Sisukord
Arvamus
Tänane leht
03.03.2018
Eesti «Positiivseid kirju ei saa ajakirjanikud tihti» Nüüd on tiigrite kord Vene valede masin töötleb ka omasid (10) Vene rahvas pandaks toetama ka sissetungi Baltimaadesse (81) Ühe pere tragöödia: naine kaotas oma laste isa, kasvatab üksi erivajadustega tütart ja kuulmishäirega poega (8) Välismaa Putini sõjaline ärplemine pahandas USAd (2) Jaanus Piirsalu kommentaar: Insener Putini hüperboloid Liis Elmiku kommentaar: Kas Itaaliast saab järgmine Kreeka? Arvamus Peksa oleks ikka saanud (8) Juhtkiri: Putini Wunderwaffe (8) Uue aja sportlane (2) Rahvatervise ohver (2) Rahapatakaga pressivihkaja EKI keelekool: ümber-sõnu Rannar Raba: üle laiba (5) Postimees 1998. aastal: Alex Lepajõe neli aastat võltspassiga illegaalselt Eestis Margus Punabi essee: kust tulevad pehmed mehed ehk uue maskuliinsuse bioloogilisest baasist (24) Kultuur EKI keelekool: ümber-sõnu Margus Punabi essee: kust tulevad pehmed mehed ehk uue maskuliinsuse bioloogilisest baasist (24) Sport Trooninõudleja viimane võimalus Tarbija Tarbijakaitseamet hoiatab kahe veebikaupleja eest Lugeja küsib: miks ei ole rongides turvavöösid? Märtsikuu ostukorv: hinnad on kuu ajaga langenud AK 12 veidrat Eestit ehk tundub, et olevikul pole häda midagi AK küsitlus: mufti, rabi, piiskop ja vasakpoolne soorollidest, bitcoinist ja kosmosest (1) Enn Tarvel: «Täiskasvanud rahvas peab suutma elada tõega» (12) Saja aasta sada lugu Thomas Pynchoni võimatu mõõtmatus Naistenalja, kaneelilõhnalist Viled sinised karedas peos. Kaebekõne Olev Remsu asjus Peeter Langovits: Piirivalve esimene oma lennuk teeb esimese lennu Hukkunud raudteelaste mälestusplaat taasavati 84 aastat hiljem Kalle Voolaid: Pyeongchangi olümpia õppetunnid ehk Pierre de Coubertin võib rõõmustada Arter Arteri suur intervjuu: Mihkel Mattisen: üldiselt meeldib inimestele see, mis tuleb südamest Filmiarvustus: «Nähtamatu niit». Meisterlikult kütkestav painaja Iseõppiv tark mees taskus: mida teeb tehisintellektiga nutitelefon? Rahvuslike riiete võidukäik presidendi vastuvõtul Suur finaal tulekul! «Eesti laulu» viis favoriiti Tallinlannast olümpiahõbe Postimehele: armastan Eestit, aga olen meeletult õnnelik, et esindan Venemaad (19) VIDEO: Munadega spordiala Oscarid tulevad seekord nägeluste saatel Paast ja ramm ühel taldrikul: proovi hapukapsa-avokaadokreemi Fotod: Vaata, kuidas sünnib uus automark - sportlik Cupra Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Punabi essee: kust tulevad pehmed mehed ehk uue maskuliinsuse bioloogilisest baasist

5 min lugemist
Mugav eluviis, mehelik mõttemaailm ja alkohol ohustavad mehe tervist enim. DMITRI KOTJUH, JÄRVA TEATAJA/SCANPIX FOTO: Dmitri Kotjuh/JÄRVA TEATAJA/SCANPIX

Millest on tehtud väikesed tüdrukud? Suhkrust ja jahust ja maasikavahust. Millest on tehtud väikesed poisid? Tiigrist ja konnast ja kutsikahännast. Nende tõdemuste valguses kasvas üles minu põlvkond. Lapsest peale tehti selgeks, et poisid ja tüdrukud, mehed ja naised on erinevad. Nad on erinevad füüsiliselt, erinevad psühholoogiliselt.

Tellijale Tellijale

Naisele raske füüsilise töö jätmine oli patt. Isegi autorooli - rooli keeramine oli ju ilma võimenduseta raske - murdsid ennast vähesed naised. Samas palgatööl käisid naised samamoodi kui mehed. Kuid jällegi olid naistele kergemad ja tubased tööd ning mehed vastutasid väliste ja füüsiliste tööde eest.

Kodutöödki olid kuidagi harmooniliselt jaotatud. Isegi meie võrdõigusvoliniku indikaatortöö näitena kasutatava (pesumasinaeelse) pesupesemise juures olid kaasatud nii (meie) pere naised kui ka mehed.

Nüüd näeme, et traditsioonilised meeste kodutööd on suures osas kadunud. Häid alternatiive pole leitud. Laste kasvatamise juurde, ei kodus ega väljaspool, meie mehi veel heal meelel ei lubata. Tagajärjeks on meeste varasemast suurem fokuseerumine koduvälisele eneseteostusele, olgu selleks siis töö, sport või meelemürgid.

Suure tõenäosusega oleme ühiskondliku transformatsiooni tulipunktis. Selle üleilmse segaduse tagajärjeks on, et oma kohast ja rollist ses ilmas ei saa aru enam ei mehed ega naised. Tulemuseks järjest süvenev sugudevahelise usaldamatuse ja konfliktsituatsioonide kasv.

02.03.2018 05.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto