Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
01.03.2018
Eesti Sikupilli Prismast saab Eesti esimene ööpäevaringselt avatud hüpermarket (31) Lepingu ülesütlemine ajas tööinspektsiooni RKASiga raksu (1) Prokuratuur trambib jalgu (8) Margit Sutrop saab vastaskandidaadi meditsiiniteadlaste seast Majandus Lepingu ülesütlemine ajas tööinspektsiooni RKASiga raksu (1) Läti aktsiisitõusud on piirikaubandusele kui hane selga vesi (18) SUUR GRAAFIK: Eesti börsiettevõtetel olid mullu ilusad tulemused Majanduskasv ettevõtjaid liigselt ei rõõmusta Välismaa Murelikud eurooplased võtavad Briti kodakondsuse (1) KOHALIK VAADE. Miks ei sallita Kesk-Euroopas migrante, mustlasi ja juute? (2) Euroopas on külmem kui põhjapoolusel (1) Arvamus Urve Palo: kriitika näitab raskusi sotside maailmavaate vastuvõtmisel (20) Tallinna Ülikooli vastus Erkki Bahovskile: soome keele ja kultuuri õpetamine ei lõpe Sirje Niitra: jätaks kleidid näitamata? (7) Karmo Tüür: solvumisruum Juhtkiri: head majanduskasvu, Eesti! (1) Postimees 1938. aastal: soomlased maailma suusatipus Marleen Allemann: juubeli talumatu raskus (1) Kultuur Jõhker muinasjutt armastusest Sport Kristjan Ilvese lootusest sai tusameele teisipäev (1) Kullamäed: nii sarnased ja nii erinevad Hooaeg algab sisehallis Kommentaar: 21. sajandi esimese sise-MMi medali jahil Tartu Margit Sutrop saab vastaskandidaadi meditsiiniteadlaste seast Kas eestlaste sugulasrahvas kostitas külalisi oma lastega? Infopäeval värvati uusi tudengeid ka võlupeegli abil Mitu inimest sattus pakases alajahtumise pärast haiglasse Jaanus Kriisk: Suure Raha pisarad (2) Linn vahetab suure spordibaasi väikese veemotokeskuse vastu Toomas Jürgenstein: tänu ei küsi poliitilist eelistust, tee õnnele vist küll (1) Sotsiaalmaja saab kauaoodatud remondi Laboris juhtub asju, mida tasub jäädvustada Luuletaja kirjutas raamatu mägede õlule tõusmisest Kaks ja pool kuud Tartu saksa ülikooli Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sirje Niitra: jätaks kleidid näitamata?

2 min lugemist
ERMi kujundus pidulikuks presidendi vastuvõtuks FOTO: Kuvatõmmis videost

Jätaks kleidid näitamata. Ja kui päris ei saa, siis näitaks neid natuke vähem. Selline mõte tekkis mul hiljutise presidendi juubelivastuvõtu vastukaja lugedes.

«Suur galerii presidendi vastuvõtul käinutest», «Hiigelgalerii», «Särav seltskond», «Eesti disainerite kaunis looming», «Presidendi kõige kaunimad külalised», «Presidendi vastuvõtu glamuursed külalised», «Kellel olid kõige silmapaistvamad kleidid ja aksessuaarid?» jne, jne. Need on vaid mõned pealkirjad vabariigi aastapäeva järgsest eesti meediast. Lisaks moeblogid ja moekunstnike arvustused.

Ja tõesti, kostüümid lähevad iga aastaga aina uhkemaks ja kallimaks. Nii kalliks, et igaüks sellist endale lubada ei saa. Eriti kui silmas pidada, et sellega hiljem midagi teha ei ole. Usun, et ma ei eksi, kui arvan, et mõnigi vastuvõtule kutsutu jättis just sel põhjusel tähtsale peole minemata.

Teiseks tüütab see tagantjärele toimuv lõputu kiitmine, arvustamine, analüüsimine ja hindamine. Ons tegu moedemonstratsiooni või soliidse vastuvõtuga? Ajakirjanikuna saan aru, et pildid ilusatest inimestest toovad väljaandele kindlasti lugejaid ja vaatajaid. Aga kas seda peab tõesti nii palju olema?

Hindan neid, kes kaunistasid sel tähtsal päeval ennast rahvariietega või julgesid panna selga juba varem kantud rõiva. Kahju ainult, et neid nii vähe oli. Eesti moeloojatele on 24. veebruar kindlasti pidu ja nad võivad oma loomingu üle õigusega uhked olla. Pidulikud tualetid ei sünni niisama, vaid sellele eelneb suur töö, mis saab aga päris kindlasti ka vääriliselt tasutud.

Paljudele ongi presidendi vastuvõtt eelkõige glamuuripidu. Väljakuulutatud ajal sätib suurem osa eestlasi ennast teleri ette, et kätlemise toredusest osa saada. Presidendi kõne, mis seekord oli tõesti hästi koostatud ja meisterlikult ette kantud, kindlasti nii palju tähelepanu ei pälvinud. Nagu ka kontsertetendus, mis oli asendatud kesisevõitu video vaatamisega. Need, kes sel ajal kodust peolauda nautisid, just palju ei kaotanud. Seda enam, et seda kõike olime justkui varem mõnes teises eesti filmis juba näinud.

Mida selline kostüümiparaad meie noortele näitab või õpetab? Kas seda, et välimus on kõige tähtsam ja teisi tuleb püüda alati üle trumbata?

Ühest asjast on veel kahju: sellest, et nii vähe oli peole kutsutud lihtsaid tööinimesi. Seevastu olid hulgaliselt esindatud meie Euroopa eesistumist korraldanud inimesed, kes vaieldamatult tegid tänuväärset tööd, kuid siiski ei midagi muud kui lihtsalt oma tööd.

Olles üksjagu suhelnud ettevõtjatega, olen tähele pannud, et mida edukam, seda lihtsam inimene on – nii selle poolest, mida seljas kannab, kui ka maneeridelt ja olemuselt. Ühiskonnas juba teatud positsiooni saavutanud äriinimesed oma rikkusega enamasti ei eputa.

Seotud lood
28.02.2018 02.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto