Sisukord
Teater
Tänane leht
08.03.2018
Eesti Viru tänav võinuks naistepäevaks lilledeta jääda Kelm käis poes oma hinnasiltidega Uusaastaööl pidulisi tulistanud mees mõisteti tingimisi vangi Manija tragöödia uued asjaolud: purupurjus, rahapakk taskus, tagaistmeteta bussis (1) Puidutööstur Aadu Polli grillimine aeglasel tulel (38) Majandus Postimees LAVis: valgeid sunnitakse töölt lahkuma, valitsus ähvardab neilt võtta ka maa (65) Välismaa Ukraina minister: oleme Euroopa Liidu liikmeks saamise suhtes realistid Rahvusliku mälu seadus paneb USA-Poola suhted proovile Välismaa lühiuudised: 8.03.2018 Pagulased sihikule võtnud Saksa neonatsid lähevad pikaks ajaks vangi (2) Arvamus Ahto Lobjakas: hundijutt: loodus ei lähe eestlasele korda (3) Juhtkiri: nüüdse naistepäeva sõnum (1) Teaduste Akadeemia soovitus: moodne puidutöötlemise tehas on vajalik, kui me ei taha oma rikkust teistele kinkida (109) Edasi 1968. aastal: arve ja fakte Kultuur Vaimne kultuuripärand – kultuurilise järjepidevuse süda Magusnukker elu Disneylandi varjus Luik esimesest etendusest alates Sport Andres Sõbra korvpallikommentaar: kas Talts ja Kangur lõpetavad koondisekarjääri? Tanel Leok, nüüd erasõitjast tiimipealik Kanter tegi laagris pikema heite, Kupper naudib luksust (1) Tallinn Viru tänav võinuks naistepäevaks lilledeta jääda Tartu Tselluloositehase arutelu läks volikogu saalis tuliseks Olümpiasangari isa: meie ei ole Saskiat tippsportlaseks kasvatanud Tartu üürnike imede maja kaob linnapildist Heiki Lill: kõrge aktsiisimääraga luksuskaup – lapsed Jüri Laurson: elektriseadmed vajavad tähelepanu 8. märts, kas rõõm või õudus!? Tulevased meistrid andsid metallile valu Maalinäitusel tunglevad krokiijoonistajad Voorimehe pojast Eesti Vabariigi rajajaks Noored sulgpallurid lõid meistrivõistluste auhinnalaua puhtaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Luik esimesest etendusest alates

1 min lugemist
Tiiu Randviir ja Jonatan Davidsson 2015. aastal Eesti teatriauhindade pidulikul üleandmisel Estonia laval. FOTO: Tiit Mõtus

Tiiu Randviir 80!

Eesti balletile on ta andnud 63 tööaastat… on seda vähe või palju? Arvestades, et iseseisev loometee algas 17selt. Baleriin peab vara alustama ja lühikese ajaga palju jõudma – kui ta jõuda tahab? Tiiu Randviir on jõudnud palju. Erakordselt palju. Teda jumaldas Friedebert Tuglas ja legendaarne Voldemar Panso. Noore Eino Tambergi jaoks oli ta ülivõrdeline baleriin – poeesia ja unelm.

1956. aastal debüteeris Tiiu Randviir balletiklassika tipprollis, «Luikede järve» Odette- Ottiliena. Jättes vahele balleti hierarhiaredeli kõik astmed, sai Tiiu Randviir Luigeks kohe esimesest etendusest alates, tehes seda Helmi Puuri poolt Estonias legendaarseks tantsitud lavastuses.

1956. aasta debüüdi ja 1979. aasta Kanada gastrollil tantsitud «Luikede järve» lahkumisetenduse vahele mahtus terve galerii karaktereid: Carmen ja Medeia, Quiteria ja Aurora, Myrtha ja Julia, Kratt ja Joanna, «Ballett-sümfoonia» tütarlaps ja «Võlumandariini» prostituut, rüütliromaani Raimonda ja Shakespeare'i Kleopatra, ja veel ja veel.

Teda jumaldas Friedebert Tuglas ja legendaarne Voldemar Panso. Noore Eino Tambergi jaoks oli ta ülivõrdeline baleriin – poeesia ja unelm.

Kahekümne kahe aastaselt kannab Tiiu Randviir vabariigi teenelise kunstniku tiitlit, 29selt rahvakunstniku aunime. Ainsana meie vabariigi balletiloos saab Tiiu Randiirust 40. sünnipäeval Nõukogude Liidu rahvakunstnik – Georg Otsa ja Tiit Kuusiku kõrval.

Praegune noorem põlvkond võib Tiiu Randviiru tööd nautida nende traditsioonide põhjal, mis elustuvad Estonia ja Vanemuise teatri laval Tiiu Randviiru õpilaste – Kaie Kõrbi, Tatjana Voronina, Irina Härmi, Marina Kesleri, Age Oksa ja Dagmar Rangi – loomingu kaudu.

Aplodeerides tänasele Eesti balletile, aplodeerime oma õpilastes edasi loovale priimabaleriinile ja balletiõpetajale Tiiu Randviirule, kes 10. märtsil tähistab 80. sünnipäeva!

Seotud lood
07.03.2018 09.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto