Sisukord
Juhtkiri
Postimees
28.02.2018
Eesti Niguliste kirik võeti koguduselt jõu ja kavalusega (7) Arstitõend päästis Peipsi kalakuninga kohtu alt (8) Rahapesuskandaal jõudis kardetud meheni (8) Haagissuvilaga talvepakase ajal metsas Sotsid lasevad auru välja, ent jätkavad Ossinovskiga (10) Majandus Katlamajad ei tööta veel täisvõimsusel Euroopa naerualune – Berliini uus lennujaam Välismaa KOHALIK VAADE. Slovakkia ajakirjaniku tapmises kahtlustatakse maffiat Küpros pani ajakirjanikele päitsed pähe Salapärasel Wagneri grupil võis olla lepinguline kohustus ameeriklasi rünnata (23) Venemaa ja Süüria lubatud humanitaarpaus Ida-Ghoutas osutus pettuseks (2) RAND: Vene rünnaku esimestel nädalatel oleks NATO tõsiselt hädas (60) Arvamus Mihkel Mutt: «Kuradile käigu jagatud kuulsus!» (2) Erkki Bahovski: Soome murtud sild. Miks me küll nii teeme? (12) Juhtkiri: põhiseadusvastane sehvt (6) Tõnis Oja: Läti õppetund Andrei Kuzitškin Eesti juubelipeost: kord saja aasta jooksul võiks siiski pidutseda nii kuis saab (8) Edasi 1990. aastal: küsimusi saadikukandidaadile Lugejate kirjad: Konstantiin, vaktsiin ja aestid Kultuur Nullindate comeback (1) Kõik teed viivad inimesest välja Faust, moodne inimene Sport Barcelona vutitäht teeb tenniseajalugu Kelly Sildaru vaevad läbi: «Olen seda hetke nii kaua oodanud!» (1) Ilmataat jättis jalgpallurid suluseisu (1) Tallinn Haagissuvilaga talvepakase ajal metsas Tartu Jääaja keskuses möllavad Kalevipojad Elva vald kehtestas oma abivajajatele hinnakirja Lauri Leas: kas parem on olla õnnetu progeja või õnnelik filosoof? Salasuitsud liiguvad üle piiri nii muulade kui droonidega (1) Põltsamaa abivallavanem alustab tööd 1. aprillil (1) Coop Panga juht: brändilojaalsus on panganduses kaduv nähtus Uues noortekeskuses lõbustab lapsi ämblik Miku Mudilased teavad, et emakeelt räägib laps oma emaga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: põhiseadusvastane sehvt

2 min lugemist
Jüri Ratas ja Urmas Viilma FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Öeldakse, et tark õpib teiste vigadest. Ometi on inimesi, kes suudaksid õppida võõrastest vigadest, tegelikult tühine hulk ning valdav osa pole võimelised õppima enda eksimustestki. Jüri Ratase valitsus ja selle osalised on viimase enam kui aasta vältel näidanud üles täielikku soovimatust oma vigadest järeldusi teha. «Meid ei tohi keegi kritiseerida», «meis ei tohi keegi kahelda», «meil on alati õigus», «meie võime konflikti minna, kuid teised peavad meiega leppima», «meie võime manipuleerida» – kui nende sümptomite põhjal peaks diagnoosi panema asjatundja, siis ütleks ta, et patsient kannatab sügava neuroosi käes. Paraku on Jüri Ratase, Kadri Simsoni, Jevgeni Ossinovski ja teiste viimaste kuude ja nädalate avaldused näidanud, et see seisund vaid süveneb.

Valitsuse neurootiline rapsimine toimub ka kirikutele mõeldud kaheksamiljonilise rahasüsti ümber, mis on mõeldud okupatsioonikahjude katteks. Üldse on mõistetamatu, miks peab ohver hüvitama okupatsioonide ja sõjaga tekitatud kahju. Ideaalis tuleks kõik pretensioonid esitada riigile või riikidele, kes on võtnud enda kanda Eestit okupeerinud riikide kohustused ja tunnistanud end nende õigusjärglasteks. Kuid see selleks. Möödunud aasta detsembris tehtud valitsuse otsus on vastuolus meie enda põhiseadusega. Sellise seisukoha on võtnud õiguskantsler Ülle Madise, kuna valitsus on haaranud õigused, mis peaksid põhiseaduse järgi kuuluma riigikogule.

Ratase valitsus on sellega üles näidanud austuse puudumist põhiseaduse vastu. Tallinnas, kus Keskerakond on 2001. aastast ainuvõimu nautinud, on korduvalt demonstreeritud, et elatakse, nagu kriminaalidel kombeks öelda, «po ponjatijam» ehk mingite enda kehtestatud reeglite järgi, mis on konfliktis kehtiva kirjutatud ja kirjutamata õigusega. Kui tegemist on teadliku katsega õigusnihilismi riigi tasandil legitimeerida, siis on see äärmiselt kahetsusväärne.

Küsimus on selles, mis saab edasi. Kindlasti ei tohi põhiseadusega vastuollu minev rahaeraldus teoks saada. Parem oleks, kui ära jääks kogu diil, millel algusest peale tugev poliitiline maik juures ning mis seisab ka põhiseaduslikku vastuolu kõrvale jättes väga kahtlastel alustel. Kui aga võtta arvesse valitsuse senist närvilist tegevusmustrit, on kaine mõistuse võidutsemine pigem ebatõenäoline. Tegelikult käituvad selles loos manipulaatoritena mõlemad – nii kirikhärrad kui ka poliitikud. Manipulatsioonide kõige sügavam tase on muuta kellegi või millegi olemust, asendada tema eesmärgid enda omadega. Ja põhimõtteliselt üritavad selles loos seda saavutada mõlemad osapooled, mis meenutab pigem meist idas toimivat kiriku ja poliitikute sümbioosi.

Seotud lood
27.02.2018 01.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto