Sisukord
Eesti
Postimees
09.03.2018
Eesti ID-kaardi kriisi lahendamine neelas RIAlt seitsmekohalise summa (1) Erakonnad kavaldavad miljarditehase teemal (19) Salakaupa vedanud mereväelased jäid karistuseta (5) Valitsus ja Est-For astuvad miljarditehase uuringuga ühte jalga (18) Majandus Kuidas tekivad majandusmullid? (2) Valitsus ja Est-For astuvad miljarditehase uuringuga ühte jalga (18) Välismaa Soome teadur: idanaabri pikaaegsed psühholoogilised katsed on muutnud meid ettevaatlikuks Postimehe sõjareportaaž Donbassist: «Sõjaromantikat on kuhjaga, aga õiget sõda pole» (15) KOHALIK VAADE. Leedu müstilise pedofiilide klanniga seotud kuulujutt kerkis taas pinnale Arvamus Kaur Maran: puidutehas ja mantra teadmatusest (35) Lugeja tselluloositehasest: laastatud metsad ja mürgitatud jõed ei ole minu Eesti (20) Henrik Roonemaa: troll pole kõiges süüdi Vallo Mulk tselluloositehasest: planeering ilma kokkuleppeta, mõjud ilma riskideta (8) Postimees 1932. aastal: eesti rahvas tahab magada Juhtkiri: kas riigireform seisab, roomab või lendab? Mihkel Mutt: kes meist on õige eestlane? (21) Kultuur Kodumaa kauniduse pühitsemine läbi liikuvate piltide Sport Tõestatud: Meistrite liigas maksavad kogemused Šipulin ja Rastorgujevs valasid haavale palsamit (1) Kas WRC-sari kiusab alusetult kiireid rallimehi? Tartu Tartu lõi lauda ellujäämise kunstid Linnal pole raha Tamme kooli ruumipuuduse lahendamiseks Aasta parimaks kuulutatud ehitised valmisid kvaliteedibuumi ajal Tallinna kultuuriklubi salongiõhtu jõuab Tartusse Leil, mis paneb saunagurmaanid nurru lööma Jüri Kõre: hoolduskindlustus hoolekannet päästmas Raamatukogust võib koju tulla kasvõi pilliga Noored leiavad koolist uue kutsumuse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaks säravat tudengit said Kalju Komissaarovi stipendiumi

2 min lugemist

Paljudele eesti teatriinimestele ei ole 8. märts mitte ainult naistepäev, vaid ka Kalju Komissarovi sünnipäev. Päev on au sees ka nüüd, kuigi teenekat teatrimeest  enam meie hulgas pole.

Eile, 8. märtsil anti Ugala teatris esimest korda üle Kalju Komissarovi nimelised stipendiumid kahele Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonnas õppivale üliõpilasele. Stipendiumi said teatrikunsti õppekava näitleja eriala 3. kursuse üliõpilane Karolin Jürise ja teatrikunsti visuaaltehnoloogia õppekava valguskujundaja eriala 4. kursuse üliõpilane Jari Matsi. Raha on mõeldud erialaseks enesetäienduseks välismaal.

«Me ei olnud temaga isiklikult veel suhelnud, aga astusin juurde ja küsisin, kas võin teda kallistada. Ta lubas ja see tähendas mulle ääretult palju,» meenutas Karolin Jürise oma esimest kohtumist kuulsa teatrimehega. See juhtus siis, kui Jürise õppis esimesel kursusel ja Rakvere teatris peeti Komissarovi 70. sünnipäeva.

«Kõige ilusam asi, mida saab kinkida, on kogemus. Ja see stipendium kingib mulle võimaluse uuteks kogemusteks ja mul on sellest väga hea meel,» kinnitas Jürise.

«Kui Leo Saalep oleks saanud sellise stipendiumi, siis oleks sellel näitemängul olnud hoopis teistsugune lõpp kui praegu,» arvas Ugala loominguline juht Ott Aardam. Aardam lisas, et Kalju Komissarov on olnud Ugala teatri jaoks väga oluline persoon, kes on teinud teatris üle 30 lavastuse, olnud selle loominguline juht ja lavastaja. «Isegi kui mõelda nende viimaste aastate peale, kus Kalju siin majas ei tegutsenud, on tema kohalolu olnud ikkagi väga tuntav ja reaalne. Ta on paljudes praegustes teatritegijates midagi käima tõmmanud ja mitte ainult Ugalas, vaid terves Eestis.» Aardam loodab, uus stipendium jätkab seda. Lükkab käima ning annab hoogu ja võimalusi juurde.

Ka etenduskunstide osakonna juhataja Taavet Jansen märkis, et stipendium on nende osakonnale väga tähtis. «Viljandi linn on väga hea keskkond, aga samas on väga tähtis see, et aeg-ajalt mindaks siit välja ja tuldaks tagasi uute kogemustega,» ütles ta.

«Kui me mõtleme teiste eesti teatri stipendiumite peale, siis kas me ilma nendeta teaksimegi tänasel päeval, kes on Ants Lauter, Priit Põldroos või Helmi Tohvelmann? Seega on stipendium kindlasti väga ilus viis Kalju Komissarovi nime jäädvustamiseks,» mõtiskles Tartu Ülikooli õppeprorektor Anneli Saro. Ta lisas, et stipendiumi juures on veel üks aspekt, mis paneks iga õppeprorektori silmad särama.

Stipendiumid andis üle Eesti Teatriliidu esimees Ain Lutsepp, kes avaldas lootust, et see aitab jätkata Kalju Komissarovi tehtud tööd. Lutsepal endal oli võimalus Komissaroviga koos töötada ainult ühe lavastuse juures (Eesti Draamateatris 1995. aasta lõpus esietendunud Peter Shafferi «Amadeus», Komissarov oli lavastaja, Lutsepp mängis Salierit – toim).

«Kalju Komissarovit iseloomustas kirg, äärmiselt intensiivne töötamisviis, soov saavutada tulemust ning kõige selle juures tundlikkus. Tema õpilased on täitnud kõik Eesti teatrid nii juhtide kui näitlejatena. Soovin, et nad jätkaksid tema tehtud tööd,» ütles Lutsepp.

Kalju Komissarov lahkus möödunud aasta 6. märtsil, kaks päeva enne oma sünnipäeva. Temanimeline stipendium on asutatud Garmen Tabori, Tartu Ülikooli ja Eesti Teatriliidu ettepanekul ning kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali toel. Ühe stipendiumi suurus on 1000 eurot.

Stipendiumide üleandmisele järgnes värske dokumentaalfilmi «Koma» linastus Ugala teatri väikses saalis. Filmi autorid ja stsenaristid on Maria Avdjuško ja Peeter Simm.

Paljudele tuli üllatusena, et Kalju Komissarov armastas ka maalida. Ugala kammersaalis avatigi tema maalide ja joonistuste näitus ning fuajees Viljandi kultuuriakadeemia visuaaltehnoloogia eriala üliõpilaste tööde näitus.

Seotud lood
    08.03.2018 10.03.2018
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto