Sisukord
Arter
Postimees
03.03.2018
Eesti «Positiivseid kirju ei saa ajakirjanikud tihti» Nüüd on tiigrite kord Vene valede masin töötleb ka omasid (10) Vene rahvas pandaks toetama ka sissetungi Baltimaadesse (81) Ühe pere tragöödia: naine kaotas oma laste isa, kasvatab üksi erivajadustega tütart ja kuulmishäirega poega (8) Välismaa Putini sõjaline ärplemine pahandas USAd (2) Jaanus Piirsalu kommentaar: Insener Putini hüperboloid Liis Elmiku kommentaar: Kas Itaaliast saab järgmine Kreeka? Arvamus Peksa oleks ikka saanud (8) Juhtkiri: Putini Wunderwaffe (8) Uue aja sportlane (2) Rahvatervise ohver (2) Rahapatakaga pressivihkaja EKI keelekool: ümber-sõnu Rannar Raba: üle laiba (5) Postimees 1998. aastal: Alex Lepajõe neli aastat võltspassiga illegaalselt Eestis Margus Punabi essee: kust tulevad pehmed mehed ehk uue maskuliinsuse bioloogilisest baasist (24) Kultuur EKI keelekool: ümber-sõnu Margus Punabi essee: kust tulevad pehmed mehed ehk uue maskuliinsuse bioloogilisest baasist (24) Sport Trooninõudleja viimane võimalus Tarbija Tarbijakaitseamet hoiatab kahe veebikaupleja eest Lugeja küsib: miks ei ole rongides turvavöösid? Märtsikuu ostukorv: hinnad on kuu ajaga langenud AK 12 veidrat Eestit ehk tundub, et olevikul pole häda midagi AK küsitlus: mufti, rabi, piiskop ja vasakpoolne soorollidest, bitcoinist ja kosmosest (1) Enn Tarvel: «Täiskasvanud rahvas peab suutma elada tõega» (12) Saja aasta sada lugu Thomas Pynchoni võimatu mõõtmatus Naistenalja, kaneelilõhnalist Viled sinised karedas peos. Kaebekõne Olev Remsu asjus Peeter Langovits: Piirivalve esimene oma lennuk teeb esimese lennu Hukkunud raudteelaste mälestusplaat taasavati 84 aastat hiljem Kalle Voolaid: Pyeongchangi olümpia õppetunnid ehk Pierre de Coubertin võib rõõmustada Arter Arteri suur intervjuu: Mihkel Mattisen: üldiselt meeldib inimestele see, mis tuleb südamest Filmiarvustus: «Nähtamatu niit». Meisterlikult kütkestav painaja Iseõppiv tark mees taskus: mida teeb tehisintellektiga nutitelefon? Rahvuslike riiete võidukäik presidendi vastuvõtul Suur finaal tulekul! «Eesti laulu» viis favoriiti Tallinlannast olümpiahõbe Postimehele: armastan Eestit, aga olen meeletult õnnelik, et esindan Venemaad (19) VIDEO: Munadega spordiala Oscarid tulevad seekord nägeluste saatel Paast ja ramm ühel taldrikul: proovi hapukapsa-avokaadokreemi Fotod: Vaata, kuidas sünnib uus automark - sportlik Cupra Meelelahutus Koomiks Sudoku

Filmiarvustus: «Nähtamatu niit». Meisterlikult kütkestav painaja

2 min lugemist
Nähtamatu niit FOTO: outnow.ch

Erakordne film, mis hüpnotiseerib vaataja esimestest hetkedest. Kütkestav, hingekraapiv ja ebamugav lugu. Maailm täis ahistavat perfektsionismi, julmust ja armastust, millel on kohati väga keeruline vahet teha nii vaatajatel kui ka peategelastel endil. Kummalised karakterid on eemaletõukavalt raskepärased ja haavatud, kuid enne kui arugi saad, oled sügavale nende nahka pugenud, lausa nii, et enam välja ei pääse.

Tellijale Tellijale

Daniel Day-Lewise viis oma rolle mitte mängida, vaid neis elada, toob ekraanile häirivalt intensiivse ja geniaalse ekstsentriku. Oo, kui kannatusterohke on elada selle karismaatilise moekuninga nahas, kuid veelgi valusam tema ligidal. Pisimagi detailini disainitud elu täis tuhandeid reegleid ja piiravaid pisteid, mille raamistus on tõeline vangla. Võib vaid kujutleda, mida nimiosatäitja ise läbi elas, pühendudes põhjalikult couturie’de saladustesse ning tulemata pool aastat rollist välja.

Nähtamatu niit - meistri muusa lummav ja ahistav roll. FOTO: outnow.ch

Vicky Krieps teeb samuti silmapaistva rolli, peites kramplikult naeratava naiivitari nahka tahtejõulise ja sihikindla sadisti. Eluohtlik on haavata naise hinge. Selle võiksid kõik mehed oma hingrahu huvides kõrva taha panna. Kuus Oscari nominatsiooni tundub niivõrd tiheda, kihilise ja sügavalt lõikava linateose puhul igati õiglane, ja ma tahaks näha veel tugevamat filmi, mis need ära napsata suudaks.

Paul Thomas Andersoni oskus keerata pinget peale siidkinnastes ja hiilival sammul jätab vaataja kaitsetusse positsiooni. Nii nagu koloriitne peategelane, kel geniaalne ja samas autismi kalduv ülitundlik natuur, kehtestab kõikjal hoolimatult oma reeglid, teeb sama ka film. Ka kõige parem inimestelugeja ei suudaks ette näha, milliseid süngeid saladusi varjavad peategelaste summutatud naeratused. Kuid film harutab need kihid sinu ees järk-järgult avali nagu õhtukleidi alused tüllikihid. Sa ei tahaks võib-olla kõike seda teada saada, aga film ei halasta.

Nähtamatu niit - suhted pole lihtsad maastikud, kus matkata... FOTO: outnow.ch

Nähtamatu niit juhatab vaataja igale tahule ebamugavalt lähedale. Aga see pole naturalistlik või brutaalne film, hoopis peenelt psühholoogiline. Moemajad on paljude silmis töökojad, kus tikitakse üle unistusi ja drapeeritakse eneseusk selle kauneimasse vormi. Jah, filmis näeb ka seda glamuursemat poolt, kuid siiski kõigi kaasnevate kontrastidega. Perfektsionismi hind on krõbe ja meistritase moemaailmas tähendab, et ellu ei mahu ainsagi traagelpiste jagu mitte midagi muud!

Vihjeid leiab mitmele moegeeniusele, kelle ateljee oli tegelikult paik, kus pingelises vaikuses ja tähe tujude äraarvamise taktis võis ka nööpnõela kukkumine võrduda kõuekärgatusega.

02.03.2018 05.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto