Sisukord
Juhtkiri
Postimees
02.03.2018
Eesti Keskerakondlase seiklused Putini peol ja linna rahakotiga (11) Spotify aktsiaid saab osta alates märtsi lõpust ​«Mõtlesin, et Ämaris ikka ei tõmmata!» (43) Majandus Tallinna Vesi ei plaani vee hinda oluliselt langetada Veebruaris oli elektri börsihind kolme ja poole aasta kõrgeim (1) Coop hakkab pakkuma võimalust tellida ostukorv toidukappi (5) Eestis on kohti, kus palgad hoopis langevad (5) Välismaa Kaks Briti eurosaadikut suundus kontinentaalkonservatiivide rüppe «Parem kui nad poleks siia üldse tulnud!» (2) Berlusconi võib tõusta tuhast Arvamus Kadri Kuulpak: igaüks võib olla Jakob Hurt (3) Andrus Karnau: Eesti Energia igav aruanne Juhtkiri: Keskerakonna vanad rehad (14) Margus Lember: arstide koolitus Tartu Ülikoolis pole teadusvaba. Veel... (4) Postimees 1944. aastal: geishad sõjakäitistesse Kultuur Teatriaasta 2017 rabas kvantiteediga «Eesti laul 2018». Aga nad ju püüavad! Kolme naise nooruse võimalused ja võimatused, röntgenoloogiliselt Sport Ilves: mul on suur tõestamisnälg (1) Rakverest saab suve alguses võrkpallilinn (1) Tallinn Spotify aktsiaid saab osta alates märtsi lõpust Tarbija Spotify aktsiaid saab osta alates märtsi lõpust Tartu Tammeka eesmärk algavaks hooajaks: töökas jalgpall Tartu linnapea võttis tselluloositehase suhtes selgelt eitava seisukoha (20) Orelipoiss tegi Phuketi vabadusvõitlejast Eesti jumala Tartu tippvõrkpallurid käisid Tormas tüdrukutega lustimas Tanel Tein: hanguga ülikoolilinna mainet kaitsma (5) Sirje Toomla: meie pop-up-elu Pidu troopikas ehk Orhideed näitavad ilu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Keskerakonna vanad rehad

2 min lugemist
Reklaamifopaa: Jüri Ratase valimisreklaam FOTO: Postimees.ee / kuvatõmmis

Hiljuti ilmus Venemaal raamatulettidele kahe Kremlile lähedal seisva politoloogi raamat «Müüdid korruptsioonist», mille keskne mõte on «teaduslikult tõestada», et korruptsioon on täiesti kahjutu nähtus, millega kaasneb vaid kasu ja majanduskasv. Iseenesest sobiks see raamat suurepäraselt Keskerakonna juhtpoliitikute ja nende palgaliste PR-inimeste öökapile. Läbi samasuguse müüdimurdmisprisma võiks ju vaadelda ka endise Keskerakonna noortekogu juhatuse liikme ja Tallinna linna noortevolikogu juhtinud Triinu-Liis Paabo tegevust. Tema kätte usaldatud pangakaardi kuritarvitamist võiks kahjusaaja ehk tallinlasest maksumaksja mõista kui passiivset metseenlust ja noore tütarlapse kohtumist Venemaa seksapiilse liidriga, kui otsest kasu Keskerakonna ja Ühtse Venemaa vahel sõlmitud sõpruslepingust.

Põhimõtteliselt astub Keskerakond järjekindlalt ühtede ja samade rehade otsa ning pole vahet, kas erakonda juhib selle looja Edgar Savisaar või keegi muu. Korruptsioon on oma olemuselt nagu hallitusseen ning selle vohamist ei peata Jüri Ratase näitlejameisterlikkus (või siis selle puudumine) uue, puhastunud Keskerakonna kehastamisel.

Korruptsiooni levimise põhjus pole mitte ainult inimlik ahnus, vaid ka eeskuju. Kehtib põhimõte «Tee, nagu mina ees teen». Ülemus annab niimoodi otseselt eeskuju oma alluvatele, sest kui näiteks tema peaks hakkama varastama või võimu muud moodi kuritarvitama, siis on ebatõenäoline, et keegi tema alluvatest või abilistest sellest teada ei saa. Ning sellisel juhul on viimastel kaks võimalust: kas «koputada» või ise samasuguseks muutuda.

Ülemuse peale kaebamisele vaadataks parteilises klannisüsteemis, kus edenemine karjääriredelil põhineb tingimusteta allumisel ja ustavusel, halvasti. Igatahes halvemini kui korruptsioonikuriteo toimepanekule, mille parteikaaslased andestaksid kiiremini kui ustavuse puudumise. «Koputamine» oleks ka ohtlik – see võib päädida tänu parteile saavutatud ametikoha kaotamisega või parteikollektiivist välja heitmisega. Üks võimalus on muidugi ka toimuvat vaikides pealt vaadata.

Ent kõige lihtsam on võtta eeskuju ja talitada nõnda, nagu teevad need, kes ametiredelil kõrgemal. Nõnda tekibki suletud ring, milles on lihtsam oma positsiooni kuritarvitada kui see kuritarvitamata jätta. See on tõenäoliselt ka kogu selle loo moraal: noor inimene järgis lihtsalt võõrast ja kahjulikku eeskuju. Jüri Ratas aga võib edasi rääkida uuest ja puhastunud Keskerakonnast. Idamaades on selle kohta üks tabav vanasõna: ütle «halvaa» nii mitu korda, kui soovid, suu sellest ikka magusamaks ei lähe.

Seotud lood
01.03.2018 03.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto