Sisukord
Pere
Tänane leht
10.03.2018
Eesti Piiga jäigi puhkama Kallas valis varjudemängu (14) Välismaa Vägivald naasis Sri Lankale (2) AJA PEEGEL. Ungarlaste enesemõistmisest, ajalooline perspektiiv (1) Orbán tüürib Ungarit mittevabade riikide sekka (8) Arvamus Ferdinand Johann Wiedemann - kümnete keeltega hakkama saav polüglott, kes ei öelnud ära klaasist heast veinist Evelyn Kaldoja: koht, kus eelistan viha hirmule (9) Jelena Skulskaja: elu läheb kunstiks üle alati punase tulega (1) Postimees 1994. aastal: Tallinn oli leinarüüs Nädala nägu: antipoliitiku kehastus (2) EKI keelekool: miks ei tohiks suruda tuletist «ümbertöötus» «ümbertöötluse» asemele? (10) Sport Saskia Alusalu: Spordis ei maksa välimus, vaid tulemus! (6) Spordi lühiuudised Koolitulistamises õpilase kaotanud eestlanna ei saa ka kolm nädalat hiljem magada Rallieksootika muutub igapäevasemaks Kas põhiturniiri võidab Saaremaa või Pärnu? Joosep Susi: tähtis või tähtsusetu? Tervis VIDEO: Kes talvel metsas magab, on napakas? (1) Tarbija Aega alustada aiandusega aknalaual AK Märtsipommitamise varju jäänud nüansid: ajaloolane Kalmar Ulm näitab kultushooneid, mida tänapäeva Tallinnast enam ei leia (2) Vikerkaar loeb. Ihade loova potentsiaali mõttetu kammitsemine? (1) Sarrazini lünktabelid Esoteeriliste sugemetega psühholoogiaõpik algajaile Fossiilakadeemik soovitab Eestimaale eutanaasiat (2) Alternatiivsed rännakud ehk Tallinna klubid 4/4 taktimaailm ehk Tallinna alternatiivne tantsumuusikaskeene Aivar Tõnso: 1990ndatel oli metsikum aeg kui praegu Optimistliku tehnokraadi õhtuõpik Eesti riigi ämmaemandad ehk kes õigupoolest olid Eesti esimesed advokaadid? Peeter Langovits: Valter Ojakääru meeletu maailm Ferdinand Johann Wiedemann - kümnete keeltega hakkama saav polüglott, kes ei öelnud ära klaasist heast veinist Arter Viking Line’i tippjuht otsib kunagi Ahvenamaal kohatud eestlasi Pimekohting itaallasega. Alfa Romeo GTV Ütled Kerstenbeck, mõtled Vanemõde Saskia Alusalu: Spordis ei maksa välimus, vaid tulemus! (6) Filmiarvustus: Andrea Bocelli eluloofilm «Vaikuse muusika» ei vääri vaatamist Oscarite gala on kleidiparaadide ema Kuidas ERR olümpiaküla ukse taha tõsteti: talimängud käivitasid Eestis telesõja (8) Justin Petrone: midagi ei jää maha VIDEO: Kes talvel metsas magab, on napakas? (1) Kas lapsele medali andmine teeb hoopis karuteene? (1) Pille Enden teeb tiramisut piisakese Vana Tallinnaga Robotitest fooliumtrussikuteni: mis täna veider, see homme argipäev Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas lapsele medali andmine teeb hoopis karuteene?

6 min lugemist
  • Kohtadele panemine ei anna väikelastele seda tagasisidet, mida nad vajaks
  • Võistlemine paneb lapsi end üksteisega võrdlema, mis enne 8. eluaastat pole hea.
  • Võidetud auhind võib mudilasel kujundada uskumuse, et ta ongi andekas. Kas on?
  • Kui esimesed lapsed saavad medali, siis mis lohutab neid, kes jäid tahapoole?
Kui esikoha saanud laps võib rõõmustada, siis kas ülejäänutel jääb üle teda vaid kadestavalt ja mornilt alt üles vaadata? FOTO: Artur Kuusi illustratsioon

Suured inimesed on valmis tegema kõik ja enamgi veel – isegi sohki –, et jõuda pjedestaalile. Kas väiksed inimesed peaksid ka juba maast madalast õppima karmi eluvõitlust ja harjuma pingeritta panemisega? Või peaks nende lapsepõlve siiski säästma?

Tellijale Tellijale

Eelmise nädalavahetuse ebaõiglane juhtum Viimsi mäepargis peetud võistlusel, kus noorema vanuseklassi paremuselt teine ja kolmas lumelaua- ja vigursuusatüdruk jäid auhinnata, tekitas spordihuviliste laste vanemate seas meelepahatormi. Korraldajad möönsid oma viga: «Tunnistame, et kõik mudilased ei pälvinud sel korral piisavat tähelepanu ja see jättis kogu võistlusele negatiivse märgi.»

Kuid juhtunule avarama pilguga vaadates tekib küsimus, kas väikeste laste võistlustel on neid üldse mõistlik paremusritta seada. Lapsed on ju erineva arengukiirusega ning sedasi määrab, kes tuleb esimeseks ja kes jääb viiendaks, sageli pigem see, kes on hoogsamalt kasvanud. Rääkimata sellest, et laps, kelle ema-isa panid suuskadele või jooksma juba nelja-viieaastasena, võidab seitsmesena igal juhul seda, kes on harjutanud kõigest neli-viis kuud.

09.03.2018 12.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto