Sisukord
Äriuudised
Postimees
02.03.2018
Eesti Keskerakondlase seiklused Putini peol ja linna rahakotiga (11) Spotify aktsiaid saab osta alates märtsi lõpust ​«Mõtlesin, et Ämaris ikka ei tõmmata!» (43) Majandus Tallinna Vesi ei plaani vee hinda oluliselt langetada Veebruaris oli elektri börsihind kolme ja poole aasta kõrgeim (1) Coop hakkab pakkuma võimalust tellida ostukorv toidukappi (5) Eestis on kohti, kus palgad hoopis langevad (5) Välismaa Kaks Briti eurosaadikut suundus kontinentaalkonservatiivide rüppe «Parem kui nad poleks siia üldse tulnud!» (2) Berlusconi võib tõusta tuhast Arvamus Kadri Kuulpak: igaüks võib olla Jakob Hurt (3) Andrus Karnau: Eesti Energia igav aruanne Juhtkiri: Keskerakonna vanad rehad (14) Margus Lember: arstide koolitus Tartu Ülikoolis pole teadusvaba. Veel... (4) Postimees 1944. aastal: geishad sõjakäitistesse Kultuur Teatriaasta 2017 rabas kvantiteediga «Eesti laul 2018». Aga nad ju püüavad! Kolme naise nooruse võimalused ja võimatused, röntgenoloogiliselt Sport Ilves: mul on suur tõestamisnälg (1) Rakverest saab suve alguses võrkpallilinn (1) Tallinn Spotify aktsiaid saab osta alates märtsi lõpust Tarbija Spotify aktsiaid saab osta alates märtsi lõpust Tartu Tammeka eesmärk algavaks hooajaks: töökas jalgpall Tartu linnapea võttis tselluloositehase suhtes selgelt eitava seisukoha (20) Orelipoiss tegi Phuketi vabadusvõitlejast Eesti jumala Tartu tippvõrkpallurid käisid Tormas tüdrukutega lustimas Tanel Tein: hanguga ülikoolilinna mainet kaitsma (5) Sirje Toomla: meie pop-up-elu Pidu troopikas ehk Orhideed näitavad ilu Meelelahutus Koomiks Sudoku

​«Mõtlesin, et Ämaris ikka ei tõmmata!»

7 min lugemist
  • Katk ehitussektoris tabas ka Ämari lennubaasi, kus valmib uus staabihoone.
  • Alltöövõtja, kelle nimekirjas palgata jäänud töömees on, teda omaks ei tunnista.
  • Peatöövõtjal pole aimu, et alltöövõtja tõi turvatud platsile teisegi firma.
  • Sahkerdamine ehituses on tõmmanud piduri kogu valdkonna arengule.
Ehitaja Heiki Tomsoni sõnul on kogu Eesti ehitussektor musta ning alamakstud tööjõu tõttu kõvasti maha jäänud ning lootust, et kalevipojad koju ehitama tuleks, ei paista. FOTO: Eero Vabamägi

Harjumaal Ämari lennubaasis ehitatakse ameeriklaste raha eest uut staabihoonet, mille projekt on nii salajane, et ajaleheveergudel sellest ülevaadet anda ei saa. Ehitusfirma juht ütleb aga otse, et tema jaoks pole vahet, on see kortermaja või NATO lennubaas, ja juhtus nii nagu ehitusel ikka – ehitajad töötasid mustalt ning kurdavad nüüd saamata jäänud palga üle.

Tellijale Tellijale

40-aastase staažiga müürimees Heiki Tomson ehitas detsembrist veebruari keskpaigani lennubaasi uut staabihoonet. Mustalt, tunnistab ta.

«Keegi ei saa aru, isegi maksuamet, et kui sa ei ole nõus võtma mustalt raha vastu, siis ei maksta sulle üldse midagi. Selline seis on Eestis müüriladujate osas. Ma olen seitsmes-kaheksas firmas tööl olnud ja igal pool makstakse mustalt. Kõik usuvad lubadusi ja lepinguid ei tehta,» ütles Tomson. «Näete isegi, mitte keegi ei karda mitte midagi,» lisas ta.

Ämarisse tööle sai ta nii, et helistas Astlanda Ehitusse, kes on objekti peatöövõtja. Sealt sai alltöövõtja Marico Ehitus OÜ kontakti. «Mõtlesin, et Ämari on huvitav koht, seal ikka ei tõmmata.»

Tomson läbis kahe kuu vältel niisiis iga hommik sisuliselt kontvõõrana turvakontrolli. Töö lõppedes teatati nimelt, et ta polegi Marico Ehituse töötaja – müüriladuja olevat hoopis teise ehitusfirma MI Betoonitööd OÜ ehitusmees. Alltöövõtja Marico Ehitus oli võtnud omakorda alltöövõtja, kelle tegutsemisest Ämari objektil peatöövõtja Astlanda Ehitus enda väitel üldse midagi ei tea.

01.03.2018 03.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto