Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
10.03.2018
Eesti Piiga jäigi puhkama Kallas valis varjudemängu (14) Välismaa Vägivald naasis Sri Lankale (2) AJA PEEGEL. Ungarlaste enesemõistmisest, ajalooline perspektiiv (1) Orbán tüürib Ungarit mittevabade riikide sekka (8) Arvamus Ferdinand Johann Wiedemann - kümnete keeltega hakkama saav polüglott, kes ei öelnud ära klaasist heast veinist Evelyn Kaldoja: koht, kus eelistan viha hirmule (9) Jelena Skulskaja: elu läheb kunstiks üle alati punase tulega (1) Postimees 1994. aastal: Tallinn oli leinarüüs Nädala nägu: antipoliitiku kehastus (2) EKI keelekool: miks ei tohiks suruda tuletist «ümbertöötus» «ümbertöötluse» asemele? (10) Sport Saskia Alusalu: Spordis ei maksa välimus, vaid tulemus! (6) Spordi lühiuudised Koolitulistamises õpilase kaotanud eestlanna ei saa ka kolm nädalat hiljem magada Rallieksootika muutub igapäevasemaks Kas põhiturniiri võidab Saaremaa või Pärnu? Joosep Susi: tähtis või tähtsusetu? Tervis VIDEO: Kes talvel metsas magab, on napakas? (1) Tarbija Aega alustada aiandusega aknalaual AK Märtsipommitamise varju jäänud nüansid: ajaloolane Kalmar Ulm näitab kultushooneid, mida tänapäeva Tallinnast enam ei leia (2) Vikerkaar loeb. Ihade loova potentsiaali mõttetu kammitsemine? (1) Sarrazini lünktabelid Esoteeriliste sugemetega psühholoogiaõpik algajaile Fossiilakadeemik soovitab Eestimaale eutanaasiat (2) Alternatiivsed rännakud ehk Tallinna klubid 4/4 taktimaailm ehk Tallinna alternatiivne tantsumuusikaskeene Aivar Tõnso: 1990ndatel oli metsikum aeg kui praegu Optimistliku tehnokraadi õhtuõpik Eesti riigi ämmaemandad ehk kes õigupoolest olid Eesti esimesed advokaadid? Peeter Langovits: Valter Ojakääru meeletu maailm Ferdinand Johann Wiedemann - kümnete keeltega hakkama saav polüglott, kes ei öelnud ära klaasist heast veinist Arter Viking Line’i tippjuht otsib kunagi Ahvenamaal kohatud eestlasi Pimekohting itaallasega. Alfa Romeo GTV Ütled Kerstenbeck, mõtled Vanemõde Saskia Alusalu: Spordis ei maksa välimus, vaid tulemus! (6) Filmiarvustus: Andrea Bocelli eluloofilm «Vaikuse muusika» ei vääri vaatamist Oscarite gala on kleidiparaadide ema Kuidas ERR olümpiaküla ukse taha tõsteti: talimängud käivitasid Eestis telesõja (8) Justin Petrone: midagi ei jää maha VIDEO: Kes talvel metsas magab, on napakas? (1) Kas lapsele medali andmine teeb hoopis karuteene? (1) Pille Enden teeb tiramisut piisakese Vana Tallinnaga Robotitest fooliumtrussikuteni: mis täna veider, see homme argipäev Meelelahutus Koomiks Sudoku

AJA PEEGEL. Ungarlaste enesemõistmisest, ajalooline perspektiiv

4 min lugemist
  • Ristiusu vastuvõtmine andis Ungarile koha Euroopa poliitilise mängulaua taga.
  • Mongolid peatanud ungarlased näevad end kristliku Euroopa päästjana.
  • Esimese maailmasõjani jäi Ungari riiklus Habsburgide saatusest lahutamatuks.
  • Horthy valitsuse võimalik kaassüü holokaustis tekitab Ungaris vaidlusi tänaseni.
Ungarlased 1956. aasta ülestõusu ajal Nõukogude Liidu vägedelt vallutatud tankiga. FOTO: akg-images/Scanpix

Laias laastus vormivad rahvaste enesemõistmist ja identiteeti geopoliitika ja kultuurilised väärtused, mille omavahelistes keerukates kombinatsioonides leiavad aset konkreetsed ajaloolised sündmused.

Tellijale Tellijale

Ungarlastest kõneldes tuleb silmas pidada nende paiknemist Kesk-Euroopas, Karpaatide ja Alpi eelmäestike vahelisel lauskmaal, kus ajaloolist pingestatust ning erinevaid suhestumiskatseid saadi enim tunda lõuna- ja läänesuunal. Esimesel juhul tähendas see (ja tähendab praeguseni) mõõduvõtmist saksakeelsete maadega, teisel juhul Türgiga, mis eri aegadel taotles kohalolekut Euroopa riikideperes.

Kui kuningas Stefan (István) võttis üle-eelmisel millenniumivahetusel vastu ristiusu, märkis see tõsist ambitsiooni saavutada Ungarile Euroopa poliitilise mängulaua taga teistega võrdväärne positsioon.

09.03.2018 12.03.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto