Sisukord
Eesti
Postimees
09.03.2018
Eesti ID-kaardi kriisi lahendamine neelas RIAlt seitsmekohalise summa (1) Erakonnad kavaldavad miljarditehase teemal (19) Salakaupa vedanud mereväelased jäid karistuseta (5) Valitsus ja Est-For astuvad miljarditehase uuringuga ühte jalga (18) Majandus Kuidas tekivad majandusmullid? (2) Valitsus ja Est-For astuvad miljarditehase uuringuga ühte jalga (18) Välismaa Soome teadur: idanaabri pikaaegsed psühholoogilised katsed on muutnud meid ettevaatlikuks Postimehe sõjareportaaž Donbassist: «Sõjaromantikat on kuhjaga, aga õiget sõda pole» (15) KOHALIK VAADE. Leedu müstilise pedofiilide klanniga seotud kuulujutt kerkis taas pinnale Arvamus Kaur Maran: puidutehas ja mantra teadmatusest (35) Lugeja tselluloositehasest: laastatud metsad ja mürgitatud jõed ei ole minu Eesti (20) Henrik Roonemaa: troll pole kõiges süüdi Vallo Mulk tselluloositehasest: planeering ilma kokkuleppeta, mõjud ilma riskideta (8) Postimees 1932. aastal: eesti rahvas tahab magada Juhtkiri: kas riigireform seisab, roomab või lendab? Mihkel Mutt: kes meist on õige eestlane? (21) Kultuur Kodumaa kauniduse pühitsemine läbi liikuvate piltide Sport Tõestatud: Meistrite liigas maksavad kogemused Šipulin ja Rastorgujevs valasid haavale palsamit (1) Kas WRC-sari kiusab alusetult kiireid rallimehi? Tartu Tartu lõi lauda ellujäämise kunstid Linnal pole raha Tamme kooli ruumipuuduse lahendamiseks Aasta parimaks kuulutatud ehitised valmisid kvaliteedibuumi ajal Tallinna kultuuriklubi salongiõhtu jõuab Tartusse Leil, mis paneb saunagurmaanid nurru lööma Jüri Kõre: hoolduskindlustus hoolekannet päästmas Raamatukogust võib koju tulla kasvõi pilliga Noored leiavad koolist uue kutsumuse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Riik leidis uue mooduse kirikute rahastamiseks

2 min lugemist

Valitsus otsustas eilsel istungil muuta kahte varem vastu võetud korraldust, et saaks eraldada seaduslikult raha Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule (EELK) ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikule (EAÕK).

Peaminister Jüri Ratas ütles valitsuse pressikonverentsil, et eelmise aasta lõpus langetas valitsus põhimõttelise otsuse, et lahendada koos kirikutega keerulised omandisuhted. Ta lisas, et õiguskantsler Ülle Madise ei pidanud valitsuse toonast otsust aga õiguspäraseks ning tegi ettepaneku viia omandireformi reservfondist kirikutele raha eraldamise otsuse alapunktid kooskõlla põhiseadusega.

Ratase sõnul oli valitsuse hinnangul otsus küll õiguspärane, ent kuna valitsus soovib kokkuleppe lõpuni viia ja teha seda õiguspäraselt, otsustas valitsus kirikutele raha maksmise aluseid muuta.

Riigihalduse minister Jaak Aab lausus, et valitsus otsustas raha eraldamise aluseks olnud korraldusi muuta, et oleks võimalik vaidlused lõpetada. Tema sõnul ei muutu summad, mida valitsus otsustas kirikutele eraldada.

Valitsus täiendas raha eraldamise põhjendust ehk lisaks sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamisele on raha eraldamine kirikutele seotud nende omandi- või maareformist tulenevate nõuete lõpetamisega või vältimisega, teatas rahandusministeerium.

Sellega seonduvalt muudetakse korralduste andmise alust ja lisatakse viide kehtiva määruse sättele, mille järgi on valitsusel õigus raha eraldada omandireformi läbiviimiseks vajalike, õigusaktidega ettenähtud kulude katteks.

«Õiguskantsler leidis valitsusele veebruaris saadetud ettepanekus, et kirikutele raha eraldamise aluseks olnud määruse punkt ei ole seadusega kooskõlas. Tänase (eilse – toim) otsusega lisas valitsus rahaeraldustele täiendava õigusliku aluse ja andis sellega neile suurema õiguskindluse,» lausus riigihalduse minister.

Aab lisas, et samuti aitab täiendus paremini edasi anda valitsuse eesmärki omandireformiga seotud ebaõigluse kõrvaldamisel.

Valitsus võttis mullu 28. detsembril vastu korraldused, millega eraldas tagastamatu toetusena EELK-le ligi 6,8 miljonit eurot ja EAÕK-le 1,2 miljonit eurot. Korraldustes märgiti rahaeraldise põhjenduseks sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamise.

BNS

Õiguskantsler pöördub riigikohtusse

Õiguskantsler Ülle Madise ütles, et ta pöördub kirikutele raha eraldamise korra osas selguse saamiseks riigikohtusse ning ta palub ministritel raha andmise lepinguid enne riigikohtu otsust mitte allkirjastada.

«Valitsuse tänase (eilse – toim) otsusega ei puudutatud põhiseaduslikkuse probleemi, vaid püütakse kindlustada raha kirikutele üleandmine enne riigikohtu otsuse jõustumist. Seda saab nimetada kas riigiõiguslikuks asjatundmatuseks, õigusriikluse eitamiseks või nihilismiks,» teatas ta.

Õiguskantsler leidis veebruari lõpus peaministrile saadetud kirjas, et kirikutele omandireformi reservfondist vahendite eraldamine sõja ja okupatsiooni käigus omandiõiguse rikkumisega tehtud ülekohtu heastamiseks on põhiseadusega vastuolus.

postimees.ee

Seotud lood
08.03.2018 10.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto