Sisukord
Maailm
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Donbassi sõja kõige kuulsama tehase töötajad kardavad linnulaulu

4 min lugemist
  • Euroopa suurim koksikeemiatehas asub viie kilomeetri kaugusel rindest.
  • Ligi nelja sõjaaasta jooksul on tehases hukkunud 12 töölist.
  • Tehas kuulub Ukraina kõige rikkamale inimesele Rinat Ahmetovile.
  • Sõja tõttu pidi tehas leidma uued viisid elektri ja kivisöe saamiseks.
Töö põrgu eeskojas. Avdijivka tööline rehitseb 1300-kraadise kuumusega söepõletusahjust ehk «patareist» välja pudenenud söekamakaid, et neid tagasi «kaminasse» lükata. Selliseid «kaminaid» on ühes ahjus veidi üle 70. FOTO: Liis Treimann

«Tootmise oleme pidanud peatama 15 korda, neist viis korda oli nii, et ma enam ei uskunud, et suudame tootmise taastada,» räägib Avdijivka koksikeemiatehase direktor Musa Magomedov. See on Donbassi sõja kõige kuulsam tehas, mis on kõik sõja-aastad töötanud rinde ühes kõige kuumemas kohas.

Tellijale

Ligi nelja aasta jooksul on selles Euroopa suurimas koksikeemiatehases sõja tõttu hukkunud 12 töölist, neist kaks noort meest mürsukildude tõttu otse tehases, haavatuid on üle 60. Tehast on tabanud 320 mürsku, miini ja raketti, kaasa arvatud Gradid. Rinne on endiselt napilt viie kilomeetri kaugusel.

Praegu toodab tehas koksi jälle sama palju kui enne sõda – 10 000 tonni päevas. Selleks kulub 15 000 tonni sütt päevas. Võrdluseks: Eestis kaevandatakse päevas põlevkivi vaid neli korda rohkem.

05.03.2018 07.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto