Sisukord
Kergejõustik
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Kas Eestil on Uibot vaja või mitte?

4 min lugemist
  • Rahalises mõttes on värske MM-pronks Maicel Uibo EOK silmis mittekeegi.
  • Kas EOK kardab ebapopulaarset otsust langetada?
  • Riigi toetus spordile võib paari aasta jooksul tõusta.
Maicel Uibot ei ootaks vääriline toetus isegi juhul, kui ta oleks MMil võitnud maailma parima mitmevõistleja Kevin Mayeri ees kulla. FOTO: PHIL NOBLE/REUTERS

Kas tähtsam on reegel või asja sisu? Vastne MM-pronks, Eesti üheks silmapaistvamaks sportlaseks kerkinud Maicel Uibo jääbki ilmselt korralikust riiklikust toetusest ilma, sest seitsmevõistlus pole EOK hinnangul olümpiaala.

Tellijale

«Tõnise ütles minu kohta 1990ndate keskel konkreetselt: meil pole Erki Noole suguseid sportlasi vaja. Täna on sama küsimus Uiboga. Kas Eestil on teda vaja või mitte?» viskab Erki Nool endale omase otsekohesusega küsimuse õhku, viidates tänini EOK palgal oleva Toomas Tõnise kunagistele sõnadele. Teatavasti on Uibo senise karjääri suurimad toetajad olnud USA (täisstipendium Georgia ülikoolist) ja Bahama (olümpiavõitjast elukaaslane Shaunae Miller-Uibo ja tema perekonna abi), tänu kellele põlvalane on üldse saanud tippsporti teha.

Probleemid seitsmevõistluse preemiatega pole Eesti kergejõustikus mingi uus teema, sest EOK ei lugenud seda olümpiaalaks ka Noole hiilgeaegadel. «Kui tegin 1999. aastal Maebashi sise-MMil Eesti rekordi ja võitsin hõbeda, oli nende tähtsate ninade nimekiri pikk, kes tahtsid õnnitleda - eesotsas toonase välisministri Toomas-Hendrik Ilvesega. Aga kui tuli aeg, mil preemiaid hakati määrama, öeldi, et see pole ju mingi ala,» meenutab Nool.

Olukord on tõesti absurdne: kui näiteks kaugushüppaja Ksenija Balta tulnuks MMil medalile, teeninuks ta A-kategooria toetuse ehk igakuise palgafondi 2500 eurot (miinus maksud) ja ettevalmistustoetuse 2200 eurot, millele lisandunuks ka treeneri toetus 1300 eurot. Kokku kasvanuks tema sissetulek tippsportlase vääriliseks – kuus olnuks rahalisi vahendeid üle 5000 euro. Ent Uibo on vastse MMi medalimehena EOK silmis mittekeegi. Muide, sarnane olukord tekkinuks ka näiteks 60 meetri jooksus, kus tegu pole ametliku olümpiaalaga (väljas joostakse 100 meetrit).

Nii on Uibo ka pärast medalivõitu jätkuvalt C-kategooria sportlane ehk n-ö potentsiaalne tulevikunimi, kes jagab koos kahe teise kergejõustiklasega 1200eurost toetust. Kokku laekub Uibo pangakontole igal kuul 400 eurot.

27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto