimese väärtuslikuks. Tähtis on, mida selle haridusega peale hakatakse. Kui lõpuks mingi paber ülikoolist käes ja CV-sse märgitud kraad, tuleb eesmärke ellu viia ja leida tee õnneni. 

Kui ülikool on veel suhteliselt line-aarne ja «lihtne» teelõik samm elus, siis pärast tuleb juba üpris hoolikalt mõelda, mis edasi, sest võimalusi on rohkelt ja valikud selle võrra keerukamad. Rohkem on ka võimalusi ebaõnnestuda. Nii on paratamatult turvalisem õppida midagi, mis on ühiskonnas väärtustatud ning millega on lihtsam kindlustada oma elu pärast ülikooli. Selleks kipuvad olema reaalteadused, eriti Eestis, kus infotehnoloogia ronib igast uksest ja aknast sisse ning huviga oodatakse, mida põnevat meie pisikese riigi laborites suudetakse korda saata.

Eriti vahva muidugi, kui on sügavaid teadmisi mitmest valdkonnast ning oskus neid omavahel siduda. Liiga palju kipub olema neid, kes omal alal osavad, kuid kes ei oska vaadata asju teise mätta otsast. 

Ülikool pakub võimalusi, et hilisemas elus saaks kombineerida erinevate valdkondade teadmisi, olla edukas tehes  tööd, mis teeb õnnelikuks ja on ka ühiskonnale vajalik. 

Paratamatult on turvalisem õppida midagi, mis on ühiskonnas väärtustatud ning millega on lihtsam kindlustada oma elu pärast ülikooli.

Seega võiks eriala valida ennekõike selle järgi, mis tõotab tööd, kuid samas loob ka võimaluse tegelda sellega, mis tõeliselt huvi pakub ning tekitab motivatsiooni ühiskonnale midagi anda.

Ei hakkaks pikalt arutlema, millise ala inimesi on ühiskonnas rohkem vaja ning kas ja millised erialad on kuidagi väärtuslikumad. Spetsialiste on vaja igas valdkonnas, olgu nad arstid, keeleteadlased, programmeerijad või filosoofid.

Soovitan valida eriala, mis ehk  alguses ei tundu niivõrd huvitav, kuid hilisemas elus jätab rohkem uksi avatuks. Õppida ala, mis on tudengile huvitav, kuid millega tööd leida võib olla ootamatult raske, ei saa ma soovitada. Pragmaatikuna: pigem õnnetu progeja elu kui õnneliku filosoofi oma.

Seotud lood
27.02.2018 01.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto